تمایل دارم این طور فکر کنم که همه ی ما خلاق به دنیا آمده ایم. سبک خلاقیت های ما با هم متفاوت است اما هیچ گاه کیفیت آن ها با هم متفاوت نیست. ممکن است شما ارتباط خود را با واحد ایده سازی ذهن خود از دست داده باشید اما به راحتی می توانید مجدداً به آن دست پیدا کنید.

در زیر ۱۰ روش برای ارائه ایده های جدید به صورت روزانه آمده است:

  1. دفترچه ی ایده ها بسازید

همواره یک دفترچه با خود حمل کرده و همه چیز را یادداشت کنید. ایده مانند یک طعمه است. وقتی یکی از آن ها را به دست آوردید، می توانید از آن برای گرفتن ایده های بزرگ تر و بهتر استفاده کنید. هر فکری که ممکن است یک نقطه ی شروع باشد را یادداشت کنید.

  1. جلسه های ایده پردازی فشرده برگزار کنید

اینجا زمانی است که به ماهی گیری می روید. اجازه دهید که ذهن شما از یک ایده به ایده ی دیگر سیر کند. جلسات ایده پردازی، ذهن شما را در حالت خلاقانه قرار می دهد.

  1. هر شب ده ایده ی جدید را یادداشت کنید.

این موضوع را به عنوان برنامه ی فردای خود در نظر داشته باشید. قبل از این که به خواب روید ایده های خود را بنویسید و وقتی روز بعد بیدار می شوید، از آن ها به عنوان اساسی برای کار خود استفاده کنید. این کار به فکر شما جهت داده و از بلوکه شدن خلاقیت جلوگیری می کند. به شخصه این کار را هر شب انجام می دهم. شش ایده ی اول راحت است اما چهار تای آخر نیروی ذهنی بیشتری می طلبد. امتحانش کنید.

  1. ایده های خود را نقاشی کنید.

در حالی که ذهنتان پرسه می زند به دستتان اجازه دهید تا روی کاغذ خط خطی کند. سعی کنید ایده های خود را با طراحی و نقاشی کردن نشان دهید و به یاد داشته باشید که نیازی نیست که یک هنرمند حرفه ای باشید تا این کار را انجام دهید. این کار سرگرم کننده است. من دوست دارم وبسایت هایی را که می سازم نقاشی کنم.

  1. به دنبال تجربه باشید.

زندگی تجربه محوری را در پیش گیرید. تجربه کردن چیز های جدید، چشم انداز شما را گسترده تر می کند و الهامات شما را قدرت می بخشد. افرادی که کامل زندگی می کنند در خلاق بودن، داشتن ذهن باز و تولید ایده های جدید قوی تر عمل می کنند.

  1. دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش کنید.

از کامپیوتر دور شوید. حتی وقتی در حال یادداشت کردن یا جلسات ایده پردازی هستید از خودکار و کاغذ استفاده کنید. دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش کرده و ذهن خود را از مزاحمت دور کنید. بدین وسیله درمی یابید که نه تنها هوشیار تر شده اید بلکه تمرکز بیشتری خواهید داشت و تولید ایده های جدید را به حداکثر خواهید رساند.

  1. قهوه بنوشید.

قهوه مغز را بیدار می کند و خلاقیت را شعله ور می سازد. به آن به عنوان سوخت برای تولید کننده ی ایده ی مغز خود نگاه کنید. این مورد را با موارد قبلی تلفیق کرده تا حس بی حد و مرز بودن به شما دست دهد. من تنها چند بار در ماه کافئین می خورم. بنابراین وقتی آن را می نوشم تاثیر شگفت انگیزی بر من می گذارد طوری که حس می کنم می توان از دیوار ها عبور کنم و آینده را ببینم.

  1. خود را با افراد خلاق احاطه کنید.

با افراد خلاق معاشرت کنید: کسانی که برای شما الهام بخشند و به شما بازخورد می دهند. با یکدیگر شبکه تشکیل دهید و ایده های خود را تبادل کنید و اگر با هم جفت و جور شدید حتماً همکاری خود را ادامه دهید.

  1. همه چیز را به پایان برسانید.

به تمام کردن کارها عادت کنید. وقتی شروع به فکر در مورد یک ایده ی خاص می کنید، به طور کامل آن را مورد بررسی قرار دهید و در میان راه آن را رها نکنید. احساس رسیدن به هدف باعث ترشح دوپامین شده و ولعی را به وجود می آورد که باعث ایجاد عادت می شود. هورا! چرخه ی عادت!

  • خود را کوچک نشمارید.

هیچ گاه گمان نکنید که به اندازه ی کافی خلاق نیستید یا شرایط لازم را برای خلاق بودن ندارید. خلاق بودن یک حس یا حالت مغزی نیست. اگر در ابتدا همه چیز طبیعی پیش نرفت، به خود استراحت دهید و آسان بگیرید. در عوض فشار آوردن، عادت به تولید ایده پیدا کنید و هم زمان به این نکته توجه داشته باشید که ایجاد یک عادت، زمان بر است.

 

تبدیل ذهن به یک ماشین تولید ایده می تواند در هر سطحی زندگی شما را تغییر دهد، چه آن را برای شغل خود نیاز داشته باشید و چه بخواهید زندگی خلاقانه تری داشته باشید.

 

اخطار: مسئولیت ایده هایی که می پردازید به عهده ی خود شماست. اثرات آن می تواند شامل یک زندگی متمرکز تر، غنی تر و خلاقانه تر باشد. ممکن است در کار خود احساس شادی بیشتری کنید و تجربه ها و موقعیت های جدیدی را کشف کنید. هر کسی آماده ی پذیرش تغییرات زیاد نیست بنابراین عاقلانه ایده پردازی کنید.