خرید اشتراک سایت

طبق تقسیم بندی مدرسه کسب و کار وارتون، تصمیم گیری به شکل زیر می باشد :

 

  • تصمیم های فردی و تصمیم گیری فردی (Individual Decision Making)
  • تصمیم های مدیریتی (Managerial Decisions)
  • تصمیم های مذاکره‌ای (Negotiation Decisions)
  • تصمیم های اجتماعی (Societal Decisions)

 

تصمیم گیری فردی

در این روش شما به عنوان فرد تصمیم میگیرید و تصمیم شما بیشتر از همه به خود شما به عنوان فرد تاثیر می گذارد

تصمیم گیری مدیریتی

این شیوه تصمیم گیری از نوع فردی پیچیده تراست  و در این سیستم تصمیم گیری تاثیراتی روی کارکنان،سهامداران و غیر می گذارد

 کسانی که با تصمیم‌های مدیریتی مواجه می‌شوند، معمولاً ترجیح می‌دهند از الگوها و ابزارها و مدل‌های شناخته شده برای تصمیم گیری استفاده کنند تا بعداً بتوانند از تصمیم‌های خود بهتر دفاع کنند.

تصمیم گیری در مذاکره

برخی از ویژگی‌های تصمیم‌های مذاکره‌ای به شرح زیر هستند:

  • نتیجه تصمیم شما بر روی تصمیم‌های آتی طرف یا طرفین مذاکره تاثیر دارد و تصمیم آنها هم بر انتخاب‌های آتی شما تاثیر خواهد گذاشت.
    به عبارتی در تصمیم‌های مذاکره‌ای، شما به جای یک تصمیم، با یک زنجیره از تصمیم‌ها مواجه هستید.
  • در تصمیم های مذاکره‌ای، شما باید علاوه بر تمام پارامترهای مربوط به تصمیم‌گیری خودتان، پارامتر‌های تصمیم گیری طرف مقابل، مکانیزم تصمیم‌گیری او و تبعات تصمیم‌گیری‌های او را هم بسنجید.
  • در تصمیم‌های مذاکره‌ای، معیارهای خوب یا بد بودن یک انتخاب، گاهی توسط خود شما تعیین می‌شود. وقتی می‌خواهید قرارداد خرید یک خط تولید دست دوم را ببندید، این خودتان‌ هستید که تصمیم می‌گیرید آیا خرید نقدی به قیمت یک میلیارد تومان، یک نتیجه‌ی مطلوب است یا خیر.
  • برخلاف بسیاری از تصمیم‌های فردی یا سازمانی، تصمیم‌های مذاکره‌ای را در بسیاری از موارد نمی‌توان به تعویق انداخت. به عبارتی در موارد متعددی، روبروی شما چند گزینه قرار می‌گیرد و چاره‌ای ندارید جز اینکه در همان زمان، گزینه‌ی مناسب را انتخاب کنید.

تصمیم گیری‌های اجتماعی

انتخاب بین استفاده از کیسه زباله پلاستیکی یا کاغذی، خاموش کردن یا نکردن یک لامپ، خریدن یک ماشین سدان یا ماشین SUV، تنظیم کردن موتور، کمک به یک موسسه خیریه از طرف شرکت یا از طرف خودتان، نمونه‌هایی از تصمیم‌هایی هستند که در این گروه قرار می‌گیرند.

 

برگرفته از متمم