در مقایسه با بسیاری از فعالان و نویسندگان و متفکران حوزه تکنولوژی، دان تاپسکات (Don Tapscott) در میان ایران چندان شناخته‌شده نیست.

این در حالی است که نشریه‌ی Thinkers50، او را در سال ۲۰۱۵ به عنوان چهارمین متفکر تاثیرگذار دنیای مدیریت معرفی می‌کند

فهرستی که رتبه‌ی نخست آن، متعلق به مایکل پورتر است. دنیل پینک ردیف دهم آن را در اختیار گرفته،اریک ریس رتبه‌ی دوازدهم آن را دارد و ست گادین در آن رتبه بندی، جایگاه بیست و سوم را از آن خود کرده است.

تاپسکات علاوه بر فعالیت تجاری در یک شرکت تحقیقاتی (در حوزه‌ی تکنولوژی)، همچنان به نویسندگی هم اشتغال دارد و در دانشگاه های هاروارد و مدرسه مدیریت روتمن هم تدریس می‌کند.

دان تاپسکات، مجموعه‌ای از کتابهای تاثیرگذار در حوزه تکنولوژی و تاثیر آن بر انسان را تالیف کرده است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Paradigm Shift

The Digital Economy

Growing Up Digital

Digital Capital

The Naked Corporation

Blockchain Revolution

در فضای تخصصی، تاپسکات را بیشتر به خاطر مطالعات و تحلیل‌هایش در زمینه‌ی Blockchain (زنجیره بلوک‌ها) و در فضای عمومی معمولاً به خاطر کتاب Wikionomics می‌شناسند.

او در این کتاب، اقتصاد حاصل از تعامل‌های خرد اما گسترده‌ی انسان‌ها را تحلیل می‌کند. همان شکلی از اقتصاد، که ویکی‌ها نمونه‌ای از آن هستند.

ما از این به بعد در بحث سواد دیجیتال در متمم، بیشتر و بهتر با آراء و نظریه‌های او آشنا خواهیم شد.

اما فعلاً خوب است به خاطر بسپاریم که اصطلاح اقتصاد دیجیتال یا Digital Economy که در این سال‌ها به صورت گسترده به کار می‌رود، توسط او و پس از انتشار کتاب Digital Economy او در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ رواج یافته است.

متمم