زندگی در دنیای هوشمند با اینترنت اشیاء

دنیای علم هر روز موضوع جدیدی را به بشر پیشنهاد می دهد تا با استفاده از ذهن خلاق خود آن را پروبال دهد و زندگی اش را متحول کند. ابداع اینترنت اشیاء یکی از خلاقیت های بشر بود که تحولی عظیم با خود به همراه آورد. در متن پیشرو به تاریخچه، نحوه کار، کاربرد ها و حتی خطرات آن اشاره شده است.

زندگی در دنیای هوشمند با اینترنت اشیاء

آشنایی با اینترنت اشیاء:

امروزه بخش بزرگی از وظایفی که در گذشته بر دوش انسان ها بود، تنها با چند کلیک به وسیله اینترنت اشیاء(IoT) انجام می شود. در دنیای پیشرفته امروز ابزار مختلفی اختراع شدند تا کارهایی نظیر پرداخت و انتقال پول، ثبت اطلاعات، برقراری ارتباط یا حتی برقراری امنیت و …. را به آسانی انجام دهند، کافی است این اشیاء به شبکه اینترنت متصل شده و مانند یک ربات، خواسته شما را برآورده کنند.

هر دستگاهی که با اتصال به اینترنت بتواند با ثبت اطلاعات یا به اشتراک گذاری آن برای سایر دستگاه ها به انسان خدمات ارائه دهد جز اینترنت اشیاء محسوب می شود. در واقع دنیای اینترنت اشیا مانند دنیای ربات هاست. انگار که انسان برای انجام هر کاری یک ربات هوشمند ساخته است و دیگر زمان خود را صرف کارهای تکراری روزمره نمی کند.

اولین وسیله ای که حتی قبل از به وجود آمدن واژه اینترنت اشیاء، از طریق اتصال به اینترنت و از راه دور به کاربر خود خدمات ارائه می دهد، دستگاه وندینگ دانشگاه کارنگی ملون بود که یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام نیکولز با اتصال این دستگاه به شبکه های اینترنت، گزارش موجودی نوشیدنی های دستگاه وندینگ را به صورت لحظه ای ثبت می کرد و در اختیار همه دانشجویان و کارکنان قرار می داد.

با گذشت زمان و در سال ۱۹۹۹ آقای اشتون با ابداع عبارت “اینترنت اشیاء” و آشنا کردن دنیا با این فناوری و سپس راه اندازی شرکت خود در سال ۲۰۰۳ و استفاده از تکنولوژی تراشه های RFID ، ارتباط بین بسته هایی که این تراشه هوشمند را دارند با منابع تامین کننده آن ها نزدیک تر و آسان تر کرد.

کم کم در سراسر دنیا استفاده از تکنولوژی چیزنت با استقبال مواجه شد و تجهیزات زیادی با این فناوری مجهز شدند، تا جایی که این فناوری به خانه ها هم کشیده شد و امروزه شاهد ساخت خانه هایی با سیستم های امنیتی، رفاهی و حتی آشپزخانه کاملا هوشمند هستیم.

برای مثال کنترل کردن حرکت خودرو با استفاده از تلفن همراه، اتصال دوربین های امنیتی محل کار یا منزل به تلفن هوشمند و بررسی محیط، اتصال یخچال های هوشمند به تلفن همراه، حسگرهای هوشمند برای شناسایی اثر انگشت یا حتی اسپیکرهای هوشمند حساس به صدا که در خانه یا محیط کار با هدف های گوناگون استفاده می شوند و …. از نمونه های ارتباط بین زندگی و اینترنت اشیاء است.

نحوه کار اینترنت اشیاء:

هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد در مجموعه چیزنت قرار می گیرد. برای ایجاد این قابلیت در دستگاه ها باید سه مرحله اصلی طی شود:

 1. ایجاد قابلیت جمع آوری و ذخیره اطلاعات در دستگاه
 2. اتصال دستگاه به اینترنت برای اشتراک گذاری اطلاعات
 3. تجزیه و تحلیل داده ها و در نهایت دریافت خروجی مورد نیاز از دستگاه ( که همان خدمت مورد نظر است)

حتما در طول روز چندین بار از دستگاه های پوز استفاده کرده اید. این دستگاه نمونه ای از اینترنت اشیاء است. هنگامی که قصد دارید با کارت بانکی خود پرداخت انجام دهید ، این دستگاه اطلاعات کارت شما را دریافت می کند و از طریق اینترنت، اطلاع کارت و پرداخت شما برای بانک فرستاده شده و در صورت تایید آن، پرداخت با موفقیت انجام می شود.

این نمونه، تنها مثال کوچکی از نحوه کار اینترنت اشیاء است. در مقیاس بزرگتر همزمان چند دستگاه از قابلیت اتصال به اینترنت، دریافت، ذخیره و پردازش داده استفاده می کنند و بدون دخالت انسان کار خود را به درستی انجام می دهند.

 

کاربرد های اینترنت اشیاء:

کشف اینترنت و جا گرفتن آن در زندگی مردم تحول عظیمی در زندگی بشر ایجاد کرد. مجهز شدن اشیا به قابلیت اتصال به اینترنت نیز سرعت این تحول را چند برابر کرده است. امروزه در بیشتر عرصه ها شاهد حضور اینترنت اشیاء  هستیم که در ادامه چند مورد آن را ذکر می کنیم:

حمل و نقل: وسایل نقلیه امروزی چه شخصی باشند و چه جمعی، همگی به اینترنت متصل می شوند. و از این اتصال برای مسیریابی آنلاین، عیب یابی، پیشگیری از سرقت، رانندگی خودکار، پرداخت عوارض، ثبت تخلف، بارگیری و چک کردن مسیر حمل بار از مبدأ تا مقصد و …. استفاده می شود

 • سلامتی: بسیاری از بیمارستان ها با مجهز کردن دستگاه های کنترل فشار خون یا ضربان قلب به اینترنت اشیاء می توانند از راه دور سلامت چند بیمار را همزمان با هم بررسی کنند. ساخت تخت های هوشمند نیاز بیماران را به پرستار برای تغییر حالت تخت کمتر کرده و از طرفی آمار تخت های خالی و سایر تخت ها در هر بخش به صورت لحظه ای و مجزا در اختیار کادر بیمارستان قرار می گیرد.
 • محیط زیست: حتما تابلو های اعلام میزان آلودگی و رطوبت موجود در هوا که در سطح شهر های بزرگ نصب شده اند دیده اید. این تابلو ها با سنسور های که متصل به اینترنت هستند به صورت لحظه ای اطلاعات را ثبت کرده و با مراکز مربوطه به اشتراک میگذارند و با پردازش این داده ها میزان سلامت هوا تعیین می شود. برای آب و خاک نیز اینترنت اشیاء وجود دارد.
 • مدیریت انرژی: در مراکز بزرگ و حتی کارخانجات و در وسعت کمتر در منازل مسکونی، با یک پارچه کردن منابع مصرف انرژی و اتصال آن ها به اینترنت اشیاء، داده های دریافت شده از میزان مصرف هرگونه انرژی در آن مجموعه دریافت شده و با پردازش اطلاعات سعی می شود تا میزان مصرف انرژی در سطح قابل قبولی بماند و از این طریق میزان مصرف انرژی کنترل می شود.

 

خطراتی که اینترنت اشیاء را تهدید می کند:

تمامی ابداعات بشر همیشه باگ های کوچک و بزرگی دارند و اینترنت اشیاء هم از این موضوع مستثنی نیست. برخی از خطراتی که ممکن است در زمان استفاده از این ابزار ها با آن مواجه شویم به صورت زیر است:

  • از کار افتادن کل سیستم در صورت قطع اینترنت
  • امکان هک شدن سیستم
  • مبهم بودن و در بعضی از موارد نبودن حریم خصوصی

سوء استفاده از اطلاعات شخصی

 • زندگی آینده با وجود فناوری های نو:هیچکس نمی داند تکنولوژی تا کجا پیش خواهد رفت و قرار است در زندگی آینده بشر چه تغییراتی ایجاد کند، اما پویایی تکنولوژی و متوقف نشدن آن این نوید را می دهد که اینترنت اشیاء در سطح فعلی خود باقی نمی ماند. اشکالات موجود در این دستگاه ها، تنوع کاربرد آن ها، کاهش قیمت و به صرفه تر شدن اینترنت اشیاء و …. پیشرفت هایی است که می تواند این فناوری را موفق تر کند. اما باید توجه کرد که قبل از اختراع و وارد بازار کردن محصول، قوانین لازم برای پشتیبانی از کاربران و همچنین فرهنگ استفاده درست از آن باید نهادینه شود تا از بروز مشکلات جدید جلوگیری شود.

   

  برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه فناوری و نحوه به کارگیری درست آن ها برای بهره بری بهتر، به سایت ما به نشانی rezadabiri.com سر بزنید و از مطالعه مطالب مفید و به روز لذت ببرید.

 

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

چگونه یک آینده روشن داشته باشیم؟

خواندن مطلب بعدی ←

KPI چیست؛ انواع KPI و تاثیر آن بر هدف گذاری

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *