یکی از اصول هر تجارت موفقی فارغ از اندازه و وسعت آن، نو آوری است. گسترش ایده های جدید انرژی ای است که تجارت شما را به روز نگه میدارد. نوآوری، اعمال، محصولات، و خدمات را با نشاط می سازد. افزودن این انرژی به تجارتتان آن را رقابتی تر میسازد.

طبق مطالعات پرایس واتر هاوس کوپرز، قریب به ۹۳ درصد مدیرعاملان تجارت ها معتقدند که «نوآوری باعث ایجاد رشد سازمانی شده و به نسبت رشد بازدهی بیشتری را نتیجه خواهد داد.»

اما، نوآوری دقیقا چیست؟جواب این سوال می تواند بسته به نوع صنعت یا بازار شما متفاوت باشد.

جیکوب برکلی، رییس شرکت فیوژن ۹۲ [۱] تعریف واضح و مختصری از نوآوری در مقاله اش برای روزنامه بیزنس نیوز دیلی[۲] ارائه داده است:

« نوآوری در بردارنده ی پیشرفت چیزی است که از قبل وجودداشته است. نوآوری سیر تکامل آسودگی، کارایی و سودمندی است. بعلاوه، ما در جهانی زندگی می کنیم که میخواهیم آن را کوچکتر، سریعتر، قوی تر، واضح تر، آسانتر،بهتر کنیم. ما در عصری زندگی میکنیم که به آن عصر نوآوری در پی نوآوری تعریف شده است. همه جا هست. در اطراف ما اتفاق می افتد، از لحظه ای که بیدار می شویم تا زمانی که به خواب می رویم، زندگی های ما متاثر از نوآوری است.»

متاسفانه، بسیاری از صاحبان تجارت های کوچک به اشتباه تصور می کنند نوآوری فقط مختص شرکت های بزرگتر است. این تصور نمی تواند حقیقت داشته باشد.

ریچارد برنسون شرح داد،« تجارت های کوچک، چالاک و جسور هستند و اغلب می توانند چیزهایی درباره ی نوآوری که توانایی تغییر کل صنعت را دارد به شرکت های بزرگتر بیاموزند.»

 

تجارت های کوچک به خاطر نوآوری، برجسته و درجه یک هستند

ممکن است غیرقابل باور به نظر برسد، اما درواقع مناسب تر است که تجارت های کوچک نوآورانه تر از سازمان های بزرگتر باشند.

تجارت های کوچکتر می توانند ایده ها را به سرعت به مرحله اجرا درآورند و آسانتر از موسسات بزرگ به آن پروبال دهند. آنها مجبور نیستند ماهها یا ساعتها وقت برای بررسی ایده های نو صرف کنند. آنها مجبور نیستند هر نکته ی ریز و کوچکی از بخش های مختلف را مشخص کنند.

به عبارت دیگر، موانع کمتری برای تجارت های کوچک وجود دارد که در زمان نزدیک شدن  نوآوری می توانند از آنها بپرند. تجارت های کوچک می توانند پیشرفت کرده و به سرعت ایده های نو را اجرا کنند. به نوبه ی خود، این موضوع رقبا را وادار به تلاش برای رسیدن به نوآوری می کند.

بعلاوه، به موقتا می توانند تمام منابع شان را به ایده های نو تخصیص دهند. کوتاه سازی زمان پیشرفت امری مهم است. همچنین نوآوری فرهنگی را ایجاد و هرشخص را مشتاق درگیری با خود می کند.

حرکت فرآیند نوآوری به سمت رسیدن به سریعترین راه دستیابی به اهداف، تفکر خلاقانه را در شرکت شما توسعه می دهد. همچنین به کارمندان تان برای ایده های نوآورانه شان انگیزه و هیجان می بخشد.

 

انواع نوآوری

تجارت ها زمانیکه به انواع مختلف نوآوری ها برخورد می کنند تنوعی از عملکردهای مدبرانه دارند.

مثلا:

نوآوری آزاد

 

هنری چسبرو، استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا و مدیر اجرایی مرکز نوآوری آزاد، این عبارت را ابداع کرد. نوآوری آزاد زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها از ایده های داخلی و خارجی استفاده می کنند تا به پیشرفت عملکرد موجودشان کمک کند.

چسبرو می گوید:«نوآوری آزاد ورودی ها و خروجی های هدفمند دانش هستند که نوآوری داخلی را تسریع می بخشند، و بازارها را برای کاربرد خارجی نوآوری بسط می دهند.»

چسبرو در کتاب خود نوآوری آزاد:تحقیق درمورد نمونه ای جدید، می گوید این نمونه فرض می کند که شرکت ها می توانند و باید « از ایده های خارجی همانند ایده های داخلی  استفاده کنند». چسبرو توضیح می دهد که چگونه این مسیر های داخلی و خارجی به سرعت تکنولوژی خود را گسترش می دهند.

بر طبق چسبرو، نوآوری آزاد می تواند روشی مفیدتر برای نوآوری کردن باشد. عاملی بالقوه برای کاهش قیمت ها، و شتاب دادن به زمان برای بازار، و افزایش تمایزات. نوآوری آزاد روش هایی برای جریان های درآمدی جدید ایجاد می کند.

درهم گسیخته

کلی کریستنسن، استاد، نویسنده و کارآفرین، این کلمه را ابداع کرد. محصول یا خدمتی درهم گسیخته است که از دل بازار اقدام به عمل کرده و نهایتا رقبا را در فضای بازار جابجا کند.

طبق کتاب موسسه ی کلیتون کریستنسن برای نوآوری درهم گسیخته،: «تئوری پدیده ای را شرح می دهد که نوآوری، بازار یا بخش موجود را به سادگی، راحتی، دسترسی آسان و قیمت مناسب تبدیل می کند که در وضع فعلی بصورت پیچیده و پرهزینه هستند.

«درابتدا، نوآوری درهم گسیخته در بازار نیچه شکل گرفت که ممکن بود متصدیان صنعت، ناخوشایند یا بی اهمیت به نظر برسند، اما نهایتا محصول یا ایده ی جدید کاملا صنعت را باز تعریف می کند.»

مثال برجسته ی این نوآوری تلفن های همراه هستند که جایگزین تلفن های ثابت خانگی و هم اکنون کامپیوترهای رومیزی شدند.

 

معکوس

ویجای گووینداراجان، نویسنده ی کتاب «نوآوری معکوس»، می نویسد، « در اصل، نوآوری معکوس اولین راه حل های اقتباسی در کشورهای درحال توسعه ی فقیرتر را توصیف می کند که متعاقبا و به صورت درهم گسیخته راهی به بازار ملل توسعه یافته و ثروتمندتر پیدا می کنند.»

برای مثال، نستل نودل های خشک را برای مشتریانش در هند توسعه داد. این محصول از آن زمان مورد اقتباس بسیاری از کشورها شرکت ها و عملا تمامی خوابگاه های گوشه و کنار دنیا قرار گرفت.

افزایش تدریجی و منظم

این مورد زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها تغییرات ناچیز و نه کلی در محصولات و خدمات فعلی خود ایجاد می کنند.

برای مثال، به تیغ های صورت تراشی دقت کنید. در ابتدا فقط با یه تیغ تنها شروع کردند، سپس تیغ های صورت تراشی استفاده از سه تیغ را امتحان کردند. درحال حاضر تیغ های صورت تراشی انواع و ویژگی های متنوعی دارند، حتی انواع شارژی آنها هم تولید شده است.

 

پیشرفت

همچنین به آن نوآوری بنیادی هم گفته می شود. یک تجارت، ایده ها و مفهوم های جدید را توسعه می دهد که کاملامتفاوت از هر محصول، خدمات، یا اعمال موجود در بازار است.

تمام آن چیزی که ایلان ماسک درحال کار بر روی آن است می تواند به عنوان نوآوری پیشرفت در نظر گرفته شود.

 

نوآوری مشتاقانه در تجارت کوچک خودتان

آیا مایلید در شرکت خود نوآوری تشویقی راه بیاندازید؟

اینجا انواع مختلفی از روش های انجام این کار را به شما خواهیم گفت:

۱.مجبور نیستید چرخ را دوباره اختراع کنید

با توسعه ی محصولات و خدمات موجود، امتحان کردن روش بازاریابی جدید، و پیداکردن تامین کننده ای که نرخ بهتری پیشنهاد بدهد نوآوری را برای خود آسان کنید.

۲.نوآوری را به کاری هرروزه و مداوم تبدیل کنید

برنامه ریزی کنید که یک ساعت یا بیشتر را در هفته همراه با تیم به  بررسی و حل مشکلات بصورت گروهی و مشورتی بپردازید.خلاقیت خود و تیمتان را تمرین دهید و اهدافی ایجاد کنید که ازطریق ترفندهایی مثل نقشه برداری ذهنی اشتیاقتان را برای توسعه ی تجارت تان افزایش دهد.

۳.پیشنهادات درخواستی

از کارمندان، مشتریان، و حتی فروشندگان و تامین کننده ها آمارگیری و سوال کنید که آیا آنها پیشنهادی برای توسعه و پیشرفت تجارت خود دارند.

۴.همراه و هم پای تیم خود باشید

تیم خود را در تمام فرآیند نوآوری ، مثل حل مسائل در طول جلسه، ایجاد یک جعبه ی ثبت پیشنهادات، تشویق آنها برای ایده های انجام شده شان، و تامین کارگاه های خلاقیت یا نوآوری دخیل کنید.

۵.روی نوآوری ها سرمایه گذاری کنید

تجهیزات و تکنولوژی ای که می تواند عملکرد تجارت خود را بهبود ببخشد خریداری کنید. همچنین بر توسعه ی محصولات و خدمات جدید سرمایه گذاری کنید.

۶.به خود آموزش دهید.

با توجه به کارگاه ها، جلسات آنلاین، کنفرانس ها، رویداد های صنعتی محلی، و خواندن هر مطلبی از وبلاگ ها و کتاب ها،به یادگیری مهارت ها یا اطلاعات جدید ادامه دهید.

۷.مهار گرایشات ناشناخته

منابع خود را برای چیزهایی که ممکن است اتفاق بیفتد صرف نکنید. بر گرایشاتی که درحال حاضر در حال روی دادن هستند و آنهایی که رقیبانتان از آن چشم پوشی کرده اند تمرکز کنید.

 

نتیجه گیری

نوآور بودن نیازمند سخت کوشی زیاد و کمی خطر کردن است. اما، اگر بخواهیدپیشرفت کنید و بالاتر از رقیبان خود قرار بگیرید، نوآوری ضروری ترین بخش مدیریت یک تجارت کوچک است.

همیشه بجای ادامه ی انجام کار در وضع موجود، در چشم انداز ایده های نویی باشید که تجارت تان را توسعه خواهد داد.

ممکن است بدترین اتفاق بیفتد؟ انجام نشد و شما سرخانه ی اول برگشتید پس دوباره شروع کنید.

 

نوشته ی چالمرز براون

[۱]  Fusion92

[۲] Business News Daily