بیشتر ما کاملا با احساس عذاب آوری که در هنگام مواجهه با بن بست در خلاقیت تجربه می کنیم آشنا هستیم. با این حال، نباید اجازه بدهید که روبروشدن با یک صفحه سفید در ذهن تان شما را به وحشت بیندازد.

اگرچه ممکن است که به نظر برسد کفگیر ایده های شما به ته دیگ خورده و نوآوری هم یک منبع محدود است، اما واقعا چنین چیزی درست نیست. مغز هر انسانی با دیگری عملکرد متفاوتی دارد و روشی که یک نفر به واسطه آن خود را از بیابان خلاقیت نجات می دهد، لزوما برای دیگری موثر واقع نمی شود.

اما اگر احساس می کنید که واقعا گیر کرده اید و به روشی نیاز دارید تا دوباره مغز خود را به کار بیندازید، ما از ۲۰ نفر از کارآفرینان درباره استراتژی هایی سوال کرده ایم که استفاده از آنها را برای کمک به شما در جهت حل این مشکل توصیه می کنند. آنچه در ادامه می آید، پیشنهادات آنها است:

به آنچه که با آن مأنوس هستید متوسل شوید

نام: شان لین ما

شرکت: زولا

استراتژی مولّد خلاقیت: من عاشق پیاده روی در کنار دریا هستم. در واقع، به عنوان کسی که در سیدنی-که شهری است که توسط آب احاطه شده- متولد شده، واقعا دلم برای چنین صحنه هایی تنگ می شود. در حال حاضر، هر وقت احساس می کنم که با مساله دشواری مواجه شده ام که باید از خلاقیت بهره بگیرم، سعی می کنم در جایی که به آب نزدیک است پیاده روی کنم.

از آن صفحه سفید نترسید

نام: آرون لِوی

شرکت: باکس

استراتژی مولّد خلاقیت: روش من ترکیبی از موسیقی و یک تخته وایت برد یا یک دفترچه یادداشت است. برای اینکه رود خلاقیت جریان پیدا کند، کمی موسیقی کلاسیک یا یکی از آهنگ های باب دیلان را گوش می کنم، یک برگه سفید بر می دارم و هر راه حلی که برای مساله مورد نظر به ذهنم می رسد یادداشت می کنم. من آنقدر به نوشتن و اضافه کردن ایده ادامه می دهم تا دیگر چیزی به ذهنم نرسد، یا اینکه به جایی رسیده باشم که پاسخ را پیدا کرده ام.

همه جا و هرجا به دنبال چیزهای الهام بخش باشید

نام: بریت مورین

شرکت: بریت+کو

استراتژی مولّد خلاقیت: من جزو آن دسته از آدم ها نیستم که فقط با نگاه کردن به یک صفحه سفید یا صفحه خالی وُرد رایانه شان ایده ها در ذهن شان جاری می شوند. من دوست دارم که ابتدا کاوش های الهام بخشی انجام بدهم. این کاوش گاهی به معنی رفتن به سایتی مثل پینترست یا بریت+کو است، گاهی رفتن به دامان طبیعت را در بر می گیرد و گاهی هم فقط به خرید می روم تا ببینم آیا محصولاتی هستند که به من ایده بدهند. عوامل الهام بخش برای خلاقیت در اطراف ما فراوان است، ما فقط باید کمی به دنبال آنها بگردیم.

از خلاقیت دیگران الهام بگیرید

نام: اَمبر وِنز

شرکت: ریوارد استایل

استراتژی مولّد خلاقیت: من برای پیداکردن خلاقیت به کارهای دیگران مراجعه می کنم. از مطالعه، اینستاگرام، پینترست و پادکست ها گرفته تا سخنرانی های TED، من همیشه چیزی که به مذاقم خوش بیاید را پیدا می کنم.

از قسمت دیگری از مغز خود استفاده کنید

نام: باستیان لِمان

استراتژی مولّد خلاقیت: شما باید کار کاملا متفاوتی انجام بدهید. کاری که دوست دارید را انجام بدهید، بیرون بروید، پیاده روی کنید. اگر در حال حاضر فکری به ذهنتان نمی رسد و کاری نمی توانید انجام بدهید، شاید بد نباشد یک ساعت از وقت خود را در بیرون از محل کارتان بگذرانید.

به فعالیت بدنی متوسل شوید

نام: کاری دوُر

شرکت: پیور بار

استراتژی مولّد خلاقیت: خلاقیت، مستقیما به انرژی وابسته است. اگر چیزی به ذهنم نرسد، به دقت بررسی می کنم که ببینم چه چیزی انرژی من را تحلیل می برد. گاهی چیزهایی که روی انرژی تاثیر منفی می گذارند را نمی توان حذف کرد، بنابراین باید ببینم چطور می توانم مقاومت خودم را افزایش بدهم. چیزی که برای من موثر است این است که با ریتم آهنگ هدفون بیرون بروم و ورزش کنم. اگر راه جنگلی یا کوهستانی نزدیکم باشد که چه بهتر.

 

صحبت کنید

نام: جولیا هارتز

شرکت: ایوِنت ترایب

استراتژی مولّد خلاقیت: روش من گفتگو با اعضای تیم خودم است. افرادی که استخدام می کنید، بزرگترین سرمایه و قدرتمندترین مرجع شما هستند. ما انرژی زیادی را برای استخدام استعدادهای خارق العاده صرف کرده ایم، و همیشه کسی هست که پاسخ را می داند یا می تواند یک نگرش خلاقانه و ابتکاری را ارائه کند.

 

جای خود را عوض کنید

نام: دِیوید بلادو

شرکت: بلومدَت

استراتژی مولّد خلاقیت: به نظر من حرکت، کلید حل این مشکل است. من پیاده روی می کنم، اما میز کارم را هم زیاد تغییر می دهم. من در محل کار مثل یک کوچ نشین هستم؛ من متوجه شده ام که تغییر فضا به من کمک می کند.

من همیشه یک خودکار و دفترچه همراه خودم دارم تا اگر ناگهان چیزی به ذهنم خطور کرد آن را یادداشت کنم. من دفترچه هایم را پر می کنم، کتاب می خوانم و در تجربه های دیگران به دنبال شباهت با شرایط خودم می گردم. تمام چیزی که برای فعال کردن دوباره مغز شما لازم است، یک ایده کوچک است.

 

تنها راه نجات، تلاش است

نام: رَندی زاکربرگ

زاکربرگ مدیا

استراتژی مولّد خلاقیت: من فقط خودم را مجبور می کنم که بنشینم و بنویسم، حتی اگر چیزی که می نویسم چرند باشد. بالاخره هم چیزی که می خواهم به ذهنم می رسد. خلاقیت و نوشتن مثل ماهیچه هستند و باید خودتان را موظف کنید تا ترجیحا هر روز در یک زمان مشخص بنشینید و بنویسید تا عادت کنید. اگر به کار خود ادامه بدهید، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، چیزی که می خواهید روی کاغذ خواهد آمد. من تمام کتابی که درباره کسب و کار تالیف کردم را در عرض کمتر از یک ماه نوشتم، زیرا تصمیم گرفتم که هر روز چهار تا شش ساعت را به نوشتن اختصاص بدهم.

 

به خاظر داشته باشید که اگر بهترین کار ممکن را هم ارائه ندادید ایرادی ندارد

نام: کریس وانستراث

شرکت: گیت هاب

استراتژی مولّد خلاقیت: فقط دست به کار شوید. مثلا برای نویسندگی، اگر احساس می کنید هیچ چیزی برای نوشتن در ذهن ندارید، اتفاقی که همین امروز رخ داده است را بنویسید. چرخ مغز خود را به گردش در بیاورید. با مثلا اگر کد می نویسید، برای شروع یک کد ساده و مضحک بنویسید.

من به شخصه اگر یک سخنرانی داشته باشم و ایده ای به ذهنم نرسد، یکی از سخنرانی های قبلی خودم را می نویسم یا در اتاق راه می روم، با خودم صحبت می کنم و صحبت های خودم را ضبط می کنم. من کاری که می دانم خوب نیست را برای رسیدن به نتیجه ای که خوب است انجام می دهم. من اینطور با این وضعیت دست و پنجه نرم می کنم.

 

کمی از مساله فاصله بگیرید و آرامش پیدا کنید

نام: دانیِلا یاکوبوفسکی

شرکت: بابِل بار

استراتژی مولّد خلاقیت: به نظر من کلید حل این مشکل این است که کمی از مساله فاصله بگیرید و فکر کنید. هنگامی که می نشینیم و روی مشکل تمرکز می کنیم گیج می شویم. در چنین شرایطی زاویه دید ما محدود و تونلی می شود و نمی توانیم همه چیز را در نظر بگیریم. آرامش خود را به دست بیاورید تا بتوانید درست فکر کنید.

 

خودتان را در مطالعه یک کتاب غرق کنید

نام: تیم چِن

شرکت: نِرد والِت

استراتژی مولّد خلاقیت: من اغلب دست نگه می دارم و کتاب می خوانم، زیرا این کار بخش دیگری از مغز را هم برای فکر کردن به مساله به حرکت وا می دارد.

 

به آینده نگاه کنید

نام: اُلیوِر خرّاز

شرکت: زوک داک

استراتژی مولّد خلاقیت: من با مطالعه و صحبت کردن با افرادی که در حوزه های کاملا متفاوتی فعالیت می کنند، خودم را در معرض ایده های تازه قرار می دهم. دوستان من – هم افرادی که در حوزه بهداشت و درمان فعالیت می کنند و هم بقیه که هنرمند یا نویسنده و انسانهای واقع بین و عملگرایی هستند – هر یک طرز فکر منحصر به فرد خودشان را دارند.

به علاوه از افرادی که دیگر در بین ما حضور ندارند نیز چیزهای زیادی را می توانیم یاد بگیریم. من درباره تاریخ، ادیان و اقتصاد مطالعه می کنم. من به موضوعات علمی تخیلی هم علاقه دارم. من دوست دارم ببینم مردم چه رویاهایی درباره آینده داشته اند. چیزی که بیشتر برای من الهام بخش است، مواردی هستند که طبق پیش بینی ها از آب در نیامده اند.

 

به ارتباط بین ذهن و بدن توجه کنید

نام: مِریل استابز

شرکت: فود۵۲

استراتژی مولّد خلاقیت: پیاده روی یا انجام یک تمرین بدنی. من به شنا هم علاقه دارم. توجه به بدن و اندکی آرام کردن ذهن اهمیت دارد. اگر تکانی به خودمان بدهیم، ذهن بازتر خواهد شد و فضایی برای افکار جدید به وجود می آید.

 

از افراد مورد اعتماد خود نظر بخواهید

نام: جِنی ریپس

شرکت: اُولز بِرو

استراتژی مولّد خلاقیت: اگر در مورد یک مساله با مشکلی مواجه شده باشم یا خلاقیتم ته کشیده باشد، درباره آن موضوع با شریک کاری خودم صحبت می کنم. طرز فکر ما با هم متفاوت است و این گفتگوها دید من را بازتر و وسیع تر می کند.

 

به اندازه کافی استراحت کنید

نام: جاش ریوِز

شرکت: گاستو

استراتژی مولّد خلاقیت: تغییر در محیط و فضا. هنگامی که با کارآفرینان صحبت می کنم و می بینم که به دنبال ایده های تازه و خلاقیت هستند، بهترین توصیه ای که می توانم به آنها ارائه کنم این است که خودشان را دو هفته در یک اتاق حبس نکنند. نشستن در فضای بسته فایده چندانی ندارد. بهتر است در کنار مشتری بالقوه خود یا جایی باشید که تا بحال هرگز ندیده اید. ما برای تحریک خلاقیت خود به چیز متفاوتی نیاز داریم. برای من بیشتر حس بینایی مهم است. ضمنا خواب کافی را فراموش نکنید. بدون خواب کافی، انجام درست کارها یا خلاقیت غیرممکن است.

 

از افرادی که قبلا در شرایط مشابه شما بوده اند نظر بخواهید

نام: آرون هیرشهورن

شرکت: داگ واکای

استراتژی مولّد خلاقیت: بروید بیرون. با نشستن پشت میزتان و فکرکردن یا جستجو در گوگل، پاسخی به ذهن شما خطور نخواهد کرد. از محل کار بیرون بروید و به دنبال نظرات مختلف باشید. من با افراد مختلف هم صحبت می شوم. بیرون رفتن، شنیدن نظرات دیگران، شنیدن اینکه سایر مدیر عامل ها درباره تغییر و تحولات مشابه چه فکری داشته اند و چطور گزینه های مختلف را سبک سنگین کرده و تصمیم خود را گرفته اند اغلب به من کمک می کند.

 

محل کار را ترک کنید

نام: دِیو راسِنکو

شرکت: ویبلی

استراتژی مولّد خلاقیت: تغییر جا همیشه برای من مفید واقع شده است. در بسیاری از موارد، تفکر و تجربه ما در یک مکان خاص، افکار ما را محدود می کند. ترک موقعیت فعلی و رفتن به یک فضای متفاوت یا جای دیگری از محل کار و سپس تفکر و تأمل همیشه سودمند است.

 

به گذشته خود نگاه کنید

نام: مِلیسا بِن ایشای

شرکت: بِیکت بای ملیسا

استراتژی مولّد خلاقیت: تجربه به من ثابت کرده که این هم فقط بخشی از کار است. من فقط اجازه می دهم اتفاق بیفتد و بگذرد. من سعی می کنم تمرکز خودم را روی موضوع دیگری معطوف کنم، البته لزوما خیلی به خودم فشار نمی آورم. در واقع، تلاش برای خلاقیت در آن لحظه را متوقف می کنم و کار دیگری انجام می دهم و طبیعتا ایده های خوب به سراغم می آیند.

من از هر جایی ایده می گیرم. بیشتر ایده های من از تفکر درباره ایام کودکی و هر چیزی که از آن دوران به خاطر می آورم نشأت می گیرند. گاهی به سوپرمارکت می روم و در بخش شیرینی جات چرخی می زنم. یا وقتی که برای شام بیرون می روم، به روش کار آشپز دقت می کنم. طعم های مختلف باعث می شوند که درباره دسرهای مختلف تفکرات متفاوتی داشته باشم. این باعث می شود که فکر کنم و از این طریق ایده های تازه به ذهنم خطور می کنند.

 

ذهن تان را آزاد بگذارید

نام: جِف چاپین

شرکت: کاسپِر

استراتژی مولّد خلاقیت: با پشت میز نشستن آنقدرها نمی توانید خلاق باشید. هر چیزی که مستلزم این است که با دستان و بدن خود کاری انجام بدهید و تجربه کنید راه حل شما است. به این منظور باید محیط مناسبی را ایجاد کنید و ایجاد محیط همیشه به عهده خودمان است.

من محل کار را ترک می کنم و به فروشگاه های مختلف می روم، با مردم در خانه خودشان صحبت می کنم، به نمایشگاه های تجاری می روم. ما یک کارگاه هم داریم که می توانید در آنجا آزادانه کار کنید و مواد مختلف را امتحان کنید.

ترجمه وب سایت رضا دبیری

 

entrepreneur