مشاهیر شیراز شهر شعر را بیشتر بشناسیم

کم تر کسی را می توان یافت که شهر شیراز را به عنوان شهر خلاق ادبی نشناسد. شیراز با وجود بزرگانی  مثل حافظ و سعدی، توانسته پتانسیل های گردشگری بسیاری را در نصیب خود کند. این شهر سرزمین افراد مشهور و بزرگانی است که در این خاک متولد شده و زندگی کرده اند.

معرفی شهر شیراز

یکی از شهرهای ایران که حال و هوای بسیار خوبی دارد و می توان با سفر به آنجا آرامش خاطر پیدا کرد، شهر شیراز است. همه ما می دانیم که نام شهر شیراز با نام مشاهیر و افراد مشهور آن گره خورده است. شهر شیراز مرکز استان فارس است که در گذشته آن را با نام های شهراز، تیرازیس، شهرراز، شیرساز و شبراز آن رامی شناختند.  شیراز به شهر شعر، باغ و گل شهرت دارد و شاعران و افراد مشهور زیادی در این شهر می کردند. آرامگاه حافظ و سعدی از نمادهای شیراز هستند. همچنین یکی دیگراز نماد های این شهر وجود باغ های بسیار زیبا و مشهور است که شهرت جهانی دارند.

شهر شیراز در منطقه کوهستانی قرار گرفته است و آب و هوایی معتدل و مطلوب دارد. این شهر زیبا از گذشته های دور تا به امروز به دلیل موقعیت مکانی خوبی که دارد، به عنوان منطقه ای پر رونق برای مبادلات تجاری مورد توجه بوده است. شهر شعر و ادب به دلیل وجود بناهای تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. در ادامه قصد داریم تعدادی از مشاهیر شیراز را به شما معرفی کنیم.

مشاهیر شهر شیراز

شیراز شهر افراد مشهور، بزگان و شاعران و عارفانی است که زمانی در این شهر زیبا خوش درخشیده اند و نام خود را به عنوان مشاهیر شیراز برای آیندگان به جای گذاشته اند. از میان صدها شخصیت برجسته به معرفی تعدادی از مفاخر مهم و تاثیرگذار این شهر می پردازیم.

 1. حافظ: خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی، مشهورترین و محبوب ترین شاعر ایران است که اشعار او طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. موضوع شعرهای حافظ شیرازی متنوع بوده و ایرانیان در مراسم های مختلف به اشعار او تفال می زنند. دیوان حافظ دارای ۵۰۰ غزل و ۴۲ رباعی است. همچین مجموعه دیوان حافظ چندین قصیده نیز دارد. جالب است بدانید که حافظ این دیوان را در طول ۵۰ سال عمر خود جمع آوری کرده و فقط حدود ۱۰ غزل در سال سروده است.

 

 1. سعدی: یکی دیگر از مشاهیر شیراز که عاشقان غزل و عرفان از آثار او بسیار بهره برده اند، سعدی شیرازی است. سعدی شاعر و نویسنده ای بزرگ است که در قرن هفتم هجری قمری در شیراز متولد شده و تا پایان عمر در همین شهر زندگی کرده است. همه آثار سعدی در کتابی به نام کلیات سعدی جمع آوری شده است. علاوه بر این کتاب، بوستان و گلستان سعدی به صورت مستقل تالیف شده اند.
 2. خواجوی کرمانی: یکی از کثیرالشعرترین شاعران ایرانی، خواجوی کرمانی است که در قرن هشتم هجری قمری در شیراز متولد شده و از شاعران معاصر سعدی می باشد. خواجوی کرمانی را به نام های خلاق المعانی و ملک الفضلا نیز می شناسد. آرامگاه خواجو در تنگه الله اکبر شیراز است.
 3. مهدی حمیدی شیرازی: از شاعران توانای معاصر و اهل شیراز می توان به مهدی حمیدی شیرازی اشراه کرد که آثار او در حول ادبیات کلاسیک بوده و در شعرهای خود از شاعران سبک عراقی، آذربایجانی و خراسانی تاثیر پذیرفته است. مهم ترین کتاب مهدی حمدی شیرازی یک مجموعه سه جلدی به نام دریای گوهر می باشد.
 4. ملاصدرا: ملاصدرا حکیم ایرانی از جمله افراد مشهور شیرازدر دوران صفوی است که بهعنوان بزرگ ترین فیلسوف ایرانی شناخته شده است. ملاصدرا توانست در زمینه فلسفه نظریات جدیدی را ارائه دهد و آثار زیادی را به جای بگذارد. این فیلسوف بزرگ در بصره درگذشت و طبق نوشته های تاریخ مزار وی در شهر نجف درسمت چپ حرم امام علی (ع) واقع شده است.
 5. شوریده شیرازی: سید محمد تقی شیرازی از مشاهیر شیراز و از شاعران نامی ایران است که در دوران صفویه در سال ۱۲۷۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. او در دربار ناصرالدین شاه و همچنین مظفرالدین شاه از عزت و احترام خاصی برخوردار بود. وی در غزلیات و قصیده هایش از اصطلاحات عامیانه استفاده کرده و می توان اورا در تبحر شعر نوشتن با فرادی مثل رودکی و ابولعلا مقایسه کرد.
 6. عبدالله خفیف: ابو محمد بن خفیف بن اسکفسار یکی از علمای ایرانی است که در شهر شیراز به دنیا آمده است. عبدالله خفیف موسس فرقه صوفیه خفیفیه بوده و با علمایی مثل حلاج و شلبی در ارتباط بوده است. تقریبا ۳۰ اثر از ابو محمد بن خفیف بن اسکفسار برجای مانده است که از جمله آن ها می توان به شرف الفقر، الفصول فی الاصول، المعتقد الکبیر و ضغیر، المنهج فی الفقه، اللوامع، استدراج و اندراج و السماع  اشاره کرد.

کریم خان زند خود را وکیل الرعایا می نامید.

 1. کریم خان زند: محمد کریم بهادرخان زند از افراد مشهور شیراز است که بین سال های ۱۱۲۸ تا ۱۱۵۷ هجری شمسی ریاست خاندان زندیه را به عهده گرفت.  وی پس از به قدرت رسیدن، شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده و شهر را به شیوه معماری صفوی بنا کرد. کریم خان زند بعد از به قدرت رسیدن شورش خان های محلی را فرونشاند. کریم خان زند بعد از رسیدن به حکومت، خود را وکیل الرعایا نامید. او پادشاهی محبوب در بین مردمان شیراز بود که توانست در زمان حکومت خود آثار زیادی مثل حمام و بازار را از خود به جای بگذارد.
 2. بابا کوهی: شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی ملقب به بابا کوهی است. وی به دلیل اینکه سالک بود، لقب بابا را گرفت. بابا کوهی ازشاعران بزرگ زمان خود بوده است. وی به دور از مردم و در یکی از کوه های شمالی شیراز به نیایش می پرداخت و سرانجام در سال ۴۴۲ هجری قمری در گذشت و در همان جا به خاک سپرده شد.
 • آبش خاتون: تنها فرمانروای زن استان فارس، آبش خاتون بوده است. آرامگاه ملکه آبش خاتون در نزدیکی محلی به نام دروازه قصابخانه شیراز واقع شده است. این بنای ویران روزگاری بنای مجلل و زیبای ملکه بوده است. آبش خاتون در زمان حکومتش خدمات ارزنده ای را به مردم شیراز ارائه کرده است.
 • سیبویه شیرازی: از دیگر افراد مشهور شیراز ابوبشر بن عثمان ملقب به سیبویه شیرازی است که در بیضای فارس متولده شده و آرامگاه وی در شیراز است. سیبویه شیرازی از مشاهیر شیراز و علمای اعظم نحو و علوم عرب و از فلاسفه مشهوراست که «الکتاب» اولین کتاب حاوی صرف و نحو شناخته می شود.
 • شاه شجاع: جلال الدین شاه شجاع ملقب به ابوالفوارس، از مشهورترین افراد در خاندان آل مظفر بود. وی متولد یزد بوده و در فتح شیراز توسط پدرش نفقش عمده ای داشته است. آرامگاه شاه شجاع در ضلع شمال غربی حافظیه و در کنار بلوار هفت تن واقع شده است.
 • شاه داعی الله: از دیگر عرفا و مشاهیر شیراز باید به نظام الدین محمود الحسینی ملقب به سید نظام الدین اشاره کنیم که یکی از عرفای برجسته ایرانی در قرن نهم هجری قمری است. به دلیل اینکه سید نظام الدین کار ارشاد و راهنمایی مردم را به عهده داشت، ایشان را شاه داعی الله خطاب می کردند. وی آثار زیادی به زبان های فارسی و عربی دارد.
 • میرزای شیرازی: سید محمدحسن حسینی شیرازی ملقب به آیت الله میرزای شیرازی از علمای بزرگ عصر معاصر هستند که به عنوان یکی از مراجع تقلید نیز شناخته شده اند. وی در شیراز به دنیا آمد و سرانجام در سامرا دار فانی را وداع گفته و پیکر ایشان در حرم امام علی (ع) به خاک سپرده شد.
 1. وصال شیرازی: میرزا شفیع وصال ملقب به میرزا کوچک در سال ۱۱۶۱ هجری شمسی در شهر شیراز متواد شد و در همان جا دیده از جهان فروبست. وصال شیرازی از شاعران نامی و یکی از عرفای دوران قاجار بودند و همچنین در ادبیات، فنون ریاضی و موسیقی دارای مهارت بودند. علاوه بر این ها وصال شیرازی خط بسیار خوبی داشت و کتاب هایی مثل دیوان حافظ و کلیات سعدی را به خط نستعلیق نوشته است. مزار ایشان در حرم شاهچراغ است.

 

آیت الله میرازی شیرازی فتوای تنباکو را صادر کرد.

کلام آخر

شیراز از جمله شهرهایی است که در هر دوره ای افراد مشهور زیادی را در خود پرورش داده است. این دیار مهد عالمان و فقیهان، شاعران و فیلسوفان و دانشمندان نامی ایران زمین است. تعداد مشاهیر شیراز به قدری زیاد است که نام بردن از تک تک آن ها کار دشواری است. در این مقاله سعی کردیم تعدادی از مشاهیر شهر شعر و ادب را معرفی کنیم.

بدون شک از عرفا و افراد مشهور شیراز می توان به حافظ و سعدی اشاره کرد که علاوه بر ایران شهرت جهانی نیز دارد. در هر گوشه این شهر زیبا، مشاهیر بسیاری متولد شده و زیسته اند که همیشه باغث افتخار ایرانیان بوده اند. نام هر کدام از مشاهیر شیراز هویت چندزار ساله این مرز و بوم را بیان می کند.

→ خواندن مطلب قبلی

چگونه می توانیم در یک مذاکره موفق باشیم؟

خواندن مطلب بعدی ←

کسب و کار آنلاین چه ویژگی هایی دارد ؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.