بهره وری جوانترین میلیاردر هند از تلاش این کشور برای کنار گذاشتن پول کاغذی

«سال ۲۰۱۷ سال ما است! اصلا غیر از این ممکن نیست!»

ویجِی شخار شارما، مدیرعامل پِیتِم (Paytm) در حالی که نورافکن ها رویش متمرکز شده و با تشویق پرشور حضار در جشن سالانه استارتاپِ پرداخت های موبایلی اش در میکروفون فریاد می زند، برای جشن خود دلایل خوبی دارد. پِیتِم از حرکت منقطع هند برای کنارگذاشتن پول کاغذی به خوبی بهره وری کرده و شارما را که ۳۸ ساله است به جوانترین میلیاردر هند تبدیل کرده است. پس از یک دوره جذب بودجه در دسامبر ۲۰۱۶ که ارزش پِیتِم را به ۴٫۸۶ میلیارد دلار رساند، فوربز ارزش خالص دارایی های او را ۱٫۳ میلیارد دلار تخمین می زند.

شارما در ۱۴ سالگی دبیرستان را به اتمام رساند، اما از آنجایی که سنش به اندازه ای نبود که بتواند در آزمون ورودی دانشگاه فنی دهلی شرکت کند، مجبور بود یک سال صبر کند. او در مدت تحصیل اولین شرکت اینترنتی خود را ایجاد کرد؛ پرتال اینترنتی Indiasite.net و پس از فارغ التحصیلی آن را به قیمت یک میلیون دلار فروخت. او در سال ۲۰۰۱ شرکت بازاریابی موبایلی «ارتباطات One97» را هم-بنیانگذاری کرد که این شرکت یک دهه بعد تبدیل به شرکت مادر برای پِیتِم شد.

پِیتِم که توسط علی بابا پشتیبانی می شود، کار خود را به عنوان یک کیف پول موبایلی ساده شروع کرد و اکنون به پلتفورمی برای خرید خوار و بار، رزرو بلیط هواپیما، پرداخت قبوض برق خانگی و مواردی از این قبیل گسترش یافته است. هنگامی که نخست وزیر هند، نارندا مودی در نوامبر گذشته اعلام کرد که ۸۶ درصد از پول کاغذی کشور از چرخه خارج شده است -در تلاش برای اقدام علیه فرارهای مالیاتی و پولشویی- شارما در این تصمیم برای خود فرصتی را یافت. پِیتِم فورا یک کمپین تبلیغاتی کلان را راه اندازی کرد و با امید به متدوال تر کردن استفاده از اپ پِیتِم در مناطق روستایی که کمتر به آنها نفوذ کرده بود، نسخه هایی از آن را به ۱۱ زبان منتشر کرد.

این کار تاثیر خودش را گذاشت: در طول ۱۰ روز، تعداد تراکنش های روزانه دو برابر شد و به رقم ۵ میلیون رسید و از آن زمان تا کنون به ۸ میلیون افزایش یافته است. پِیتِم در فوریه ۲۰۱۷ به مرز ۲۰۰ میلیون کاربر رسید که این تعداد حاکی از یک رشد ۶۴ درصدی نسبت به ژانویه ۲۰۱۶ است. پروژه بعدی شارما یک بانک پرداختهای اینترنتی است که در ماه مارس آغاز به کار خواهد کرد. او می گوید: «ماموریت ما این است که این کشور را برای همیشه تغییر دهیم.»

 

forbes

 

 

شماره های دفتر :

۰۲۱۴۴۲۸۰۶۸۲

۰۲۱۴۴۲۸۰۶۸۳

۰۲۱۴۴۲۸۰۶۸۴

ایمیل ارتباطی :

info[at] rezadabiri [dot] com