صنایع دستی اصفهان را بیشتر بشناسیم ؟

یکی از شهرهای مهم ایران که سومین شهر پهناور جهان به شمار می رود، شهر تاریخی اصفهان است. این شهر با وجود بناهای تاریخی و صنایع دستی بی نظیر خود توانسته لقب نصف جهان را به خود اختصاص دهد. اصفهان در چند سال گذشته به یکی از قطب های گردشگری و اقتصادی ایران تبدیل شده است.

معرفی شهر اصفهان

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است که با مساحت ۱۰۷۰۲۷ مترمربع هکتار در فاصله ۴۳۵ کیلومتری تهران و در مرکز ایران قرار گرفته است. لقب شهر اصفهان نصف جهان است و در گذشته آن را با نام های سپاهان، صفویان، پارتاک و صفاهان نیز می شناختند. هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید بهاین شهر می آیند. از جاذبههای گردشگری مهم اصفهان می توان به میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله، کاخ چهلستون، بازار اصفهان و کلیسای وانک اشاره کرد.

علاوه بر این بناهای تاریخی، مهم ترین پل های کشور ایران مثل سی و سه پل و پل خواجو نیز در اصفهان واقع شده اند. سفر به نصف جهان، سفر به شهر صنایع دستی است. با سفر به شهر باستانی اصفهان می توانید دردوره های مختلف تاریخ قدم بزنید و لذت ببرید.

صنایع دستی اصفهان

شهر زیبای اصفهان صنایع دستی زیادی دارد که همه آن ها ریشه در هنر اصیل ایرانی دارند. در مطلب قصد داریم تعدادی از صنایع دستی اصفهان را معرفی کنیم:

 • طلاسازی: وقتی وارد بازار اصفهان می شوید طلافروشی هایی را می بینید که زیورآلاتی بسیار زیبا را به نمایش گذاشته اند. به جرات می توان گفت که یکی از هنرهای مهم در اصفهان طلاسازی است. کارگاه های مختلفی دراین زمینه مشغول به فعالیت هستند.
 • خاتم کاری: یکی از هنرهای اصیل و صنایع دستی اصفهان هنر خاتم کاری است که در آن روی اشیا را با نقش های هندسی تزیین می کنند. نقش های هندسی به شکل مثلث های متساوی الاضلاع بوده و طرح های گوناگونی دارند. این مثلث ها همیشه به صورت اشکال منظم هندسی طراحی می شوند. هنرمندانی که در اصفهان به خاتم کاری مشغول هستند از پیشکسوتان این هنر هستند و با قدم زدن در بازار اصفهان مدل های مختلفی از این هنر را خواهید دید.

هنرمندان اصفهان مهارت زیادی در خلق آثار هنری دارند.

 • صحافی: به کار تا کردن فرم های چاپ شده کتاب، جاگذاری و برش کتاب صحافی گفته می شود. این هنر در دوران صفویه به اوج خود رسید و هنرمندان اصفهانی توانستند در شکوفایی آن ابتکار و خلاقیت به خرج دهند و صحافی را به تکامل برسانند. از بزرگ ترین هنرمندان این دوران می توان به آقامحمدتقی صحاف اصفهانی اشاره کرد که در دوران قاجاریه علاوه بر صحافی در کاشی کاری و معرق سازی نیز مهارت بی نظیری داشت.
 • قالی بافی: مگر می شود در مورد صنایع دستی اصفهان گفت ولی به قالی بافی اشاره نکرد. در دوران صفویان، اصفهان یکی از مراکز عمده قالی بافی بوده و تعداد بسیار زیادی کارگاه در آنجا وجود داشت. در دوران قاجار این صنعت دوباره در اصفهان جان گرفت و امروز یکی از مراکز مهم تولید قالی بافی در ایران به حساب می آید.
 • خوشنویسی: ایرانیان از گذشته های بسیار دور ارزش خاصی برای خط و خوشنویسی قائل بودند. کتیبه هایی که در بناهای تاریخی اصفهان وجود دارند نشان می دهند که هنر خوشنویسی از هزاران سال پیش در ایران وجود داشته است. هنر خوشنویسی در اصفهان در دوران حکومت صفویان در اصفهان به اوج خود رسید.
 • نگارگری: مینیاتور یا نگارگری از نوعی نقاشی های کوچک هستند که از قوانین خاص هر منطقه پیروی می کردند و به مکتب های همان منطقه نیز معروف می شدند. به عنوان مثال مکتب های بغداد، تبریز و اصفهان از جمله آن ها هستند. بدون شک یکی از هنرمندان معروف در این هنر، کمال الدین بهزاد بوده است. او در آثا خود به موضوعات مردم و بازار می پرداخت که مهم ترین آن اثر “ساختن قصر خورنق” است.
 • قلمدان سازی: از دیگر صنایع دستی اصفهان هنر قلمدان سازی است که علاقه مندان بسیاری را به سوی خود جذب کرده است. قلمدان یک جعبه چوبی یا مقوایی است که برای نگهداری قلم های مخصوص خوشنویسی استفاده می شود. هنرمندان اصفهان روی قلمدان را با نقش های مختلفی مثل اشکال هندسی، پرندگان و گیاهان تزئین می کنند.

صنایع دستی اصفهان شهرت جهانی دارند.

 • نقره کاری: اگر به اصفهان سفر کنید حتما ظروف نقره کاری شده را خواهید دید. این ظروف از صنایع دستی اصفهان هستند که جز زیباترین و ظریف ترین هنرهای دستی در ایران به شمار می رود. هنر نقره کاری از زمان ساسانیان در ایران رواج پیدا کرد و بعد از آن نیز از نقره برای ساخت ظروف و آثار هنری استفاده شد.
 • معرق کاری: یکی دیگر از هنرهای ایرانی که در اصفهان رواج دارد، معرق کاری یا موزاییک سازی است. این هنر از دیرباز شناخته شده و تا به امروز نیز در بین هنرمندان ایرانی کاربرد دارد. معرق کاری به این صورت است که چوب های رنگی و لوازمی مثل عاج و صدف را در کنار هم قرار می دهند تا طرح مورد نظر به دست بیاید.
 • فیروزه کوبی: یکی از هنرهایی که در اصفهان رایج است، فیروزکوبی است که هنرمندان اندکی در آن مشغول به کار هستنند. افرادی که فیروزکوبی کار می کنند، با استفاده از سنگ فیروزه، ظروف و جواهران را تزئین می کنند. هنرمند قطعه های کوچک سنگ را به صورت موزاییکی روی سطح مورد نظر قرار می دهد. همچنین این هنر زیبا روی مس، نقره و یابرنز نیز قابل اجراست.
 • قلم زنی: از پررونق ترین صنایع دستی اصفهان می توان به قلم زنی اشاره کرد. در هنر قلم زنی اشیا نقرا ای، مسی و برنجی را با طرح های خاصی تزئین می کنند. نحوه کار به این صورت است که هنرمندان با وارد کردن ضربه بر سطوح مختلف، نقش گل و مرغ و اشعار و آیات را حک می کنند.
 • میناکاری: میناکاری یا میناسازی یکی از قدیمی ترین هنرها در ایران است به طوریکه قدمت آن به بیش از ۵ هزار سال می رسد. در گذشته برای تزیین اشیا، در و پنجره و زیورآلات از میناکاری استفاده می کردند. بر اساس تحقیقات انجام شده، این هنر در ابتدا از ایران شروع شده و سپس در جاهای دیگر دنیا شکل گرفته است.
 • سوزن دوزی و ملیله دوزی: هنر سوزن دزی و ملیله دوزی از بارزترین هنرهای اصفهان هستند که قدمت آن به دوران صفوی می رسد. هنرمندان اصفهان با استفاده از این هنر زیبا، لباس ها و اشیا را تزئین می کنند.
 • مسگری: یکی از هنرهای قدیمی و صنایع دستی اصفهان مسگری است که تاریخچه آن نیز همانند میناکاری به بیش از ۵ هزار سال می رسد. طبق گفته باستان شناسان، اولین فلزی که انسان کشف کرده مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده اند. در واقع هنر ساخت ظروف و اشیا مسی توسط چکش کاری شمش و ورقه مس را مسگری می گویند.
 • نمدمالی: نمد نوعی زیرانداز پشمی است که استفاده از آن در بسیاری از شهرهای ایران از جمله اصفهان رواج دارد. استادان این حرفه با ایجاد فشار و حرارت و رطوب روی نمد، باعث درهم رفتن الیاف می شوند. مقدار پشمی که در نمد و قالی استفاده می شود یکسان است ولی قیمت نمد ارزان تر است.

صنایع دستی در جذب گردشگر تاثیر بسزایی دارند.

تاثیر صنایع دستی در گردشگری

همان طور که می دانیم، امروزه صنعت گردشگری تاثیر بسزایی در رشد اقتصاد و همچنین توسعه ملی دارد و یک منبع درآمد برای کشورها به حساب می آید. صنایع دستی و هنرهای دستی از رشته هایی هستند که در توسعه گردشگری نقش موثری داشته و یکی از بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی به شمار می روند.صنایع دستی می تواند در صادرات غیرنفتی کشور تاثیر زیادی دارد و همچنین موجب اشتغال افراد فراوانی در این زمنیه شده است.

بنابراین با توجه به نقش آن در رشد اقتصادی کشور، باید در برنامه ریزی های کلان به صنایع دستی توجه ویژه ای شود. کسب درآمد، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد ارزی، حفظ فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و همچنین مشارکت زنان در گردشگری از جمله تاثیرهای رشد صنایع دستی در کشور است. بنابراین می توان گفت که صنایع دستی در حفظ اثار فرهنگی کشور کمک فراوانی کرده و درآمد ارزی حاصل از آن موجب رونق صادرات غیرنفتی می شود.

 سخن آخر

هر شهری علاوه بر دیدنی های تاریخی که دارد، جاذبه های دیگری را نیز در خود جای داده است که با دیدن آن ها لذت برده و غرق در تاریخ و فرهنگ آن منطقه می شویم. کشور ایران از نظر صنایع دستی بسیار غنی است و اصفهان جز شهرهایی است که سوغات و صنایع دستی فراوانی را می شود در آنجا پیدا کرد. صنایع دستی اصفهان به قدری زیاد هستند که هر چیز کوچک و بزرگی را می توان در این شهر زیبا به عنوان سوغاتی خرید.

زنان و مردان این شهر هر خود را صرف خلق آثاری می کنند که روی آن ها نقشی از فرهنگ ایران حک شده است. از سنگ های کوچک تراش خورده تا فرش هایی که حاصل تلاش هنرمندان این سرزمین هستند و همگی بخشی از دنیای بزرگ صنایع دستی اصفهان به شمار می روند.

→ خواندن مطلب قبلی

کسب و کار آنلاین چه ویژگی هایی دارد ؟

خواندن مطلب بعدی ←

چگونه می توانیم یک ارتباط مؤثر در کسب و کار ایجاد کنیم؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.