بعضی چیزها را نمی‌توان با کمتر از ۱۴۰ کاراکتر گفت. تا به حال چند بار از حداکثر ظرفیت توییتر استفاده کردید و در انتها علامت «۱-» را در شمارنده‌ی کاراکتر مشاهده کردید؟ من که شخصاً خیلی برایم اتفاق افتاده است.

یکی از جنبه‌های منحصر به فرد محدودیت کاراکتر در توییتر این است که انگیزه‌ی ایجاز و خلاصه نویسی را به ما می‌دهد و خلاقیت‌مان را به چالش می‌کشد، اما من فکر می‌‌کنم بسیاری از کسانی‌که در بخش بازاریابی کار می‌کنند موافق‌اند که این محدودیت می‌تواند منشأ ناکامی بسیاری از مدیران شبکه‌های اجتماعی و تولیدکنندگان محتوا باشد.

اگر محدودیت ۱۴۰ کاراکتری چالشی برای شما محسوب می‌گردد، با خیال راحت به کارتان ادامه دهید. اخیراً، توییتر سیاست خود را در قبال این محدودیت عوض کرده است و قرار است این تغییر رویکرد بر استراتژی بازاریابی محتوای شما تأثیر بگذارد.

تغییر خوب است

توییتر همیشه محدودیت ۱۴۰ کاراکتری نداشته است. زمانی‌که توییتر در ۲۰۰۶ کار خود را آغاز کرد، فقط یک سیستم

پیام‌‌رسان ساده بود که قصد داشت به مردم امکان برقراری ارتباط با یکدیگر در قالب گروه‌های کوچک را بدهد.

پس از ۱۰ سال که هزاران ارتقا را در توییتر شاهد بودیم، معتقدم که سیاست جدیدِ توییتر را می‌توان یکی از اصلی‌ترین بروزرسانی‌ها در تاریخ اخیر توییتر دانست. با این حرکت، اکنون می‌توانیم بدون هدر دادن کاراکترهای ارزشمند، کارهای بیشتری با توییت‌های خود انجام دهیم.

فایل‌های پیوست رسانه‌ای نظیر عکس، GIF، ویدئو، نظرسنجی‌ها یا نقل‌قول‌ها دیگر در سیستم جدید شمارش ۱۴۰ کاراکتر توییتر، در توییت‌ها و پاسخ‌ها، محاسبه نمی‌شوند. این امر بسیار مفید است؛ زیرا یک تصویر هزاران واژه‌ ارزش دارد و قادراست بیش از مقصود شما را به مخاطب انتقال دهد. با این بروزرسانی جدید، می‌توانیم از مخاطبان‌مان نظرسنجی کنیم، با تصاویر و ویدئوها احساسات خود را بیان کنیم، با GIFها تعامل کنیم یا لحظات زنده را با بخش Periscope به‌طور کامل، بدون آنکه از میزان ظرفیت کاراکترمان کم شود، مخابره کنیم.

اما مراقب باشید—URLهایی که در هر توییت تایپ می‌کنید یا لینک می‌دهید از کاراکترها کم می‌‌کنند؛ یک لینک حداقل تا ۲۳ کاراکتر را شامل می‌شود—حتی اگر آن لینک کمتر از این مقدار باشد، به‌مانند زمانی‌که از یک کوتاه‌کننده‌ی URL استفاده می‌کنید.

وقتی توییت‌ها را ارسال می‌کنیم

خیلی می‌خواهم که تأثیری که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارم به اندازه‌ای باشد که کانال‌های اجتماعی Oprah (مجری معروف تلویزیونی) در این فضاها دارد، اما واقعیت این است که بسیاری از توییت‌های من به کل مخاطبانم نمی‌رسید. ولی محدودیت جدید کاراکتر می‌تواند مانع گم و گور شدنِ توییت‌هایمان در این فضای شلوغ گردد. زمانی‌که در حال استفاده از توییت‌ها هستید، نکات زیر را به کار بندید.

بر کیفیت محتوا تمرکز کنید

شاید یکی از اهداف کسب‌وکار شما افزایش فروش یا جذب مشتریان جدید باشد، اما هدف شما در جایگاه یک تولیدکننده‌ی محتوا نشر محتوایی است که مردم آن را ارزشمند بدانند.

قوانین جدیدِ مرتبط با محدودیت کاراکتری در توییتر به ما این امکان را می‌دهد که تعامل بیشتری با مخاطبان خود داشته باشیم (مثلاً استفاده از GIFها) که همین موضوع در مخاطب برای ادامه‌ی رابطه انگیزه ایجاد می‌کند.

اختصار را حفظ کنید

محدودیت ۱۴۰ کاراکتری را جدی بگیرید. انسان‌ها به سمت پیچیده‌سازی گفته‌های خود گرایش دارند. حتی با وجود این بروزرسانی جدید، تمرینِ حفظ اختصار در کمترین تعداد کاراکتر ممکن روشی عالی برای به‌چالش کشیدن خودتان است.

روشی مناسب برای دست‌یابی به این هدف، متمرکز نمودن توییت‌ در قالب یک پیام به‌جای بیان چندین پیام در قالب یک توییت

است. تولید محتوای روشن‌تر و مختصرتر در توییتر حتی می‌تواند به ارتقای مهارت نویسندگی ما در خارج از دنیای مجازی نیز کمک کند.

آیا چیزی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید طولانی‌تر است؟ برای شرح و بسط موضوع از یک لینک که به وبلاگی ختم می‌شود استفاده کنید. مخابره‌ی اخبار در ۱۴۰ کاراکتر کار ساده‌‌ای نیست، اما با یک تصویرِ گیرا و واضح به همراه یک لینک خوانندگان می‌توانند با نوشته‌های کوتاهی چیز زیادی را مطالعه کنند.

 

#از هشتگ‌ها استفاده کنید

تحقیقات نشان داده است توییت‌هایی که با هشتگ انجام می‌شوند دوبرابر بیشتر با آنها تعامل می‌گردد و ۵۵% بازتوییت می‌گردند. با این بروزرسانی جدید توییتر، فضای بیشتری برای بروز خلاقیت بوجود آمده است که همین موضوع ما را به تفکر درباره‌ی چگونگی قراردادن هشتگ‌ها در محتوای اجتماعی‌مان واداشته است.

هشتگ‌ها روشی قابل اعتماد (و آسان) برای افزایش قابلیت رویت پیام‌ها و ردیابی اهداف کمپین‌ها می‌باشند. به یاد داشته باشید که هرچقدر هشتگ بلندتر باشد، از ظرفیت ۱۴۰ کاراکتری بیشتر کم می‌گردد، پس باید کوتاه باشند، به برندِ موضوع ربط داشته باشند و به‌خاطر سپاری آنها راحت باشد

موضوع کاملا به چگونگی بهره‌برداری از هشتگ‌ها ربط دارد، پس نکته‌ی کلیدی آن است که از مخلوطی از هشتگ‌های برندشده و محبوب (با تقاضای بالا) استفاده کنید که با کسب‌وکار یا صنعت شما مرتبط هستند. و از آزمایش نهراسید—شاید شگفت زده شوید.

کهنه دوباره نو می‌شود

در بروزرسانی جدید توییتر چیزی اضافه شده و چیزی دیگر کم شده است و من شخصاً یکی از طرفداران آن هستم. محتوا عمری دوباره یافته است؛ فضای بیشتری برای تعامل با محتوا ایجاد شده است، و همگی باعث شده‌اند که توییتر به مکانی منحصر به‌فرد مبدل گردد: واقعاً مگر می‌شود عاشق این فضا نشد؟ و چون نمی‌توانم به‌جای همه‌ی بازاریاب‌های فضای مجازی صحبت کنم، قطعاً متوجه شده‌ام که این بروزرسانی جدید نشر محتوا و تعامل مخاطبان را بسیار لذت‌بخش تر نموده است. به قول معروف: تغییرات کوچک گاه تفاوت‌های بزرگ با خود می‌آورند.