تاثیر حفظ احترام همسر در خانواده

خانواده یکی از اصلی ترین محیطی است که هر انسانی قبل از ورود به اجتماع، مهارت های گفتاری و رفتاری را در آن می آموزد. زمانی که احترام همسر مبنای زندگی زن و مرد باشد، علاوه بر موفقیت در زندگی زناشویی باعث می شود تا کودکان نیز در کانون خانواده با شخصیت سالم رشد کنند. در این مقاله قصد داریم تا این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

 

استحکام بنیاد خانواده بر پایه احترام همسر است

خانه و خانواده اصلی ترین بنیادی است که شخصیت هر انسانی قبل از ورود به اجتماع در آن جا شکل می گیرد. زن و مرد به عنوان دو نقش اصلی و مهم در خانواده هستند که رفتار آنها می تواند تعیین کننده حد و مرز و حرمت ها برای سایر اعضای خانواده باشد. احترام همسر یکی از وظایف اصلی هر زن و مردی به حساب می آید. حفظ حد و حدود و حرمت ها می تواند برای سایر اعضای خانواده نیز به یک عادت درست تبدیل شود.

کسانی که در کانون خانواده حفظ حرمت را فرا نگرفته اند، به طبع در جامعه با مشکلات فراوانی روبرو می شوند. زمانی که زن و مرد احترام همسر خود را در خانواده حفظ کنند، این موضوع باعث می شود تا عشق و صمیمیت نیز در محیط خانه و خانواده برقرار شود و فرزندان با شخصیت سالم و به دور از تنش و اضطراب در محیط خانه رشد داشته باشند. تقریبا می توان گفت بین تمام زن و شوهر ها بحث و اختلاف نظر به وجود می آید. این موضوع شامل حال تمام زن و شوهر ها می شود؛ اما زن و شوهری موفق هستند که در بحث و گفتگوها احترام همسر خود را حفظ کنند و به دور از پرخاشگری مشکلاتشان را حل کنند.

اگر گفتگو بین زن و شوهر در چارچوب احترام و ادب باشد، نه تنها به نتیجه بهتر می رسد، بلکه از به وجود آمدن اختلافات و جنجال در خانواده جلوگیری می شود. بسیاری از زوج ها دوست دارند که این موضوع در کانون خانواده شان پیاده سازی شود، اما شاید مهارت انجام دادن آن را ندانند. در این مقاله قصد داریم تا به شما نکات طلایی در مورد حفظ احترام و حل مشکلات بین زن و شوهر در چارچوب مهر و ادب را آموزش دهیم.

 

مواردی که باید در گفتمان با همسر رعایت کنیم

گفتگو میان زن و شوهر در واقع تبادل نظر و عقایدی است که هر کدام سعی دارند آن را به طرف مقابل بفهماند. زمانی که شما قصد دارید بر سر موضوعی با همسرتان بحث کنید، قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که داد و فریاد کاری از پیش نمی برد. اگر شما طوری رفتار کنید که باعث مکدر شدن خاطر همسرتان شود، فقط موضوع را بزرگتر کردید. در هر بحث و گفتمانی اول احترام همسر خود را نگه دارید و سپس سعی کنید تا منظورتان را با کلمات مناسب به وی منتقل کنید.

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید اغلب دعواها و مشاجره ها منشا در بی حرمتی ها دارند. زمانی که زن و شوهر مهارت درست حرف زدن را نداشته باشند، مشکلات آنها هر بار بیشتر از قبل بزرگتر می شود. همیشه در نظر داشته باشید که زبان شیرین و گفتار صحیح، بیش از هر مسئله دیگری می تواند به درستی منظور شما را منتقل کند. این موضوع را در نظر داشته باشید زمانی که گفتگو بین زن و مرد با دعوا و مشاجره باشد، هر دو طرف سعی می کنند خود را حق به جانب جلوه دهند و در این صورت کاملا از موضوع اصلی منحرف می شوند. در چنین شرایطی نه تنها مشکل هنوز سر جای خود قرار دارد، بلکه مسئله بی احترامی و توهین نیز به آن اضافه می شود.

.

چگونه با همسرمان به درستی ارتباط برقرار کنیم؟

اگر در هر بحث و گفتگویی احترام همسر خود را نگه دارید، مشکل شما بزرگتر نخواهد شد و به بیراهه کشیده نمی شوید. زمانی که قصد دارید بر سر اختلاف نظر و عقایدتان با همسرتان بحث کنید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • کلام خود را در چارچوب عشق و علاقه و ادب مطرح کنید. فراموش نکنید کسی که مقابل شما قرار دارد، همسر و شریک زندگی شماست، نه رقیب شما! بنابراین سعی کنید تا در بحرانی ترین شرایط نیز طوری رفتار کنید که حس بی ارزشی به همسرتان دست ندهد و او از علاقه شما نسبت به خود مطمئن باشد.
  • اگر همسرتان مرتکب خطایی شده است، سعی کنید در کمال آرامش و تسلط بر رفتارتان، موضوع را با وی در میان بگذارید و سعی کنید موجب ناراحتی وی نشوید. زمانی که شما در چارچوب احترام به همسر او را متوجه اشتباهش کنید، مشکل شما برطرف خواهد شد. اما اگر با توهین و فریاد بخواهید این کار را انجام دهید، فقط یک مشکل جدید به وجود آورده اید و همسرتان را حق به جانب کرده اید.
  • سعی کنید در بحث و گفتگو ها از روش هایی برای حل مشکلاتتان استفاده کنید و با توهین به خانواده همسر و یا اطرافیان وی موضوع را تشدید نکنید. اکثر کسانی که مهارت گفتمان ندارند از حواشی برای محکوم کردن طرف مقابلشان استفاده می کنند.
  • اگر حس میکنید شرایط بحث وجود ندارد بهتر است آن را به زمان دیگری موکول کنید. سعی کنید مناسب ترین شرایط را برای گفتمان انتخاب کنید تا بتوانید نتیجه بهتری از آن بگیرید. فراموش نکنید افعال منفی هر شخصی را به وجد می آورد تا از خود دفاع کند. قبل از اینکه همسرتان را متوجه خطایش کنید بهتر است در ابتدا نقاط مثبت رفتاری وی را بازگو کنید تا متوجه شود قصد شما زیر سوال بردن و توهین نیست. در این صورت مطمئن باشید او نیز متوجه اشتباهش خواهد شد.

سخن پایانی

فراموش نکنید زن و شوهر بر پایه عشق و محبت می توانند با یکدیگر زندگی کنند. امروزه و با مشکلات متعددی که در جامعه وجود دارد، این کانون گرم خانواده است که می تواند از فشار های روحی و روانی افراد بکاهد. زمانی که احترام همسر در خانواده برقرار باشد، کودکان نیز ادب و احترام را در خانواده می آموزند و در آینده و زندگی مستقل خود، در نحوه رفتار با همسرشان موفق خواهند بود.

درست حرف زدن و حل مشکلات یکی از مهارت هایی است که هر کسی نمی تواند آن را در زندگی خود پیاده سازی کند. زمانی که شما مهارت بازی کردن با کلمات را  داشته باشید و جملات خود را قبل از بیان کردن سبک و سنگین کنید، مشکلات و سوء تفاهم بین شما و همسرتان به حداقل می رسد و می توانید با مهارت کافی زندگی خود را مدیریت کنید.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

بیل و ملیندا گیتس پس از ۲۷ سال ازدواج از هم جدا می شوند

خواندن مطلب بعدی ←

آموزش ساخت اکانت و ثبت نام در اینستاگرام

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *