چرا فروشگا های اینترنتی شکست می خورند؟

استفاده از فروشگاه اینترنتی برای خرید محصولات مختلف توانسته است جایگاه خود را به دست آورد. گاهی این فروشگاه ها نمی توانند آن طور که باید به اهداف خود دست یابند و برخی از آن ها در مدت کمی امید خود را از دست داده و اقدام به تعطیل کردن کسب و کار خود می کنند. از همین رو در این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

امروزه رشد قابل توجهی که در حوزه فضای دیجیتال به وجود آمده است باعث شده است تا بیشتر خرید ها به سمت اینترنتی شدن پیش بروند. از همین رو امروزه شاهد گسترش تعداد فروشگاه اینترنتی هستیم. به خصوص در یک سال اخیر که ویروس کرونا گریبان گیر همه ی مردم جهان شده است استفاده از این نوع فروشگاه ها به صورت چشمگیری افزایش یافته است. سهولت در خرید و دسترسی ۲۴ ساعته به امکانات فروشگاه اینترنتی از جمله عواملی هستند که باعث محبوبیت این نوع فروشگاه ها و خرید از آن ها شده است.

راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی ساده تر ار آن چیزی است که حتی فکرش را می کنید. شما می توانید در کمترین زمان ممکن فروشگاه خود را راه اندازی کرده و به ارائه خدمات و محصولات خود در آن بپردازید. اما نکته ی مهمی که در رابطه با این نوع فروشگاه ها وجود دارد و اکثر افراد هم برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی از آن می ترسند، موضوع شکست در این نوع کسب و کار ها می باشد. چرا که همه ی ما شاهد این موضوع هستیم که برخی از این فروشگاه ها در زمانی کمتر از چند ماه شکست خورده و کار خود را تعطیل می کنند. برخلاف راه اندازی فروشگاه های اینترنتی که کار ساده ای است، موفقیت در آن بسیار سخت بوده و نیازمند پشتکار، صبر و شکیبایی بالایی می باشد.

عوامل شکست فروشگاه اینترنتی

شاید یکی از سوالات مهم برای تمام افرادی که قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارند این باشد که چه عواملی باعث شکست در آن می شود؟ شناخت این عوامل از آن جهت حائز اهمیت است که با شناخت استراتژی های اشتباه که دیگران استفاده کرده اند می توان از آن ها دوری کرده و راه درست را در پیش گرفت. در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین این عوامل خواهیم پرداخت.

۱_ نبود برنامه ریزی و بودجه بندی مناسب: یکی از موضوعات مهمی که باعث شکست در کسب و کار های اینترنتی می شود عدم برنامه ریزی مناسب و بودجه بندی می باشد. قبل از این که بخواهید اقدام به راه اندازی فروشگاه های اینترنتی نمایید لازم است طرحی مناسب برای رسیدن به هدف خود داشته باشید. هنگامی که طرح خود را مشخص کردید لازم است یک بودجه بندی مناسب برای قسمت مالی داشته باشید. به این ترتیب می توانید طبق برنامه کار های خود را پیش برده و هرچه سریع تر به هدف خود برسید.

۲_ اجتناب از راه اندازی فروشگاه های همه چیز فروشی: شاید در ابتدا این موضوع در ذهن شما باشد که راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی که در آن بتوان انواع محصولات را به فروش رساند بهتر است و سوددهی چنین فروشگاه هایی بیشتر خواهد بود. اما باید بگوییم چنین تصوری برای راه اندازی کسب و کار های کوچک اشتباه است. چرا که تعداد محصولات بالا مشکلاتی مانند تامین هزینه ها و نگهداری از محصول را دربردارد. بنابراین لازم است در ابتدا کار خود را با چند محصول مشخص شروع کنید و به طور تخصصی در یک حوزه اقدام به فروش محصولات نمایید.

_ انتظار دارید که همه مشتری شما باشند: هنگامی که در فروشگاه اینترنتی خود اقدام به فروش هر نوع محصولی می کنید مجبور می شوید که برای بالا رفتن فروش خود اقدام به تبلیغات عمومی کنید که در این صورت توقع شما بالا رفته و انتظار دارید که همه ی مردم از فروشگاه شما خرید کنند. علاوه بر این، تبلیغات عمومی هزینه های بالایی برای شما به دنبال خواهد اشت که این هزینه ها بدون بازگشت نرخ سرمایه خواهد بود. بنابراین تمرکز بر روی گروهی از مشتریان با تبلیغات تخصصی و هدفمند می تواند باعث بازگشت نرخ سرمایه شما در زمان کوتاهی شود. بنابراین تبلیغات خود را شروع کرده و با تلاش و پشتکار بالا منتظر تحول در کسب و کار خود باشید.

۴_ عدم توجه به محتوا: یکی دیگر از موضوعاتی که باعث شکست در کسب و کار در فروشگاه های اینترنتی می شود، عدم توجه به محتوا می باشد. بیشتر افرادی که اقدام به راه اندازی فروشگاه های اینترنتی می کنند بدون این که توجهی به محتوا داشته باشند فقط اقدام به فروش محصول می کنند. برای مثال می توان گفت: دو فروشگاه مشابه را که در یک حوزه مشابه به فروش محصول می پردازند را در نظر بگیرید. در یکی از این فروشگاه ها توضیحات کاملی از محصولات همراه با عکس قرار داده شده است و در فروشگاه دیگر فقط یک عکس از محصول قرار داده شده است. طبیعی است که فروشگاه اول در جذب مشتری موفق تر عمل خواهد کرد.

_ بهینه سازی برای موتور های جستجوگر: امروزه بحث بهینه سازی سایت ها یا همان SEO سایت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. هنگامی که فردی اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی می کند این سوال برایش پیش می آید که چه نامی برای فروشگاه خود انتخاب کنیم تا افراد راحت تر بتوانند به فروشگاه دسترسی داشته باشند. در این رابطه باید بگوییم نام فروشگاه چندان اهمیتی در بالا آمدن سایت ها ندارد بلکه استفاده از الگوریتم های گوگل است که می تواند باعث بالا آمدن فروشگاه شما در موتور های جستجو شود.

بنابراین لازم است از سئوکاران حرفه ای برای این کار استفاده کنید. بهینه سازی فروشگاه اینترنتی شما باعث می شود هنگامی که فردی قصد خرید محصولی را داشته باشد و آن را در موتور های جستجو سرچ کند، اولین سایتی که برای او به نمایش درمی آید سایت شما باشد. بنابراین درصد ورود کاربر به فروشگاه شما افزایش می یابد و همین افزایش ورود کاربر در نهایت منجر به فروش بیشتر خواهد شد.

۶_ ورود به دریای سرخ: وقتی می گوییم دریای سرخ منظور ما ورود به صحنه ای از رقابت می باشد که در آن تعداد زیادی از رقبا وجود دارند که با قدرت بالایی مشغول به فعالیت هستند. برای این که بخواهید به موفقیت در راه اندازی فروشگاه اینترنتی دست یابید لازم است صبر و شکیبایی بالایی داشته باشید و تلاش خود را بیشتر کرده و سعی کنید به رقابتی سالم با رقیبان بپردازید. توقع نداشته باشید که در مدت زمان کمی بتوانید رتبه ی رقبا را از دستشان خارج کرده و جایگزین آن ها شوید. بنابراین لازم است در این حوزه پشتکار داشته و صبر و شکیبایی خود را بالا ببرید.

۷_ عدم ایجاد اعتماد: یکی از مهم ترین موارد در راه اندازی فروشگاه اینترنتی جلب اعتماد مشتری می باشد. معمولا افراد به راحتی نمی توانند به فروشگاه های اینترنتی اعتماد کنند. از همین رو این موضوع اهمیت بالایی دارد. اگر یک فروشگاه نتواند این اعتماد را جلب کند در مدت بسیار کوتاهی شکست خواهد خورد. اولین کاری که باعث جلب اعتماد مشتری می شود، دریافت نماد اعتماد و استفاده از درگاه های پرداخت می باشد. بنابراین لازم است در راه اندازی فروشگاه خود به این موضوعات توجه لازم را داشته باشید.

دلایل شکست فروشگاه اینترنتی

۸_ تجربه ی کاربری نامناسب: موارد مختلفی از جمله زیبایی سایت، نحوه ی کارآمدی سایت، فرآیند خرید، بازدید از قسمت های مختلف و … را می توان نام برد که همگی باعث به وجود آمدن تجربه ی کاربری می شوند. تجربه ی کاربری یکی از مواردی است که باعث افزایش فروش محصولات و خدمات می شود. بی توجهی به این مورد در فروشگاه اینترنتی باعث کاهش فروش شده و در نهایت می تواند شکست در فروشگاه های اینترنتی را به همراه داشته باشد.

۹_ ناموجود بودن کالا ها: هنگامی که اقدام به فروش انواع مختلفی از محصولات می نمایید ممکن است نتوانید به موقع تمام محصولات را شارژ کرده و هنگامی که مشتری برای خرید به فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می کند ممکن است دچار مشکل شود. همین عدم موجودی محصول در نهایت می تواند منجر به نارضایتی مشتریان شده و میزان فروش را کاهش دهد.

۱۰_ بی توجهی به سرعت سایت فروشگاه: همان طور که می دانید موضوع زمان یکی از موضوعات مهم در عصر حاضر می باشد. اصولا یکی از اهداف خرید از فروشگاه اینترنتی صرفه جویی در زمان می باشد. اگر سرعت سایت مناسب نباشد، هنگامی که افراد زیادی در یک زمان برای خرید به سایت وارد شوند، ممکن است سایت نتواند پاسخگوی نیاز همه ی مشتریان باشد و در نتیجه زمان زیادی از مشتری به هدر برود. همین موضوع به مرور زمان می تواند باعث کاهش مشتری و در نهایت کاهش درآمد شما شود.

نتیجه گیری

معمولا افرادی که در راه اندازی فروشگاه اینترنتی با شکست مواجه می شوند این موضوع را بیان می کنند که وضع بازار خوب نیست و قیمت بالای محصولات با توجه به تورم موجود در کشور باعث پایین آمدن قدرت خرید مردم شده است. اما باید بگوییم تمام این موارد چیزی جز بهانه جویی نیست و اگر تمام موارد گفته شده در رابطه با عوامل شکست فروشگاه های اینترنتی را مورد توجه قرار دهید می توانید به موفقیت در آن دست یابید.

اما برای رسیده به هدف در این راه لازم است قبل از راه اندازی کسب و کار خود حتما تحقیقات جامعی در این حوزه داشته و بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی صبر و تحمل بالایی داشته باشید. از این جهت می گوییم که در این کار باید صبر و تحمل بالایی داشته باشید که فروشگاه شما برای این که بتواند جایگاه خود را پیدا کند به زمان نیاز دارد. در واقع برای این که افرادی بتوانند از شما خرید کنند و تجربه ی خرید خود را در اختیار دیگران قرار دهند لازم است مدت زمانی بگذرد تا نتیجه ی مطلوب به دست آید.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

چگونه برای فرزندم یک پدر خوب باشم ؟

خواندن مطلب بعدی ←

مذاکره را بهتر بشناسید و در آن برنده باشید؟!

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *