چرا ارز دیجیتال می‌تواند گزینه مناسبی برای تبادلات باشد؟

ارز‌های دیجیتال همان‌طور که از اسمشان مشخص است ارز‌هایی هستند که در بستر دیجیتال عرضه می‌شوند و نه به شکل ارز‌های فیزیکی مانند پول، سکه و …!

این نوع ارز‌ها در دهه‌های اخیر در جهان بسیار رایج شده‌اند و حتماً در طول روز در اخبار و یا در بین مردم اسم‌هایی از ارز دیجیتال، تبادلات ارزی، بیت‌کوین و … به گوشتان خورده است. در این مقاله قصد داریم تا پس از ذکر تاریخچه‌ای کوتاه و معرفی ارز‌های دیجیتال به مزایای استفاده از ارز‌های دیجیتال و تبادلات ارزی بپردازیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شود.

ارز دیجیتال

ارز‌های دیجیتال ارز‌هایی هستند که به‌صورت الکترونیکی مورداستفاده قرار می‌گیرند یعنی هر عملی که با پول‌های فیزیکی انجام می‌گرفت اعم از ذخیره کردن و خرج کردن آن‌ها حال با ارز‌های دیجیتال در بستر دنیای الکترونیکی صورت می‌گیرد. پول‌های مجازی و رمز ارز‌ها، بخشی از ارز دیجیتال هستند هرچند برخی از مردم به‌اشتباه متصور می‌شوند که ارز دیجیتال به دو بخش رمزارز و پول‌های مجازی تقسیم شده است. در ادامه به تعریف هر یک از این موارد به‌اختصار پرداخته می‌شود تا به درک کلی از تفاوت این دو مورد دست پیدا کنید.

 

 

رمز ارز‌ها

استفاده از رمز ارز‌ها به دهه هشتاد میلادی برمی‌گردد. زمانی که رمزنگاری روبه‌رشد پیش رفت، بسیاری از افراد سعی کردند تا بتوانند پول را نیز به‌صورت رمزی تبادل کنند و به عبارتی ارز‌ها را به‌صورت دیجیتالی درآورند. اما این تبادل نیاز به پشتوانه محکمی داشت و افراد در آن زمان تصمیم گرفتند تا ارز ملی و یا یک فلز گران‌بها مانند طلا را به‌عنوان ضامن قرار دهند. این ایده به نظر ایده خوبی می‌آمد اما احتمالاً به نظر شما هم آمده است که احتمال هک کردن و کلاهبرداری در این روش زیاد است و در نهایت این ارز‌های دیجیتال نوظهور به‌دفعات مورد حمله دولت‌ها قرار گرفتند و به‌کلی از بین رفتند. یکی از علل شکست پروژه جدید این بود که این رمز ارز‌ها درست شبیه پول‌های عادی و سرمایه‌های دیگر مردم، زیر نظر بانک‌ها و دولت‌ها بود و یا به عبارتی متمرکز بودند. پس از آن افراد و استارت‌آپ‌های متفاوتی در برخی کشور‌ها سعی کردند تا پول‌های دیجیتالی و رمزارز‌ها را گسترش دهند اما به موفقیت چشم‌گیری دست نیافتند. هرچند نظرات و تحقیقات آن‌ها بود که پایه و بستر شکوفایی رمز ارز‌ها را تشکیل داد.

در نهایت در سال ۲۰۰۸ ، ساتوشی ناکاموتو در پی بحران اقتصادی بزرگی که پیش‌آمده بود، به‌منظور انتقال قدرت به مردم بیت‌کوین را به مردم معرفی کرد. ساتوشی ناکاموتو ناشناخته است و هرچند امروزه افرادی مدعی هستند که ساتوشی ناکاماتو هستند اما واقعیت این است که این فرد و یا گروه را هیچ‌کس نمی‌شناسد.

بسیاری از افراد بیت‌کوین را انقلابی در جهان می‌دانند که دنیا را تبدیل به مکانی شفاف‌تر کرد چرا که رمز ارز‌ها واسطه‌ای مثل بانک را از میان برداشتند و افراد برای انتقال پول نیازی ندارند تا حساب افتتاح کنند و شرایطی که بانک برای آن‌ها وضع می‌کند را رعایت کنند. ساتوشی می‌گوید: ” رمز ارز‌ها پدید آمدند تا نقل و انتقالات مالی با استفاده از رمزنگاری اتفاق بیفتد و نه بر اساس اعتماد! ”

 

چرا رمز ارز‌ها تا این حد طرف‌دار پیدا کردند؟

با رایج شدن پول‌های دیجیتالی، باتوجه‌به نوظهور بودن پدیده، هنوز مورد اعتماد افراد زیادی واقع نشده بود و مردم در آن زمان دو مشکل عمده با ارز‌های دیجیتالی داشتند:

اعتماد به شخص ثالث: افراد مدام فکر می‌کردند که چگونه به یک سازمان ثالث مانند بانک‌ها و سازمان‌ها برای نگه‌داری پولشان اعتماد کنند؟

دو بار خرج کردن: مشکل دو بار خرج کردن به‌طورکلی برای پول‌های فیزیکی قابل‌درک نمی‌باشد، چرا که ممکن نیست اسکناس ۱۰ تومانی که قبلاً خرج کرده‌اید را دوباره خرج کنید! اما این مشکل برای پول‌های دیجیتالی آن زمان که قابل کپی‌برداری و تولید مجدد بودند وجود داشت.

ولی بیت‌کوین در جلب اعتماد افراد در این موقعیت موفق بود چرا که بیت‌کوین سازوکاری مبنی بر ثبت تراکنش‌ها داشت که بلاک‌چین نامیده می‌شود. بلاک‌چین، صحت معاملات را می‌سنجد و اجازه نمی‌دهد تا دو بار خرج شود!

احتمالاً شما هم با جمله کلیشه‌ای که اگر سال ۲۰۰۸ بیت‌کوین خریده بودم الان ۶۰ هزار دلار پول داشتم مواجه شده‌اید! اما شاید جالب باشد تا با نظرات برخی دیگر از افراد سرشناس درباره ارز‌های دیجیتال آشنا شوید!

  • کیت دات‌کام: ” بیت‌کوین فرایندی هیجان‌انگیز است که شما را به دنیای ارز‌های دیجیتال هدایت می‌کند، به نظرم در دهه بعد بیت‌کوین به یکی از راه‌های پرداخت تبدیل خواهد شد”
  • اریک سئول قبلی سئو گوگل درباره رمز ارز‌ها می‌گوید که: “بیت‌کوین یک موفقیت در رمزنگاری و توانایی در ساخت چیزی غیر قابل تکرار است و همین است که حائز اهمیت است.”

 

تبادلات ارزی

تبادل ارز، همان‌طور که از اسمش برمیاید به معنای تبادل و یا معامله یک ارز با یک ارز دیگر است.

به‌طورکلی در ایران تبادل ارز فقط به‌صورت سنتی انجام می‌گیرد اما تبادلات ارزی را در بستر ارز‌های دیجیتال نیز می‌توان بسط داد. به این صورت که مبادله ارز‌های دیجیتال در واقع معامله یک ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر است و این معامله هر زمانی از ۲۴ ساعت می‌تواند صورت بگیرد. لازم است تا در اینجا به نکته‌ای اشاره شود و آن این است که تبادل ارز‌های دیجیتال اگر با آگاهی و دانش اتفاق بیفتند، منجر به سوددهی می‌شوند. سه عنصری که در اینجا نقشی اساسی بازی می‌کند، خرید، نگه‌داری و فروش است. در واقع نگه‌داری در زمان مناسب و هوشمندانه می‌تواند سود خوبی برای شما باشد.

تبادل ارز به سه صورت انجام می‌گیرد:

۱-افراد در اقصی‌نقاط جهان به طور مستقیم به یکدیگر وصل می‌شوند.

۲-سایت‌های مختلف افراد را به یکدیگر وصل می‌کنند.

۳-افراد از طریق کارگزاری اقدام به خرید ارز‌های دیجیتال می‌کنند.

یکی از بازار‌هایی که در حال حاضر در آن ارز‌های خارجی مبادله می‌شود بازار فارکس است. بازار فارکس، بزرگ‌ترین بازار معامله دنیا به‌حساب می‌آید و حجم معاملات در آن به بیش از ۴ تریلیون رسیده است.

و اما در ادامه به سراغ دلایل استفاده از ارزهای دیجیتال می‌رویم اما باید بدانید برشمردن مزایای آن بدین معنا نیست که بدون دانش کافی و فقط با توجه مزایا، وارد بازار آن شوید، بلکه این مطالب جمع‌آوری شده‌اند تا بر آگاهی شما بیفزایند و شما را تشویق کنند تا به دنبال کسب آگاهی در این حوزه جذاب بروید.

۱-همه می‌توانند ارز‌های دیجیتال استفاده کنند.

ارزش ارز‌های دیجیتال به سیاست کشور و یا بانک‌های مرکزی وابسته نیست. حتی افراد به‌صورت ناشناس نیز می‌توانند در این حوزه فعال باشند و هیچ واسطه وجود ندارد که تراکنش‌ها را ثبت نماید.

۲-غیرمتمرکز بودن

یکی از مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. برخی از ارز‌های دیجیتال توسط برخی از توسعه‌دهندگانی که از آن استفاده می‌کنند و یا توسط کسانی که مقدار زیادی از آن رمزارز دارند، قبل از آن ورود به بازار کنترل می‌شود.

غیرمتمرکز بودن به آزاد و غیرانحصاری بودن بازار کمک می‌کند و به همین دلیل است که هیچ سازمانی قادر نیست تا برای رمز ارز‌ها ارزش تعیین کند.

۳-سرعت در نقل‌وانتقال

فرقی ندارد قصد دارید چه میزان پول را جابه‌جا کنید کافی است تا به یک اینترنت پرسرعت متصل شوید و به‌راحتی به معامله بپردازید. فراموش نکنید که این امر به‌واسطه دخیل نبودن هیچ سازمان و یا دولتی میسر گشته است.

۴-تورم

شاید بد نباشد تا ابتدا به معنای کلی واژه تورم بپردازیم.

تورم به معنی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌باشد. در واقع تورم باعث کاهش ارزش دارایی‌های نقدی می‌شود. هرچه تورم زیاد‌تر شود، دارایی افراد کاهش می‌یابد.

برای مثال فرض کنید شما ۵ سال پیش ۳۰ میلیون پول نقد داشتید که با آن قادر بودید اتومبیلی خریداری نمایید. ۳۰ میلیون را نگه داشتید و امسال هیچ اتومبیلی با این حدود قیمت پیدا نمی‌کنید.

درواقع تورم به دلیل کاهش ارزش پول رایج یک کشور است و این اتفاق برای ارز‌های دیجیتال محتمل نیست. چرا که کلاً ۲۱ میلیون بیت‌کوین در کل جهان منتشر شده است. با افزایش تقاضا، ارزش آن نیز زیاد می‌شود و همین باعث حفظ بازار و ارزش رمز ارزها می‌شود.

 

 

5-امنیت

حفظ حریم خصوص و امنیت یکی از دغدغه‌های اصلی ارز دیجیتال است. سیستم بلاک‌چین مانند یک پازل سخت می‌باشد و برای حل آن باید به‌خوبی بر ریاضیات مسلط باشید. این عوامل رمزگشایی از بلاک‌چین را سخت و حتی می‌توان گفت ناممکن می‌سازد. لازم به ذکر نیست که این تراکنش‌ها امنیتی خیلی بیشتر از امنیت تراکنش‌های معمولی دارند.

 

بیل گیتس بر این باور است که آینده متعلق به ارز‌های دیجیتال است. درحالی‌که افراد زیادی با او مخالف‌اند. برخی از مردم معتقدند که ارز‌های دیجیتال باتوجه‌به اثر مخربی که روی محیط‌زیست می‌گذارند و نوسان دائمی که دارند، به‌زودی از میان برداشته می‌شوند. پیش‌بینی دنیای ارز‌های دیجیتال امری دشوار است اما باتوجه‌به پیشرفت علم و استقبال گسترده مردم از این فناوری، اصلاح معایب آن و محبوبیت روزافزون مسئله‌ای دور از ذهن نیست. تبادلات ارز‌های دیجیتالی امروزه به‌قدری گسترده هستند که متصور شدن عمر کوتاه برای آن‌ها کمی دشوار است و گمان می‌رود که این سازوکار، بیش از این تأثیرگذار باشد.

→ خواندن مطلب قبلی

ارتباط اعتماد به نفس با رشد و توسعه فردی

خواندن مطلب بعدی ←

ده دلیل برای اینکه برای یک موفقیت باید تلاش کرد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.