اسنپ خواست دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد: درخواست شغل از طریق اسنپ چت

یکی از بهترین پلتفورم ها برای ارتباط با مخاطبان جوان چه نام دارد؟ اسنپ چت. حداقل به نظر می رسد که طرز فکر مک دونالد اینطور باشد.

مک دونالد استرالیا امروز در تلاش برای افزودن جوانان بیشتری به نیروی کاری خود، «اسنپ خواست» (Snaplication) را راه اندازی کرد. کاربران اسنپ چت می توانند از طریق این اپ اجتماعی تقاضای استخدام خود را ارسال کنند.

کاربر از طریق یک لنز با تم مک دونالد خودش را در یونیفورم مک دونالد می بیند و در یک اسنپ ۱۰ ثانیه ای باید رزومه خود و اینکه چرا باید استخدام شود را توضیح بدهد. متقاضی پس از آنکه اسنپ خواست را به حساب مک دونالد استرالیا (@maccas) ارسال کرد، یک لینک به سایت امور شغلی شرکت دریافت می کند که از طریق آن می تواند این فرآیند را تکمیل کند.

مک دونالد با فرآیند تقاضای شغل شبیه به ارائه آسانسوری (elevator-pitch) خود از کاربران می خواهد که از این سیستم استفاده کنند. مارک ویلر، مدیر بخش دیجیتال مک دونالد استرالیا می گوید: «هنگامی که فرصت ملحق شدن به جمع ۱۰۰۰۰۰ نفری کارکنان شرکت را برای آنها ارزیابی می کنیم، چیزی که واقعا به دنبال آن هستیم نگرش و اشتیاق است. من تصور می کنم که در طول همان ۱۰ ثانیه می توانیم متوجه آن بشویم.»

فارغ از اینکه تلاش مک دونالد برای خلق یک فرآیند استخدام مدرن و جوان محور به موفقیت برسد یا خیر، اما درس ارزشمندی را در خود دارد؛ اینکه چقدر همیشه آماده بودن برای یک ارائه آسانسوری اهمیت دارد. این توانمندی که بتوانید خودتان و دستاوردهای تان را در کمتر از ۱۰ ثانیه به نحوی توضیح بدهید که شخصیت شما را به نمایش بگذارد و طرف مقابل را اقناع کند تا شما را مد نظر قرار دهد، مهارتی است که همه و مخصوصا کارآفرینان باید برای تقویت آن تلاش کنند.

 

موارد زیر نکاتی است که می توانید از اسنپ خواست مک دونالد بیاموزید:

 

  1. دقیقا نسبت به توانمندی های خود آگاهی داشته باشید.

قدرت توضیح ارزشی که می توانید برای یک فرد یا شرکت ارائه کنید، در هر موقعیت مرتبط با ارائه (pitch) ضروری است؛ چه اسنپ خواست مک دونالد باشد یا یک جلسه با یک سرمایه گذار بالقوه. با خلاصه کردن مجموعه مهارتهایی که دارید، نقاط قوت تان و اینکه چطور می توانید برای طرف مقابل سودمند باشید، به سرعت و به نحو موثری خود را به عنوان یک کاندیدای جذاب نشان خواهید داد.

 

  1. از نشان دادن شخصیت خود ترسی نداشته باشید.

هیچ کس فردی که به وی علاقه ای ندارد را استخدام یا روی او سرمایه گذاری نمی کند. اگر نتوانید در یک ارائه سریع خودتان باشید و شخصیت خود را نشان بدهید، در اینصورت برجسته و خاص به نظر نخواهید رسید و باید آن شغل یا سرمایه را فراموش کنید.

 

  1. از توضیحات مختصر و مفید استفاده کنید

شما معمولا در یک ارائه آسانسوری کمی بیش از ۱۰ ثانیه وقت دارید، البته شاید هم اینطور نباشد. اطمینان پیدا کنید که ارائه آسانسوری شما کوتاه و دقیق است. یک ارائه آسانسوری تک جمله ای آماده کنید تا در صورتی که با یک محدودیت چند ثانیه ای روبرو شدید بتوانید از آن استفاده کنید.