عزت نفس و اهمیت آن در خودباوری

بدون شک همه انسانها با باور به استعدادها و توانایی های خود می توانند به اهداف و خواسته هایشان برسند. در واقع این خودباوری است که فرد را به سمت آینده ای همراه با نیل به آرزوها می برد و همین خودباوری محصول چیزی جز عزت نفس نیست. در این متن اهمیت عزت نفس در خودباوری را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

بدون شک همه انسانها با باور به استعدادها و توانایی های خود می توانند به اهداف و خواسته هایشان برسند. در واقع این خودباوری است که فرد را به سمت آینده ای همراه با نیل به آرزوها می برد و همین خودباوری محصول چیزی جز عزت نفس نیست. در این متن اهمیت عزت نفس در خودباوری را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می دهیم. برای کسب اطلاعات سودمند و دریافت پاسخ پرسش های خود در این زمینه با ما همراه باشید.

چه تعریفی از عزت نفس در ذهن خود دارید؟

شاید تعریفات زیادی از افراد مختلف در مورد عزت نفس شنیده یا در منابع خوانده اید و تا حدی با راه های پرورش عزت نفس آشنا هستید اما تعریفی که خود در ذهن دارید و به نظرتان درست ترین تعریف برای این عبارت است چیست؟

شاید شما نیز به این نتیجه رسیده باشید که تمام تعاریف می خواهند این مفهوم را منتقل کنند که عزت نفس چیزی جز ارزیابی شما از خودتان نیست و احساسی که خود نسبت به خودتان دارید را بازگو می کند. این خود ارزیابی گاها موجب می شود به صورت ذهنی خود و توانایی هایتان را با دیگران مقایسه کنید. با این تعاریف پذیرش آنچه هستید با وجود تمام نقاط قوت و ضعف را در حالی که به ارزشمند بودن خود، باور دارید، می توان داشتن عزت نفس سالم تعبیر کرد. حال چه ارتباطی می توانیم بین عزت نفس و خودباوری ایجاد کنیم؟

مفهوم خودباوری و ایجاد ارتباط بین عزت نفس و خودباوری

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که خودباوری به معنای نادیده گرفتن نقاط ضعف و کمبودهای خود است در حالی که خودباوری در عین حال که بر شناخت توانایی ها و استعدادهایتان تاکید دارد دانستن نقاط ضعف را نیز پله ای برای رسیدن به موفقیت ها می داند. در حقیقت شما زمانی می توانید ادعا کنید به خودباوری رسیده اید که هر آنچه دارید را ببینید و از داشته هایتان برای رفع نداشته ها و نقاط ضعف تان استفاده و در مسیر رسیدن به اهداف قدم بردارید.

فردی که به خودباوری رسیده است توانایی و قابلیت هایش را برای رسیدن به یک هدف مشخص به کار می گیرد اما اگر به آن هدف نرسید سعی در پرورش بیشتر توانایی های خود می کند و معتقد است حتما راه و روشی وجود داشته است که من نتوانسته ام آن را پیدا کنم.

تعریف شکست در ذهن فردی که به خودباوری رسیده است با فردی که به این توانایی دست نیافته کاملا متفاوت است. فرد خودباور به شکست با این دیدگاه که “من هیچ توانایی و قابلیتی در رسیدن به هدفی که داشتم، ندارم”، نگاه نمی کند، افراد دارای این دیدگاه بسیار سخت می توانند به این باور برسند که دوباره می توانند موفق شوند. در حالی که افراد خودباور در عین پذیرش شکست ها و اشتباهات خود، توانایی ها و قابلیت هایشان را نیز باور دارند و می دانند که بایستی برای رسیدن به موفقیت ها دوباره از نو شروع و تلاش نمایند.

القای ناتوانی سرچشمه در باور شما نسبت به خودتان دارد

برخی افراد که توانایی های خود را باور ندارند علت این موضوع را عدم باور دیگران می دانند. اما هیچ کس بدون آنکه خود شما با نظر او موافق باشید نمی تواند حس ناتوانی را به شما القا کند. شما خود باید به این نتیجه برسید که با عدم باور خود و توانایی هایتان چیزی جز از دست دادن زمان و فرصت ها عادیتان نمی شود. در این حالت تمام آرزوهایتان در تمام حالت رویا باقی خواهند ماند. پس ضرورت خودباوری را درک، توانایی های خود را باور، شکست هایتان را قبول و به سمت آرزوهایتان حرکت کنید مطمئنا اگر با یک بار یا دو بار تلاش هم به هدف نرسید با باوری که نسبت به خودتان دارید بار سوم موفقیت تان حتمی است.

افکار منفی را از خود دور کنید

افکار منفی را از خود دور کنید

باور و حتی تردید در مورد اینکه دیگران از شما بهتر هستند یا بهتر می توانند کاری را به انجام برسانند یعنی پذیرش عدم توانایی خود در رسیدن به هدف! خطر شکست را باید پذیرفت اما نه به صورتی که موجب غلبه افکار منفی بر روحیات شما و مسدود کننده راه های رسیدن به موفقیت شود. وقتی انجام کاری را پذیرفته اید یا به سوی هدفی گام برداشته اید پس توانایی های لازم برای رسیدن به نهایت کار را نیز دارید و نیازی به قیاس ذهنی و برتر دانستن دیگران در انجام آن کار وجود ندارد.

خود شناسی موجب رسیدن به عزت نفس و عزت نفس موجب خودباوری می شود

خود شناسی موجب رسیدن به عزت نفس و عزت نفس موجب خودباوری می شود

همانطور که در بالا گفتیم عزت نفس چیزی جز ارزیابی شما از خودتان نیست و احساسی که خود نسبت به خودتان دارید را بازگو می کند. وقتی شما بتوانید استعدادها و توانایی های خود را بشناسید، افکار مزاحم را بررسی و از خود دفع کنید و سعی در شناخت روحیات واقعی خود نمایید به خودشناسی می رسید. در این وادی دفع افکار منفی به معنای نادیده گرفتن نظرات دیگران در مورد شما نیست بلکه بایستی دیدگاه ها و نظرات اطرافیان را که تا حدی از شما شناخت پیدا کرده اند برای رسیدن به خودشناسی به کار گیرید. پس تقویت روحیه انتقادپذیری را نیز نبایستی فراموش کنید تا بتوانید ادعای رسیدن به خودشناسی را داشته باشید.

خودشناسی و عزت نفس با توجه به آنچه گفته شد مفاهیم دور از همی ندارند و بلکه خودشناسی را می توان مسیری برای رسیدن به عزت نفس در نظر گرفت. کسی که به عزت نفس می رسد تا جایی به خودباور پیدا می کند که حتی به صورت شگفت انگیزی توانایی ایجاد تغییرات در جهان را نیز در خود می بیند. این موضوع با مثبت اندیشی و اینکه شما خود بر توانایی های خودتان ایمان داشته باشید نه اینکه این باور را در مورد خودتان از دیگران طلب کنید رابطه مستقیمی دارد. جهت دریافت مشاوره در راستای افزایش عزت نفس و خودباوری خود می توانید از خدمات تلفنی یا حضوری ما بهره مند و سطح کیفیت زندگی خود را به صورت معجزه آسایی بالاتر ببرید. در راستای شناخت خود حرکت کنید، شما می توانید را فراموش نکنید و برای رسیدن به آرزوها گام بردارید!

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

با ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید ؟

خواندن مطلب بعدی ←

اثر مهارت های فردی بر افزایش انگیزه و شاد زیستن

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *