شناخت قوانین کسب و کار آنلاین،‌ مسیری برای پیشرفت

قبل از اینکه بخواهید کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کنید بهتر است ابتدا درباره‌ی قوانین کسب و کار آنلاین اطلاعات لازم را کسب کنید. سپس برای گرفتن مجوزهای لازم در زمینه ی کار مجازی  اقدام کنید. ما در این مقاله به شرح قوانین کسب و کار آنلاین و اهمیت آن در سایت پرداخته‌ایم مطالعه‌ی آن را برای افرادی که تازه در این عرصه قدم گذاشته‌اند پیشنهاد میکنیم.

مفهوم قوانین کسب و کار آنلاین

قوانین کسب و کار آنلاین مجموعه ای از مقررات است که خدمات دهندگان و مشتریان هر سایت  قبل از دسترسی به کالاها یا سایر خدمات  ملزم به رعایت و موافقت با آن  هستند. وجود این قوانین در قرار داد آنلاین برای بالا بردن کیفیت خدمات الزامی است. در اصل تمامی کسب و کارهای اینترنتی زیر نظر تجارت الکترونیک قرار دارند از این رو باید تمامی حقوق مربوط به این حوزه را نیز رعایت کنند. هر تاسیس کننده ی کسب و کار اینترنتی الزامی است  که  متون آخرین اصلاحیه ی قانون تجارت الکترونیک را درک کند و برای موفقیت شغلی خود در راستای این قوانین قدم بردارد.

معرفی انواع قوانین کسب و کار آنلاین

امروزه ارائه ی خدمات از طریق اینترنت به امری رایج تبدیل گشته است. این کسب و کار مجازی نیز مانند مشاغل حقیقی دارای قواعد و قوانینی میباشد. برای آشنایی با انواع قوانین کسب و کار آنلاین به موارد زیر توجه کنید.

 • قانون تجارت الکترونیک: این قانون در سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و دارای ۸۱ ماده است. هدف اصلی تدوین و تنظیم قانون تجارت الکترونیک مبادله ی اطلاعات به صورتی که امنیت آن حفظ گردد و نیز سهولت جابه جایی اطلاعات از طریق واسطه های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی میسر گردد. بنابراین هنگامی که قصد ارائه ی بند یا اسنادی در سایت خود را دارید . ابتدا قوانین تجارت الکترونیک را به صورت کامل مطالعه کنید و در صورت مغایر نبودن با آن اقدام به انتشار متون در سایت را کنید.
 • قانون تخلفات رایانه ای و اینترنتی: قانون جرائم اینترنتی در سال ۱۳۸۸ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در این نوع از قوانین کسب و کار آنلاین سعی شده است که تخلفات حوزه ی فناوری را بررسی کرده و به شرح حد و حدود مجازات مجرم پرداخته شود. شناخت این قوانین شما را از ارتکاب جرایمی مانند سرقت محتوا،‌انتشار اخبار کذب، فروش کالای نامرغوب و … باز می دارد.
 • قانون حمایت از مصرف کنندگان: این قانون در سال ۱۳۸۸ وضع گردیده است. هدف اصلی قانون حمایت از مصرف کنندگان، رضایت کاربران از خرید محصولات سایت های فروشگاهی است. به طوری که وجود عیب و نقص در کالاهای عرضه شده توسط خدمات دهندگان،‌ مغایر با این قانون است و آنها مستلزم جبران خسارت های وارد شده به مصرف کننده هستند.

معرفی آیین نامه های قرارداد آنلاین

قوانین کسب و کار آنلاین در شاخه ای دیگر با نام آیین نامه های مشاغل اینترنتی وضع شده اند. این قوانین زمانی اعتبار دارند که  اولا  برخلاف قوانین عادی ذکر شده نباشد ثانیا موجب ایجاد تکالیف جدید در مردم نشود.  آیین نامه ها خود شامل سه دسته هستند که در ادامه با آنها نیز آشنا میشوید.

 • آیین نامه های اجرایی: این نوع از آیین نامه ها به صورت صریح و واضح از سوی قانون گذار وضع شده اند. البته به دلیل مستقل بودن آنها از سایر قوانین ، به آنها  آیین نامه های غیر مستقل نیز می گویند. معمولا این نمونه از آیین نامه ها در خصوص عرضه ی مواد خوراکی و آشامیدنی و نیز محصولات آرایشی و بهداشتی صادر می شوند.
 • آیین نامه های تفویضی: در این نمونه از آیین نامه ها ،‌ قانون گذار اجازه ی تدوین مقررات را توسط مجریه صادر می کند. به طوری که با قانون اصلی تفاوتی نداشته باشد. به این نوع از آیین نامه ها، جایگزین قانون نیز می گویند.
 • آیین نامه های مستقل: دستگاه های اجرایی میتوانند برای تنظیم روابط کاری خود آیین نامه های مستقلی را وضع کنند. این نوع از آیین نامه ها مستقل از قانون هستند و گستردگی بیشتری نسبت به سایر آیین نامه ها دارند. آیین نامه های مستقل به سه دسته ی زیر تقسیم می شوند.
 • آیین نامه های مستقل مربوط به سازمان های خدمات دهنده عمومی
 • آیین نامه های مستقل مربوط به سازمان نیروی انتظامی
 • آیین نامه های مستقل ضروری که در شرایط بحرانی و اضطراری وضع می گردند.

میزان اهمیت قوانین در سایت چه اندازه است؟

حال که با قوانین کسب و کار آنلاین به صورت خلاصه آشنا شدید. اکنون می خواهیم به اهمیت قوانین در سایت بپردازیم. اینکه درج متون قوانین کسب و کار آنلاین در سایت چه نقشی در پیشرفت آن دارد؟ در پاسخ باید گفت شفاف سازی حقوق دو طرف و تعهد داشتن آنها نسبت به یکدیگر نوعی اعتماد متقابل  را در پی دارد. در حالت کلی وجود قوانین کسب و کار آنلاین در سایت دارای مزایای فراوان دیگری است که در زیر به نمونه ای از آنها اشاره کرده ایم.

 • حفظ حریم خصوصی کاربران: هر کاربری در هنگام ورود به سایت، قوانین کسب و کار آنلاین نگاشته شده توسط مدیریت را مطالعه میکند. در این دستورالعمل ها به اهمیت اطلاعات درخواست شده از کاربر و ضرورت کسب این اطلاعات اشاره شده است در حالت کلی مطالعه ی قوانین سایت، کاربران را به حفظ احترام و حقوق در مقابل یکدیگر تشویق میکند. چرا که می دانند در صورت رعایت نکردن شئونات رفتاری لغو عضویت خواهند گشت.
 • اعلام مالکیت در خصوص سایت: در تنظیم قوانین سایت بخشی را به مالکیت داشتن بر روی سایتی که راه اندازی کرده اید اختصاص دهید. با این کار از هرگونه کپی برداری محتوای ارائه شده توسط شما نیز جلوگیری می گردد. علاوه بر این حقوق مالکیت معنوی و فکری نیز توسط سارقان اینترنتی لغو نمی گردد. بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی که نوپا هستند اقدام به کپی برداری از سایتهای با سابقه می کنند. این قضیه می تواند برای پیشرفت های کاری شما مشکل ساز باشد. بنابراین درج قوانین کسب و کار آنلاین را در رابطه با مالکیت سایت جدی بگیرید.
 • شفاف سازی میزان مسئولیت های مدیر سایت: درج قوانین سایت موجب میشود که با کاربران خود صادق باشید. و کاربران را از محدودیت مسئولیت هایتان آگاه کنید. معمولا کسب و کارهای کوچک و نوپا نمی توانند از همان ابتدا مسئولیت های سنگینی را پذیرش کنند.
 • تعیین قوانین حاکم بین دو طرف: کاربر با مطالعه ی قوانین کسب و کار آنلاین، به شرایط چگونگی اجرا شدن قوانین پی می برد. بنابراین در هنگام درج قوانین سایت به تمامی مواردی که باید بین طرفین رعایت شود اشاره کنید.  البته در صورتی که هریک از مواد درج شده در قوانین سایت را تغییر یا حذف کردید کاربران را از این اصلاحات آگاه سازید. تا در آینده دچار مشکل نشوید.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

کلاب هاوس چیست

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه برای فرزندم یک پدر خوب باشم ؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *