کارآفرینی مناسب افراد ترسو نیست. علیرغم اینکه بسیاری یک فضای رویایی برای موفقیت ترسیم می کنند، مسیر دستیابی به آن، آنچنان هم خوش منظره نیست.

اینکه اشتیاق اهمیت دارد سخن درستی است، اما به عوامل دیگری نیز باید توجه شود که به همان اندازه مهم هستند. مثلا یکی از این عوامل پشتکار است که می تواند توان شما برای پیشبرد یک هدف به سوی نتیجه را تقویت کند یا به کلی از بین ببرد. انجلا داک ورث (Angela Duckworth) که در دانشگاه پنسیلوانیا روانشناس بوده و مولف کتاب “عزم: پشتکار و اشتیاق برای اهداف بلند مدت” است می گوید: “استعداد اهمیت دارد، اما اهمیت تلاش دو برابر آن است.” داک ورث در گفتگویی که اخیرا انجام داد اشاره می کند: حفظ و ادامه تلاش در دوره های زمانی طولانی برای اجتناب از “وضعیت توسعه شکست خورده” لازم است. چنین وضعیتی، باعث ماندن در حد متوسط و تمایل به ترک وظایف می شود. این نکته مخصوصا برای کارآفرینان قابل توجه است.

با این حال، داشتن مجموعه ای از مهارت های مثبت تنها چیزی نیست که کارآفرینان برای موفقیت به آن نیاز دارند. یادگیری روش عبور از چالش های اساسی مسیر نیز لازم است. اگر برای کارآفرینی عزم راسخی دارید، آستین ها را بالا بزنید. هیچ راه میانبر، گذرگاه یا راه آسانی وجود ندارد. عملکرد شما در سختی ها است که موفقیت شما را تعیین خواهد کرد.

آیا آماده مواجهه با چالش های کارآفرینی هستید؟ به این جنبه ها از کار دشوار پیش روی خود توجه کنید.

 

  1. ترس

ترس یک احساس رایج، اما بسیار منفور است. گاهی هم می تواند کاملا یک احساس شوم در انسان ایجاد کند. واقعیت این است که همه ما ترس را در برهه ای از زندگی مان تجربه کرده ایم. اما اگر ترس، جزئی از وجود شما شود می تواند تاثیر فلج کننده ای بر روان تان گذاشته، شما را در دام تردید و توهم بیندازد و قدرت شما برای پیشرفت پیوسته را مختل کند. کارآفرینان در عوض اینکه قربانی ترس شوند، باید برای اینکه بتوانند شجاعانه به پیامی که همان ترس در خود دارد توجه کنند، آن را در آغوش بکشند. شما با افزایش خودآگاهی در می یابید که آمادگی بیشتر، احتیاط یا فقط یک تغییر در طرز تفکر، تمام آن چیزی است که برای مواجهه موثر با ترس خود نیاز دارید. جمع بندی: ترس (چه از شکست یا پیروزی) فقط در صورتی که خودتان اجازه بدهید، تبدیل به عامل لغزش شما می شود.

 

  1. حواس پرتی

میانگین زمان حفظ توجه، هشت ثانیه است. حواس پرتی، این عمر کوتاه را نصف می کند. آیا مایل و قادر هستید که حواس پرتی های خود راجع به چیزهایی که دارای کمترین اهمیت هستند را به نفع مهم ترین موضوعات رها کنید؟ این به معنی اولویت دهی به نیازها و خشنودی در بلندمدت در برابر رضایتمندی فوری و موقت است. علاوه بر این، باید حواس پرتی هایی که مکررا روی می دهند و پتانسیل آنها برای خارج کردن شما از مسیر اصلی را نیز شناسایی کنید. یک مولفه کلیدی برای برآمدن از عهده حواس پرتی، تهیه یک مکانیسم به منظور مقابله با آنها است. برای غلبه بر حواس پرتی، چه اکنون و چه در آینده، کنشگرا و استوار بودن ضروری است.

 

  1. وجدان کار

محرک انگیزه شما هویج است یا چماق؟ هر چیزی که نیروی محرکه فرآیند تصمیم گیری شما است، نیروی مهمی در شکل دهی به وجدان کاری شما نیز خواهد بود. یک ترکیب همگرا از کمیت و کیفیت تلاشی که به مرحله عمل برسد، کمیت و کیفیت نتایجی که به دست می آورید را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، بیدارماندن تا دیروقت یا زودتر بیدار شدن ممکن است برای هماهنگی با یک ضرب العجل حیاتی لازم باشد. اما اشتباه نکنید: سخت کار کردن با کار کردن هوشمندانه یکسان نیست. در سازماندهی زمان خود با اراده باشید و درباره نتایجی که به دنبال آنها هستید ریزترین جزئیات را مورد توجه قرار دهید. راهبرد و اجرا به شکلی جدانشدنی با توان شما برای حصول نتایج دقیق پیوند دارند. اگر تمایل دارید کار را انجام بدهید، باید توجه کنید که امکان شکست وجود دارد، اما سرنوشت برای تولید و نوآوری در اختیار شما است.

اگر دشواری کارآفرینی به تصمیم گیری شما جسارت بیشتری می بخشد، باید به شما آفرین بگوییم. شما فاتح نیمی از نبرد هستید. اکنون زمان آن است که بروید و انجام کار را آغاز کنید.

 

منبع : entrepreneur