ارزشی که شما برای مردم قائل هستید، و ارزشی که مردم برای شما قائل هستند دقیقا قابل اندازه گیری نیست. با این وجود، می توانیم رَویه های مرسومی که بین افراد مختلف رایج است را مشاهده کنیم.

بسیاری از کارآفرینان معتقدند افرادی که بیشتر وقت خود را در کنار آنها سپری می کنیم، شخصیت ما را شکل می دهند. شاید این ایده به بهترین شکل ممکن توسط یکی از کارآفرینان به نام جیم ران تعریف شده باشد. او می گوید: “ما میانگین همان پنج نفری هستیم که بیشترین وقتمان را با آنها می گذرانیم.” علیرغم اینکه این فرمول نمی تواند کاملا دقیق باشد، اما ایده پشت آن واضح است. ما عادت ها، تفکرات و کارهای دیگران را جذب می کنیم. اگر خودمان را با افراد سختکوش احاطه کنیم، وجدان کاری آنها را جذب خواهیم کرد.

متقابلا، افرادی که بیشترین وقت مان را با آنها سپری می کنیم نیز عادت های ما را جذب می کنند. اگر ما قرد پرتلاشی باشیم، مردم به طور طبیعی میل خواهند داشت که ما را در کنار خود حفظ کنند. هرچه بیشتر دقت کنید، بیشتر متوجه می شوید که همیشه در حال جذب عادات افراد نزدیک به خود هستید – و آنها نیز درحال جذب رفتارهای شما هستند.

اگرچه ممکن است که ما میانگین فقط پنج نفر نباشیم، اما می توانیم ادعا کنیم که دست کم میانگینی از دامنه ای از افرادی هستیم که از آنها تاثیر می پذیریم (حلقه تاثیر ما). هرچه افرادی که می شناسیم انسانهای موفق تری باشند، احتمال موفقیت ما نیز بیشتر است. اجازه بدهید ارزش افرادی که در حلقه تاثیر شما قرار دارند را با چیزی که ما “سرمایه اجتماعی” نامگذاری کرده ایم اندازه گیری کنیم. سرمایه اجتماعی، ارزش شما است و اگر برای کارآفرین شدن تلاش می کنید، می تواند به معنی همه چیز باشد.

سرمایه اجتماعی یک برچسب نیست که نشان بدهد یک نفر از دیگری بهتر است. در عوض، ارزش شما را در جهان نشان می دهد. شما با رشد سرمایه اجتماعی خود می توانید به زندگی به سبک کارآفرینی نزدیک تر شوید.

 

ایجاد برند

کارآفرینان اهمیت برند سازی را درک می کنند. اما ما می توانیم برای چیزهایی فراتر از یک کسب و کار یا ایده برندسازی کنیم. هر فردی برند خودش است و تلاش می کند خودش را به دیگران بقبولاند. ما بر اساس برندمان افراد خاصی را به خود جذب می کنیم، و از طریق روشی که برای خود برندسازی می کنیم می توانیم دیگران را تحت تاثیر ارزش های خودمان قرار دهیم.

روش های متعددی برای توسعه برند شما وجود دارند، اما شاید آسانترین روش تغییر حلقه تاثیرتان باشد. این کار می تواند برند شما را از سه روش رشد و توسعه دهد.

اولین روش بر اساس روش تعامل شما با دیگران است. هنگامی که شما خود را با افرادی احاطه می کنید که به سبک کارآفرینان زندگی می کنند، به تدریج با افراد، پروژه ها و ایده های خاصی پیوند خواهید خورد. اگر مردم بدانند که شما با کارآفرینان موفق وقت می گذرانید، به تدریج دیدگاه شان نسبت به برند شخصی شما تغییر خواهد کرد.

دومین روش بر اساس رشد ناخودآگاه شما است. هر چه زمان بیشتری را با کارآفرینان بگذرانید، احتمال نهادینه شدن ظرافت هایی که باعث منحصر به فرد شدن آنها می شود در شما بیشتر می شود. پس از آن، مشابه آنها رفتار خواهید کرد و این به شما کمک می کند تا روحیه کارآفرینی خود را تقویت کنید. دیگران هم این را می بینند و در روشی که برای خود برندسازی می کنید نمایان می شود.

سومین روش از طریق محتوا است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

حلقه تاثیر

بهترین راه برای افزایش سرمایه اجتماعی تان، حلقه تاثیر شما است. هر چه کیفیت حلقه تاثیر شما بهتر باشد، سرمایه اجتماعی بیشتری در اختیار دارید.

هنگامی که به حلقه تاثیرخود توجه می کنید، و اینکه چه کسانی در آن قرار دارند و می خواهید چگونه به نظر برسد، به یاد داشته باشید که حلقه تاثیر شما چیزی فراتر از چند فرد دیگر است. شما برای ایجاد یک حلقه تاثیر قوی مسئول هستید و اگر استانداردهای بالایی را برای خود در نظر نگیرید، مردم تمایلی به پیوستن به آن نخواهند داشت.

اگر می خواهید حلقه خود را گسترده تر کنید، باید خودتان را گسترش بدهید. منتظر نمانید تا توسط افرادی احاطه شوید که به دلیل همنشینی، به تدریج باعث بهبود شما می شوند. شما باید از جایی شروع کنید و لازم است بخشی از کار را خودتان انجام دهید.

به این فکر کنید که ارزش فعلی شما چقدر است، سپس از خودتان بپرسید: آیا دوست دارم کسی مثل خودم در کنارم باشد؟ سبک زندگی کارآفرینی ناگهان و به خودی خود به وجود نمی آید. حتی اگر حلقه تاثیر شما ارتباطاتی که لازم دارید را برایتان فراهم می کند، باز هم برای اینکه به جایی برسید باید به سختی تلاش کنید.

خودتان را چنان بسازید که منحصر به فرد باشید. به این فکر کنید که چه چیزی شما را از بقیه متمایز می کند و همان را پرورش بدهید. البته پس از این گام های دیگری نیز باید بردارید، اما اگر می خواهید به عنوان یک کارآفرین به جایی برسید این اولین گام شما است.

 

گام بعدی

سرمایه اجتماعی ایده ای است که با حلقه تاثیر شما آغاز و تمام نمی شود. سرمایه اجتماعی مرتبا در حال تغییر خواهد بود. اگر می خواهید ارزش خود را به اوج برسانید، باید سرمایه اجتماعی به طور مستمر مورد توجه تان باشد.

در عین حال، تنها راه تغییر در سرمایه اجتماعی حلقه تاثیر شما نیست. شما به عنوان یک کارآفرین باید بسیار بزرگتر از افرادی که می شناسید باشید. پیش از اینکه دیگران شما را بپذیرد، تمایل دارند ببینند که شما چه کاری انجام داده اید، چطور خودتان را نشان می دهید و چه کاری می توانید برای آنها انجام بدهید.

یکی از عوامل مهمی که سرمایه اجتماعی شما را تعیین می کند، محتوایی است که تولید می کنید. محتوا می تواند درباره هر چیزی باشد، از کسب و کاری که راه می اندازید گرفته تا پستی که برای وبلاگ خود نوشته اید. هرچه محتوایی که تولید می کنید بهتر باشد، افراد بیشتری به شما واکنش نشان خواهند داد. به نظر ما این کلید واقعی رشد سرمایه اجتماعی شما است.

کسب اطمینان از اینکه محتوای مناسبی را برای رشد سرمایه اجتماعی خود تولید می کنید کار آسانی نیست. این نیز همانند کارآفرینی نیاز به تلاش، زمان و فداکاری دارد، اما افرادی که تعهد لازم برای پذیرفتن دشواری های این کار را دارند، می توانند ارزش خود را افزایش داده و از طریق سبک زندگی کارآفرینی از مزایای آن بهره مند شوند.