بیزینس پلن خوب چه تاثیری در کسب و کار دارد

بیزینس پلن یا نقشه کار جزو اصلی ترین اهداف هر سازمان یا شرکت می باشد و بسیاری از مدیران مجموعه های بزرگ دولتی و خصوصی به  این موضوع توجه ویژه ای دارند. برای موفقیت در کار و بهبود کسب و کار، نیازمند برنامه ریزی دقیق و داشتن یک بیزینس پلن جامع و کامل هستیم.

 

برای اینکه بتوانیم شغل خودمان را گسترش دهیم و میزان درآمد و فروش مجموعه خودمان را بیشتر کنیم، باید با برنامه ریزی و استراتژی صحیحی گام برداریم.

 

در واقع بیزینس پلن، یک طرح شغلی می باشد که مسیر رسیدن به اهداف و نحوه انجام کار، نحوه تقسیم بندی امور، میزان اختصاص بودجه به بخش های مختلف و بسیاری از موارد دیگر را برای ما مشخص می کند.

 

امروزه بسیاری از مدیران سازمان ها و مراکز بزرگ دولتی و خصوصی در بخش های مختلف، اقدام به استخدام مشاوران حرفه ای می کنند تا با استفاده از تجربه این افراد، از یک بیزینس پلن خوب و کامل بهره مند شوند. نداشتن یک بیزینس پلن جامع موجب می شود که مسیر مورد نظر به درستی و در زمان تعیین شده طی نشود.

 

هر شخص در هر شغلی نیازمند کسب درآمد و افزایش میزان فروش می باشد. البته گفتنی است که همه شرکت ها بر مبنای سودآوری به فعالیت نمی پردازند، بلکه بسیاری از شرکت ها به صورت خدماتی هستند و کوشش می کنند تا خدمات مختلف خودشان را گسترش دهند تا موجب رضایت خاطر مشتریان سازمانی و عمومی شوند.

 بیزینس پلن کمک شایانی در راستای تحقق اهداف شغلی و سازمانی شما خواهد کرد. برای مثال شما با داشتن یک بیزینس پلن به راحتی می توانید بدانید که توانایی انجام شغل مورد نظر را دارید یا ندارید.

 

همچنین با داشتن یک نقشه راه، طی کردن مسیر مورد نظر برای شما بسیار ساده تر خواهد بود. فرض کنید بدون برنامه ریزی قصد دارید به مسافرت بروید. در این شرایط ممکن است مسیر رسیدن شما به مقصد طولانی شود و در مسیر با مشکلات زیادی نیز رو به راه شوید.

 

پس هر سازمان و شخص نیازمند یک طرح جامع عملیاتی برای شغل خود می باشد که بتواند به اهداف تعیین شده برسد. نداشتن برنامه و تمرکز و رعایت نکردن اصول کاری، یکی از عوامل اصلی شکست شرکت ها و مجموعه های بزرگ می باشد.

 برای مثال شرکت سامسونگ که تولید کننده موبایل های هوشمند می باشد، دارای مشاوران زبده و حرفه ای می باشد که در هر سال، برنامه ریزی مشخصی در راستای میزان تولید، میزان استفاده از نیروی انسانی، نحوه انجام کار، میزان تخصیص بودجه به بخش های مختلف تولید و بسیاری از موارد دیگر را دارد.

 

به همین دلیل سال های زیادی است که این شرکت در زمینه تولید موبایل های هوشمند بسیار موفق عمل کرده است و همواره مورد توجه بازار هدف خود قرار گرفته است.

 

 

یک بیزینس پلن از چه بخش هایی تشکیل شده است

 

بخش های اصلی یک بیزینس پلن شامل موارد ذیل هستند:

 

 • خلاصه ای از کار
 • توضیحات کسب و کار مورد نظر
 • بررسی و شناسایی بازار و رقبا
 • طرح بازاریابی و فروش
 • بخش مدیریت و عملیات امور تجاری
 • بررسی وضعیت و شرایط مالی

 

به طور کلی یک بیزینس پلن از بخش های مختلفی تشکیل شده است که باید به این موضوع توجه کرد. اولین و مهم ترین بخش از یک طرح جامع، نوشتن خلاصه و چکیده ای از کار می باشد.

 

شما باید در قسمت خلاصه اجرایی پروژه خودتان، موارد کلی و عمومی را به شکل خلاصه و به صورت ساده بیان کنید که چه اهدافی دارید. معمولا برای جذب سرمایه گذاران خارجی به این موضوع توجه ویژه ای دارند. دومین بخش معرفی و بررسی شغل و کسب و کار شماست.

 

شما در این بخش باید مشخص کنید که حیطه شغلی شما در چه زمینه ای می باشد. همچنین در مورد مسائل مختلفی از جمله اهداف کوتاه مدت، اهداف بلند مدت، شرایط شغلی، تجزیه و تحلیل شغل خودتان و میزان استفاده و علاقه افراد به خدمات شما را بررسی و تجزیه و تحلیل کنید.

 

سومین بخش یک بیزینس پلن، بررسی و شناسایی بازار و رقبا می باشد. شما باید به طور کامل بازار مورد نظر خودتان را بررسی کنید. بررسی بازارهای داخلی و خارجی و میزان کشش پذیری و پذیرش جامعه بسیار مهم می باشد.

 

شما باید بدانید وضعیت کلی بازار و رقبای شما به چه صورت است. باید روش های مختلف بازاریابی و جذب مشتری توسط رقبای خودتان را به دقت بررسی کنید تا آمادگی تغییر را نیز در خود داشته باشید.

 

یکی از اصلی ترین بخش های یک بیزینس پلن توجه به طرح بازاریابی و فروش می باشد. شما باید محصولات خودتان را با روش های مختلف تبلیغ و بازاریابی کنید. ایجاد روابط عمومی قوی در بین عموم مردم و استفاده از روش های مختلف تبلیغاتی برای این کار توصیه می شود.

 

بخش مدیریت و عملیات تجاری مربوط به زیرساخت های اصلی یک مجموعه و تدارکات می باشد. شما بایستی زیرساخت ها و تجهیزات لازم جهت شغل و طرح مورد نظر را فراهم نمایید. آخرین بخش نیز مربوط به وضعیت مالی شرکت شما می باشد.

 

شما بایستی میزان دارایی های خودتان را بدانید و میزان هزینه های اصلی و جانبی را نیز در نظر بگیرید. در نظر گرفتن بودجه مشخص برای بخش های مختلف جزو الزامات اصلی یک طرح کاری می باشد.

 

 

 

مزایای استفاده از بیزینس پلن

 

مزایای استفاده از بیزینس پلن شامل موارد ذیل می باشد:

 

 • مسیر اصلی رسیدن به اهداف را مشخص می کند
 • باعث ایجاد نظم در شغل شما می شود
 • زودتر به اهداف خودتان می رسید
 • درآمد و سود بیشتری را کسب خواهید کرد
 • به سادگی می توانید بر نحوه انجام کار نظارت داشته باشید
 • وضعیت مالی شرکت را رصد خواهید می کنید

 

 

به طور کلی داشتن یک بیزینس پلن موجب می شود که شما در مسیر صحیح حرکت کنید. مشخص بودن مسیر شغلی و رسیدن به اهداف سازمانی، یکی از مهم ترین مزایای استفاده از یک بیزینس پلن محسوب می شود.

 

همچنین بسیار سریع تر و راحت تر به اهداف خود می رسید و درآمد بیشتری را در زمان کوتاهی کسب خواهید کرد. امروزه به موضوع بیزینس پلن تجاری توجه ویژه ای می شود و اکثر شرکت های بزرگ با یک طرح جامع و کامل شغلی، کار خود را گسترش داده و به همین دلیل موفق هستند.

 

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

چرا باید یک کسب و کار اینترنتی راه انداخت؟

خواندن مطلب بعدی ←

اهمیت داشتن یک مشاوره خدمات آنلاین در کسب و کار

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *