چرا باید یک کسب و کار اینترنتی راه انداخت؟

اینترنت برای هر کسی که به دنبال راه اندازی کسب و کار آنلاین است بازار رو به رشد و بستر فوق العاده ای است. این واقعیت که کسب و کار اینترنتی یک سرمایه گذاری کم ریسک است و شما مجبور نخواهید بود برای راه اندازی مغازه یا شرکت فیزیکی هزینه کنید، شروع یک تجارت آنلاین را بسیار ساده تر و البته پرطرفدارتر می کند.

 

چرا باید یک کسب و کار اینترنتی راه انداخت؟

تاریخچه اخیر اینترنت نشان می دهد که اینترنت درک و شکل مدیریت کسب و کار را بطور اساسی تغییر داده است و با راه اندازی کسب و کار اینترنتی دریچه جدیدی به روی دنیای تجارت باز شده است. انجام تجارت از طریق اینترنت مزایای زیادی نسبت به روش سنتی بازاریابی و فروش دارد. یکی از مهمترین ویژگیهای اینترنت حذف کانالهای سنتی توزیع فیزیکی است که حقیقتا دردسرهای بسیاری به همراه داشت.

انتظار می رود که به مرور اکثر مشاغل سنتی نیز برای کسب درآمد بیشتر، افزایش مهارت های خود،رشد و توسعه کسب و کار، سازگاری با محیط و تداوم وجود خود، وارد فرایند تحول الکترونیکی شوند. چرا که اینترنت و فناوری های دیجیتالی هر دو فرصت های جدیدی را برای مشاغل در ایجاد ارزش آفرینی ایجاد می کنند.

در این مقاله قصد داریم که نکات بسیار مهمی را در مورد جزئیات و نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی، که هر بخش در پروسه دیجیتالی شدن یک کسب و کار، نقش بسزایی دارند، بیان کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

دلیل اهمیت کسب و کار اینترنتی

افزایش تعداد مشاغلی که مایل به فروش از طریق اینترنت و ورود به این بخش هستند، تنوع محصولات را نیز در زمینه فروش آنلاین افزایش داده است. با ورود محصولات جدید به بازار، هر روز شاهد افزایش تنوع محصول و نرخ فروش اینترنتی هستیم. بنابراین، از آنجایی که میزان جستجو و فروش هر محصول در اینترنت افزایش یافته است، امکان ایجاد و رشد سایت های تجارت الکترونیکی در بازار نیز افزایش یافته و رقابت تنگاتنگی بین مشاغل اینترنتی ایجاد شده است.

تجارت آنلاین زمینه ای است که به شما این  امکان را می دهد از روش های نامحدودی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. در ادامه، مراحلی را که باید برای توسعه این فضا، به دلخواه خود دنبال کنید، در چند مورد ذکر کرده ایم.

 1. با تهیه طرح تجاری خود شروع کنید.
 2. ایده کسب و کار و تجارت خود را مشخص کنید.
 3. برای بودجه مشخصی برنامه ریزی داشته باشید.
 4. یک نرم افزار مطمئن برای سایت تجارت الکترونیک خود انتخاب کنید
 5. با صرف وقت و انرژی محصولات خود را به بهترین شکل ممکن در سایت تان به نمایش بگذارید.
 6. محصولات خود را برای فروش در کانال های مختلف ارائه دهید
 7. با روش های مختلف پرداخت آشنا شوید

نکته مهم: اگر از آنچه باید انجام دهید آگاه هستید، می توانید با ایجاد سایت تجارت الکترونیک خود، که اولین قدم برای کسب و کار اینترنتی است، شروع کنید.

نرم افزار تجارت الکترونیک حرفه ای برای کسب و کار اینترنتی

انتخاب یک نرم افزار تجارت الکترونیک حرفه ای و مطمئن، خدمات سایت شما را بدون وقفه و به صورت شبانه روزی ارائه می دهد. به خصوص هنگامی که یک بسته زیرساختی آماده خریداری می کنید، می توانید کسب و کار خود را بدون پرداختن به کارهای نرم افزاری و تعمیر و نگهداری سایت در پس زمینه مدیریت کنید. البته هنگام انتخاب یک بسته تجارت الکترونیک معیارهای زیادی باید در نظر گرفته شود. از جمله ویژگی هایی که باید در بسته تجارت الکترونیک گنجانده شود موارد بسیاری مانند موارد زیر است:

 1. پشتیبانی از آموزش پنل
 2. پشتیبانی فنی مجهز
 3. گزینه های مختلف پرداخت
 4. طراحی متناسب با کسب و کار و سازگاری با موبایل
 5. ابزارهای مختلف بازاریابی
 6. بهینه سازی موتورهای جستجو
 7. راه حل های یکپارچه سازی

انتخاب دامنه مناسب برای تجارت خود برای فروش اینترنتی

در فرایند دیجیتالی شدن، درک نحوه کسب و کار اینترنتی و تجزیه و تحلیل نکاتی که نیاز به توجه دارند، بسیار مهم است. پس از نرم افزار تجارت الکترونیک، به نام دامنه و میزبانی نیاز دارید. نام دامنه (domain) نام شرکتی است که در اینترنت راه اندازی می کنید. سرور (میزبانی) ناحیه ای است که در آن سایت خود را راه اندازی کرده و تمام داده های وب سایت خود را میزبانی می کنید. از سوی دیگر ، گواهی SSL یک گواهی دیجیتالی است که هویت یک وب سایت را تایید می کند. داشتن گواهی SSL برای سایت تجارت الکترونیکی شما گواهی است که هویت و وجود وب سایت شما را می پذیرد و به بازدیدکنندگان سایت اطمینان می دهد. می توانید همه آنها را با پرداخت یک هزینه واحد داشته باشید، یا می توانید همه آنها را با یک بسته تجارت الکترونیکی تهیه کنید.

نحوه فروش محصولات در اینترنت و زمینه های آن چیست؟

شما می توانید از روش های زیادی برای بازاریابی اینترنتی محصولات خود استفاده کنید. می توانید از روش dropshipping  استفاده کنید و محصولات خود را در بازارهای مختلف نمایش دهید. شما می توانید محصولات موجود در فروشگاه فیزیکی خود را با انتقال آنها به بستر فروشگاه مجازی بفروشید. تجارت الکترونیکی را از کجا و چگونه باید آغاز کنم تا وارد دنیای فروش آنلاین شوم؟ اگر با این سوال روبرو هستید، می توانید با ایجاد سایت تجارت الکترونیک خود به عنوان اولین قدم، مراحل بعدی را دنبال کنید.

مزایای فروش اینترنتی چیست؟

تجارت اینترنتی مزایای بسیاری را برای مشاغل یا افراد ارائه می دهد. تجارت آنلاین یک ابزار عالی برای فروش از خانه یا تحویل محصولات خود به هزاران نفر دور از محل زندگی شما است. تجارت الکترونیک مزایای بسیاری را برای شما به ارمغان می آورد که برخی از این مزایا عبارتند از:

 1. فرصت فروش ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته
 2. توانایی راه اندازی کسب و کار با بودجه کم
 3. امکان بارگذاری لیست هزاران محصول در سایت شما
 4. ابزارهای بازاریابی نامحدود
 5. قابلیت فروش بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی
 6. دسترسی به مخاطبان گسترده
 7. صرفه جویی در زمان

سخن پایانی

اینترنت برای هر کسی که به دنبال راه اندازی کسب و کار آنلاین است بازار رو به رشد و بستر فوق العاده ای است. این واقعیت که یک سرمایه گذاری کم ریسک است و شما مجبور نخواهید بود برای راه اندازی یک مغازه یا شرکت فیزیکی هزینه کنید، شروع یک تجارت آنلاین را بسیار ساده تر و البته پرطرفدارتر می کند.

کسانی که می خواهند در این بازار به سرعت در حال توسعه، جایی برای خود باز کنند و یک شبکه تجاری قابل اعتماد، پرطرفدار و پایدار ایجاد کنند. قبل از رسیدن به پاسخ به سوالاتی از قبیل معیارهای موفقیت در تجارت الکترونیک، برای افزایش کسب و کار اینترنتی و موفقیت در تجارت الکترونیکی چه باید کرد و …،  باید تعیین کنند که از تجارت الکترونیکی چه انتظاری دارند. اولین قانون طلایی موفقیت این است که تجارت الکترونیکی را به خودی خود به عنوان یک تجارت ببینید، به جای اینکه آن را به عنوان یک منبع درآمد خیلی قدرتمند و با منطق “اگه بشه چی میشه” بدانید. سپس می توانید با ایجاد استراتژی های بازاریابی دیجیتال کارتان را شروع کنید و به تدریج توسعه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تجارت الکترونیک و مزایای بیشمار فروش اینترنتی می توانید به آدرس سایت www.rezadabiri.com مراجعه نمایید.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

KPI چیست؛ انواع KPI و تاثیر آن بر هدف گذاری

خواندن مطلب بعدی ←

بیزینس پلن خوب چه تاثیری در کسب و کار دارد

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *