راهکار هایی برای داشتن ذهن خلاق

خلاقیت به معنای ابتکار عمل در بزنگاه های زندگی است. افرادی که ذهن خلاق دارند در اداره روابط مختلف خانوادگی، اجتماعی، کاری و .. بسیار موفق عمل می کنند. مهمترین بارزه افراد با ذهن خلاق، شادی و سرزندگی آنها است زیرا خلاقیت ذاتی آنها سبب مدیریت بحران ها و نادیده گرفتن عوامل تنش زا می شود.

خلاقیت به معنای ابتکار عمل در بزنگاه های زندگی است. افرادی که ذهن خلاق دارند در اداره روابط مختلف خانوادگی، اجتماعی، کاری و .. بسیار موفق عمل می کنند. مهمترین بارزه افراد با ذهن خلاق، شادی و سرزندگی آنها است زیرا خلاقیت ذاتی آنها سبب مدیریت بحران ها و نادیده گرفتن عوامل تنش زا می شود. در واقع می توان گفت خلاقیت ذهن با ایجاد فضایی جذاب و ارائه راهکارهای آسان موجب حل شدن تمام مسائل و راحت شدن مسیر زندگی می شود.

چگونه می توان ذهن خلاق داشت

همانطور که پیشتر گفته شد ذهن خلاق هیچ ناممکنی را برای ما باقی نمی گذارد. افرادی که ذهن خلاق دارند می دانند در شرایط پیش رو می توانند درست ترین رویکرد را داشته باشند به همین دلیل ترس از آینده نمی تواند امروز آنها را مختل کند. خلاقیت ذهن متاثر از عوامل گوناگونی است اما در نظر گرفتن نکات زیر می تواند موثر واقع شود:

  • کتاب خواندن را فراموش نکنید. با خواندن کتاب شما شانس زندگی کردن در زمان و مکان های متفاوت را خواهید داشت. همزاد پنداری با شخصیت های داستان و یا آنالیز ذهنی مباحث کتاب می تواند موجب افزایش خلاقیت ذهن شود. اهالی کتاب به جای تمام نویسنده ها، شخصیت های داستان و … شانس تجربه زندگی متفاوتی را داشته اند.
  • هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست. بر حسب نوع نیاز زندگیتان به یادگیری مبحث جدید بپردازید. در هر مسیری ایده های نو خلق کنید و تا جای ممکن به آنها پروبال بدهید تا به ثمر برسند.
  • برای داشتن ذهن خلاق نوشتن می تواند بسیار موثر باشد. موضوعات و موارد مختلف را بنویسید و برای هرکدام چندین راهکار ارائه دهید. بعد از مدتی راهکارها را مجددا آنالیز کنید و بهترین راهکار را انتخاب کنید. این کار به تقویت هوش هیجانی نیز کمک می کند زیرا شما به مرور با تصمیمات هیجانی و منطقی خود بیشتر آشنا می شوید و در موقعیت جدید ذهنتان خلاق تر عمل می کند.
  • به رویدادهای زندگی عمیق فکر کنید و ارتباط مابین آنها را پیدا کنید. برای داشتن ذهن خلاق ریشه یابی سریع یک مسئله و ارائه راهکار مناسب مهمترین اصل است. مادامی که شما درکی از رویدادهای اطرافتان ندارید، نمی توانید به این مهم دست یابید.
  • جهان بینی ذهنتان را گسترش دهید. تاجایی که ممکن است از تک بعدی بودن فاصله بگیرید. خود را به جای اطرافیانتان بگذارید. به این نکته فکر کنید اگر شما در شرایط آنها بودید چه کاری انجام می دادید. همزاد پنداری و احساس یکی بودن با تمام مخلوقات، یکی دیگر از عواملی است که بر خلاقیت ذهن اثر مثبت می گذارد.
  • اعتماد به نفس داشته باشید و از تراوش های ذهنی خود حمایت کنید. یک ذهن زمانی می تواند خلاقیت خود را بسنجد که در عرصه عمل نتیجه آن را دیده باشد. تا جایی که ممکن است در عمل نیز ذهن خلاق خود را به کار گیرد و نتایج آن را آنالیز کنید.
  • از بازی های فکری غافل نشوید. سعی کنید هر بار رقیب سرسخت تری برای خود انتخاب کنید. در بازی کردن خلاق باشید و هر بار بی هراس از شکست روش جدیدی را در پیش بگیرید.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

چگونه می توان به زندگی نگرش مثبت داشت

خواندن مطلب بعدی ←

ارائه راهکارهایی برای افزایش خلاقیت کودک

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *