اغلب گفته می شود برای اینکه مشتریان به یک تبلیغ توجه کنند، باید آن تبلیغ را هفت بار پیش روی آنها قرار دهید. اما همینطور که سیر تکاملی فعالیت های بازاریابی در عصر دیجیتال به پیش می رود، ممکن است این قانون قدیمی دیگر مصداق نداشته باشد. با این حال، این قانون به خوبی نشان می دهد که گاهی جلب توجه چقدر می تواند دشوار باشد.

برند، هویت شما را به عنوان یک شرکت نشان می دهد. به همین دلیل باید مفهومی از کسی که هستید و کاری که انجام می دهید را انتقال دهد، اما از همه مهم تر، باید کاری کنید که توسط جامعه هدف شما دیده شود.

در اینجا به چند عنصر که می توانید برای جلب توجه جامعه هدف به سوی فرآیند برندسازی خود از آنها استفاده کنید اشاره می کنیم.

 

  1. نماد (لوگو) متمایز

نماد شما، نشانه تصویری اصلی برند شرکت شما است. اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار دهید این است که آیا نام کسب و کار شما به مذاق مخاطب هدف تان خوشایند می آید و برایش جذاب هست یا خیر. اگر پاسخ منفی باشد، در نهایت مجبور خواهید شد بعدها به بازسازی برند روی بیاورید، بنابراین همان بار اول از اینکه پاسخ تان به سوالات بالا مثبت است کاملا اطمینان پیدا کنید.

انجام یک مطالعه سطحی روی روانشناسی رنگ ها نیز سودمند خواهد بود. رنگ ها تحت تاثیر سلایق شخصی قرار دارند، لذا برای همه معنی یکسانی ندارند. با این حال، همراه با برخی از آنها احساسات معینی تداعی می شود. به عنوان نمونه، رنگ زرد، خوشبینی، وضوح و گرما را تداعی می کند، در حالیکه آبی اعتماد، قابلیت اتکا و قدرت را بیان می کند. آگاهی از این محرک ها می تواند به شما کمک کند تا نمادی طراحی کنید که علایم درستی را به مخاطبان راغب و مشتریان تان مخابره می کند.

در اینجا به عنوان نمونه، نگاهی به رنگین کمان رنگ ها در نمادها می اندازیم: مک دونالد برای M معروف خود از رنگ زرد بهره می گیرد. فانتا به خاطر قوطی های زرد نوشابه خود شناخته شده است و کوکا کولا به خاطر رنگ قرمز. نماد یاهو فقط از رنگ ارغوانی در طراحی خود استفاده می کند تا خلاقیت و نوآوری را نشان بدهد. احتمالا می توانید بدون نیاز به جستجو، تفاوت رنگ آبی خاص نماد فیسبوک را از رنگ آبی نماد توییتر تشخیص بدهید. استفاده برند “جان دیر” (John Deere) از سبز حاکی از فعالیت آن در طبیعت به عنوان یک برند محوطه سازی است.

مورد قابل توجه دیگر، نوع فونت است. فونت های سِریف (Serif) نشان دهنده اعتماد هستند. فونت های سنس-سریف (Sans-serif) حس قابل اطمینان بودن و صداقت را به وجود می آورند. شکل نماد شما نیز می تواند در برداشت های مشتریان نقش داشته باشد.

سرانجام نوبت به طراحی می رسد. اگر یک طراح یا تصویرساز بسیار ماهر در گروه خود ندارید، باید یک فرد متخصص را استخدام کنید و یا از خدمات شرکت های طراح استفاده کنید. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم باید بپذیریم که ابزارهای طراحی هر روز بهتر شده و استفاده از آنها آسان تر می شود. بنابراین، شما می توانید دست کم برای طرح اولیه نماد خود، استفاده از یک نمادساز آنلاین را نیز مد نظر قرار بدهید. هم اکنون طراحی تخت (Flat design) رویکرد محبوب است، لذا اگر دلیل خاصی ندارید به سراغ طراحی های واقع گرایانه نروید.

شرکت هایی مانند کویک اسپرَوت، وُرد استریم و لید پیِجِز همگی از طراحی های تخت ساده استفاده می کنند که جذاب و واضح است.

 

  1. مکمل های بازاریابی

نوشت افزار، بروشور، فلایر، لیوان، شارژر … همه اینها به همراه سایر اقلام بازاریابی نقش مهمی در جلب توجه به سوی برند شما بازی می کنند، مخصوصا اینکه مشتریان و مشتریان بالقوه با آنها مستقیما تعامل خواهند داشت.

همان اصولی که در مورد نماد شما کاربرد داشتند، برای مکمل های بازاریابی شما نیز به کار می روند. یک موضوع اصلی دیگر استفاده از تصاویر است. چنانچه مخاطب هدف خود را می شناسید، انتخاب تصاویر مناسب یک فرآیند ساده خواهد بود. اما بسیاری از شرکت ها این کار را به درستی انجام نمی دهند.

اگر به عنوان مثال می خواهید توجه متولدین دهه ۸۰ را به خودتان جلب کنید، تصاویر شما باید نشان دهنده سرگرمی، سرعت، هیجان، فعالیت و تغییر باشند. نسل “لذت های سریع”، فرایندهای ثقیل یا محصولاتی که کاربری دشواری دارند را نمی پسندد. برای این نسل، سرعت حرف اول را می زند.

بعضی از برندها مانند لولولِمون که یک تولیدکننده لباس های ورزشی است، در دوره های ترویج محصولات خود، آیتم هایی که برند شرکت روی آنها حک شده و یا تخفیف های خاص ارائه می کنند. فروشگاه کفش تام با هر خرید، یک ساک دستی و یک کارت پستال با برند خود هدیه می دهد.

نکته مهم دیگر، طرح بندی است. اگر فردی در تیم خود دارید که برای طرح بندی استعداد ذاتی دارد، او کسی است که ممکن است بتواند بروشورها و فلایرهای تبلیغاتی شما را تاثیرگذارتر کند. بنابراین نمونه های مختلف را بررسی کنید، چیزهایی که می پسندید و  چیزهایی که نمی پسندید را یادداشت کنید و در صورتی که تردید دارید، از یک متخصص کمک بگیرید.

در کنار اینها، اگر شرکت شما شخصیت متفاوتی دارد، جذابیت های سرگرم کننده را از یاد نبرید. با استفاده از سرویس دهندگانی مانند استیکر میول که استیکر و برچسب تولید می کنند، آیتم هایی تولید کنید که مشتریان وفادارتان را تبدیل به تابلوهای تبلیغاتی متحرک کند.

 

  1. بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار

همکاری با افراد تاثیرگذار در حوزه فعالیت شما می تواند منجر به مواجهه (exposure) ارزشمند و گسترده با برند شما شود. بر طبق گزارش بخش   SocialTimes سایت اَدویک، ۷۵ درصد بازاریاب ها از این نوع بازاریابی استفاده می کنند.

نکته اساسی این است که باید افراد تاثیرگذاری را پیدا کنید که با برند شما تناسب داشته باشند. این مورد هم ممکن است واضح به نظر برسد، اما باید توجه داشته باشید که چنانچه مشتریان اطلاعی از شما و کیفیت محصولات شما نداشته باشند، دلیلی برای حمایت از شما نخواهند داشت. اما اگر کار شما را بپسندند، ممکن است دیگر حتی لازم نباشد آنها را متقاعد کنید توییت شما را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند.

افراد تاثیرگذار می توانند به برند شما اعتبار ببخشند. شما می توانید با آنها مصاحبه کنید یا در یک قطعه محتوا، مثلا یک ویدیو که توجه مخاطبان را به کسب و کار و محصولات شما جلب می کند با آنها همکاری کنید. راهبردی پیدا کنید که برای برند شما و فرد تاثیرگذار مورد نظر منطقی به نظر می رسد.

 

  1. طراحی وبسایت

در بیشتر موارد، طراحی وبسایت شما بر اساس نماد شما انجام می شود. هر چیزی که در رابطه با نماد و مکمل های بازاریابی خود برای رنگ، فونت، شکل و تصاویر در نظر گرفته اید، باید نقشی در شکل گیری مهم ترین سرمایه بازاریابی آنلاین شما داشته باشد.

اما امروزه برای کاربران و سئو، عملکرد و کاربرد آسان از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. شما باید از طراحی های پیچیده و فوق مدرن اجتناب کنید، مگر اینکه هم اکنون برند شناخته شده ای باشید یا اینکه اینگونه طراحی ها با یکی از راهبردها یا کارزارهای بازاریابی شما ارتباط داشته باشند.

اجتناب از این طراحی های مدرن، از بعضی جهات متمایز بودن را دشوار می سازد. با این حال، سایت های فعال زیادی هستند که طراحی های نامناسبی دارند یا دست کم معمولی به نظر می رسند. صرف زمان و توجه برای ایجاد یک طرح بندی زیبا و سبک می تواند برای برند شما معجزه کند. کافی است نگاهی به پلتفورم انتشار مدیوم بیندازید. برای اینکه سایت شما خوب به نظر برسد نیازی نیست که پیچیده باشد. در مورد محتوا هم هر چه عوامل حواس پرتی کم تر و طراحی خلوت تر باشد، بهتر است.

باز هم اگر ممکن است از کمک یک متخصص بهره بگیرید.

 

  1. بازاریابی از طریق ایمیل

چطور می توانید مرتبا و به صورت مستمر در برابر مخاطبان راغب و مشتریان خود ظاهر شوید؟ چطور از دیده شدن برند خود در دنیای پرهیاهوی آنلاین اطمینان پیدا می کنید؟

پاسخ به این سوالات، استفاده از بازاریابی از طریق ایمیل است. این نوع بازاریابی شما را قادر می سازد یک رابطه بلندمدت با مشترکان خود ایجاد کنید؛ اگر مرتبا محتوایی که می خواهند و نیاز دارند را برای آنها ارسال کنید، هر هفته مشتاقانه منتظر شما خواهند بود.

امروزه تهیه یک فهرست ایمیل خوب دشوارتر شده است. ممکن است پیشنهاد یک کتاب الکترونیکی در نوار جانبی سایت چند مشترک برای شما به ارمغان بیاورد، اما مردم چنان به دیدن اینگونه پیشنهادات عادت کرده اند که این امکان وجود دارد که اصلا هیچ توجهی به آن نکنند.

امروزه رویکرد متفکرانه تری لازم است. به عنوان مثال، ارائه ارتقا (upgrade) برای محتوای مرتبط با همان پست ها و صفحاتی که بازدیدکنندگان سایت شما آنها را مرور می کنند، نرخ تبدیل بسیار بالاتری از یک پیشنهاد عمومی خواهد داشت. شما می توانید برای جمع آوری نشانی های ایمیل تا جایی که می توانید و قانونی را زیر پا نگذاشته اید هر کاری انجام دهید، اما توجه کنید که فهرست های ایمیلی که برای کار شما ارزشمند باشند با تاکتیک های مرموز ساخته نمی شوند.

 

سخن آخر

برندسازی بخشی از عوامل موفقیت شما به عنوان یک شرکت است، به همین دلیل باید آن را به درستی انجام دهید. زمانی که یک برند جذاب داشته باشید، مردم شروع به تداعی کردن احساسات مثبت با آن خواهند کرد. پس از آن، جذب و حفظ تعامل با آنها آسانتر می شود.

به یاد داشته باشید که به تعهدات خود عمل کنید، چرا که این باعث حفظ نظر مثبت مشتری می شود و به افزایش طول عمر کسب و کار شما کمک خواهد کرد.