فرصت‌های درآمدزایی از کلاب هوس چگونه است؟

کلاب هوس، یک شبکه اجتماعی نوظهور است که بر مبنای ارتباط صوتی آنلاین پایه‌ریزی شده است و به ترند روزهای اخیر شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. چرا که عملکرد بسیار مهمی به عنوان پتانسیل در دل این شبکه اجتماعی وجود دارد و آن فرصت‌های درآمدزایی است که از این شبکه اجتماعی ‌می‌توان به آن دست یافت. در این مقاله سعی شده است شما را با این فرصت‌ها آشنا سازیم.

کلاب هوس clubhouse چند وقتی است که در میان شبکه‌های اجتماعی خیلی سر و صدا کرده است. این اپلیکیشن در مارس ۲۰۲۰ با حضور افراد معروفی چون ایلان ماسک، بیل گیتس و چندین سلبریتی مشهور به ترند روزهای اخیر در فضای مجازی تبدیل شده است. بلافاصله چندین استارتاپ و سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر وارد این شبکه اجتماعی شدند. این شبکه اجتماعی در ابتدا فقط برای آیفون با ۱۵۰۰ استفاده کننده وارد بازار شد. ولی اخیرا برای اندروید نیز قابل دانلود کردن و نصب می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های کلاب هوس که آن را از سایر شبکه‌های اجتماعی متمایز می‌کند این است که بر مبنای گفتگوی صوتی آنلاین پایه‌ریزی شده و نیاز به رسانه‌های دیگری چون عکس، ویدیو و … ندارد. در این محیط به هیچ عنوان امکان ضبط گفتگوهای آنلاین وجود ندارد و این وجه تمایز این شبکه اجتماعی با پادکست می‌باشد. به عبارتی می‌توان گفت اتاق‌های گفتگوی کلاب هوس به نوعی یک سالن همایش یا میتینگ زنده است. این امر استفاده از این اپلیکیشن را برای کاربران راحت کرده و تبدیل به یک شبکه اجتماعی محبوب گشته است.

 

دلایل محبوبیت کلاب هوس

از دلایل مشهوریت و محبوبیت کلاب هوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ ـ حضور پر رنگ کارآفرینان و افراد مشهور همچون ایلان ماسک و بیل گیتس

۲ ـ حالت ثبت نام تنها از طریق دعوتنامه

۳ ـ به دلیل نوظهور بودن این شبکه اجتماعی فرصت درآمدزایی خوبی که در این پلتفرم وجود دارد محبوبیت آن را صد چندان کرده است.

فرصت‌ درآمدزایی از کلاب هوس

علیرغم وجود مشکلاتی که در ابتدای مسیر کلاب هوس وجود دارد، آینده درخشانی در انتظار این شبکه اجتماعی است. علاوه بر این کسانی که قصد تأثیرگذاری در این شبکه اجتماعی را دارند باید بدانند که این شبکه به دلیل نوپا بودن پتانسیل‌های زیادی برای درآمدزایی دارد که با کمی خلاقیت می‌توان این پتانسیل‌ها را به درآمد قابل توجهی تبدیل کرد. از جمله این فرصت‌های درآمدزایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ ـ بستری مناسب برای ارتباط با سایرین: کسانی که صاحب یک کسب و کار هستند، فرصت‌های زیادی دارند تا با دیگر کارآفرینان ارتباط آنلاین برقرار کرده و یک مشارکت تجاری راه‌اندازی کنند. بر خلاف سایر شبکه‌های اجتماعی که هیچ ارتباط مستقیمی با دنبال‌کننده‌ها وجود ندارد و حتی ممکن است به تمامی کامنت‌ها و پست‌ها پاسخ داده نشود در این بستر می‌توان با فالوورها و کاربران به صورت آنلاین تبادل نظر کرد. همچنین در اتاق‌های گفتگو کاربران تشویق می‌شوند ایده‌های خلاقانه خود را مطرح کنند و این ایده‌ها با تبادل نظر بین افراد گسترش یافته و پخته‌تر می‌شوند و از این ایده‌ها می‌توان برای ارتقاء کسب و کار خود بهره برد.

۲ ـ تبلیغ: صاحبان بیزینس و کسب و کار برای تبلیغ نیازی نیست که حتما محصولات خود را تبلیغ کند بلکه در کلاب هوس می‌توان محصولات دیگران را تبلیغ کرد و حق کمیسیون و تبلیغ از تولیدکنندگان سایر محصولات دریافت کرد. البته باید توجه داشت که اتاق گفتگوی مربوط صرفا به منظور تبلیغات راه‌اندازی نشود؛ چرا که به تدریج باعث کسالت کاربران شده و به تدریج اتاق گفتگوی مربوطه را ترک خواهند کرد. با استفاده از خلاقیت و ابتکار می‌توان یک نکته آموزشی را مطرح کرد و سپس از فضای آماده شده می‌توان جهت معرفی محصول مربوطه استفاده کرد.

۳ ـ درآمدزایی از طریق دریافت حق عضویت: در کلاب هوس کلاب‌هایی وجود دارند که با موضوعات تخصصی همچون خبر و رسانه، آموزش، کارآفرینی، ورزش، سرگرمی، حقوق و مواردی از این قبیل. یکی از فرصت‌های درآمدزایی در کلاب هوس تشکیل چنین کلاب‌هایی تخصصی و دریافت هزینه عضویت برای استفاده از این کلاب‌هاست. البته هزینه‌ای که برای حق عضویت این کلاب‌ها دریافت می‌شود به میزان تخصص، مشهوریت و محبوبیت کلاب مربوطه بین کاربران نیز بستگی دارد. شرایط پرداخت در کلاب هوس در آینده نزدیک به امکانات آن افزوده خواهد شد.

۴ ـ میزبان شدن: افرادی که توانایی سخنوری و مدیریت اتاق‌های گفتگو را دارا هستند می‌توانند به عنوان مجری و مدیر اتاق گفتگو هزینه‌ای را دریافت کنند و برای آن اتاق گفتگوی مربوطه اقدام به مدیریت و مجری‌گری کنند. از این فرصت می‌توان برای افزایش فالوور نیز می‌توان استفاده کرد. چرا که با شرکت در یک اتاق گفتگو نوتیفیکیشن برای سایر فالورهایی آن اتاق گفتگو فعال شده که اگر مایل هستند می‌توانند در آن لایو زنده حضور پیدا کنند.

۵ ـ تولید محتوا: کسانی که در امور خاصی قدرت نویسندگی دارند می‌توانند با ایجاد یک بیو جذاب در پروفایل خود جذب مخاطب کرده با دریافت هزینه برای اتاق‌های گفتگو تولید محتوا نمایند.

۶ ـ دریافت هزینه برای پاسخگویی به سوالات: افراد متخصص با توجه به تخصص خود می‌توانند اقدام به ایجاد یک اتاق گفتگو جهت پاسخگویی به سوالات نمایند و از کاربرانی که از این اتاق استفاده می‌کنند هزینه دریافت کنند. همین‌طور که ذکر شده میزان توجه به این اتاق‌های گفتگو بستگی به محبوبیت و مشهوریت فرد متخصص نیز دارد.

۷ ـ برگزاری همایش در محیط کلاب هوس: محیط اتاق‌های گفتگوی کلاب هوس را می‌توان به یک سالن همایش و یا میتینگ زنده تشبیه کرد که افرادی که برگزار کننده همایش می‌باشند می‌توانند از این بستر جهت برگزاری همایش‌ها به صورت آنلاین و زنده استفاده کنند. از مزایای استفاده از محیط کلاب هوس برای برگزاری همایش‌ها می‌تواند به حذف هزینه‌های مربوط به اجاره سالن، پذیرایی از مهمانان و …. اشاره کرد. علاوه بر این امکان حضور افراد از اقصی نقاط دنیا در این همایش‌ها امکان‌پذیر است و این همایش‌ها با حضور حداکثری کاربران برگزار می‌شود.

۸ ـ اسپانسر شدن برای کسب و کارهای دیگر: از طریق اسپانسر شدن برای کمپانی‌های دیگر و یا اتاق‌های گفتگوی تخصصی ‌می‌توان برای کسب و کار خود تبلیغات کرد. گذاشتن کدهای تخفیفی و لینک به سایر صفحات شبکه‌های‌ اجتماعی می‌توان از این فرصت برای افزایش فالوور و کسب درآمد بیشتر بهره گرفت.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید از بسترها و پتانسیل‌های موجود در کلاب هوس استفاده کنید پس بشتابید و پیشرو باشید و از این فرصت‌ درآمدزایی از کلاب هوس استفاده کنید. چرا که تجربه ثابت کرده است که افراد پیشرو همیشه در کسب و کار از افراد پیرو موفق‌تر بوده اند.

شرط اولیه موفقیت در فضای کلاب هوس این است که بیشتر در دید مردم باشید. پس اولین قدم برای موفقیت در کسب درآمد جذب فالوورهای بیشتر می‌باشد.

البته باید توجه داشت در این محیط نیز مانند هر شبکه اجتماعی دیگری باید مراقب ترول‌ها و کلاهبرداران نیز باید بود و با ریپورت کردن آنها راه فعالیت آنها را باید بست.

 

 

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

چگونه یک کسب و کار آنلاین را با کمترین هزینه ایجاد کنیم؟

خواندن مطلب بعدی ←

۶ اشتباه رایج در سئو و نحوه جلوگیری از آنها

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *