استارتاپ

زینپک (ZinePak)

نیویورک، نیویورک.

سال تاسیس: ۲۰۱۱

این استارتاپ چیست: وجه مشترک تیلور سوئیفت (Taylor Swift)، جورج استریت (George Strait)، بیچ بویز (Beach Boys)، کیس (KISS) و امریکن آیدل (American Idol) چیست؟ همه این ها به همراه ده ها سوپر استار و برند دیگر در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفتند برای انتشار آهنگ های جدید خود از استارتاپ سرگرمی زینتک استفاده کنند. پلتفرم اختصاصی زینتک که موزیک را همراه با یک مجله طرفداری ارائه می دهد دارای کالاهای کلکسیونی (جهت فروش) نیز می باشد و سال گذشته با فروش بیش از یک میلیون کپی، رشد ۴۰۰ درصدی را برای این کمپانی دو ساله به ارمغان آورد. به عنوان مثال فروش این کمپانی تنها در والمارت (Walmart) 12 میلیون دلار بود.

چگونه آغاز شد: زینپک در سال ۲۰۱۱ توسط بریتانی هوداک (Brittany Hodak) و کیم کوپ (Kim Kaupe) تاسیس شد. هوداک زمانی که در نیویورک سیتی به عنوان مامور تبلیغاتی در حال کار بود، با کوپ آشنا شد. در آن زمان، آن ها نیاز بازار به محتوای فرهنگی مناسبی که برندهای برتر و هنرمندان را با طرفدارانشان مرتبط سازد را احساس کردند و زینتک را کلید زدند.

چرا این استارتاپ یک برنده است: در دورانی که اکثر ناشران و کمپانی های ضبط موسیقی اظهار کرده اند در توزیع فیزیکی با مشکلات فراوان روبرو هستند و ضرر کرده اند، زینپک با خلق یک پلتفرم قابل لمس برای طرفداران قرن بیست و یکم موسیقی، در حال احیا کردن این بازار است. کاتالوگ محصولات زینپک شامل این موارد می باشد: مجله هایی با فرمت کوچک، مدیای فیزیکی (مانند سی دی ها و دی وی دی ها) و کالاهای کلکسیونی.

تا کنون، موسسان جوان این کمپانی هیچ پیشرفتی را از قلم ننداخته اند. طرفداران آمریکایی موسیقی تقریبا ۲ میلیون زینپکِ (که قیمت خرده فروشی هر کدام از آن ها بین ۷ دلار تا ۱۷ دلار است) هنرمندانی مانند تیلور سوئیفت، کیس و جاستین بیبر (Justin Bieber) را خریداری کرده اند. این استارتاپ با تمام کمپانی های ضبط موسیقی بزرگ شریک شده است و استودیوهای فیلمبرداری و تیم های ورزشی مختلف نیز در حال علاقه مند شدن به همکاری با این استارتاپ هستند. این دو نفر (موسسان این کمپانی) با خلق آیبوکس (iBooks) و زینس (Zines) با استفاده از واقعیت افزوده (Augmented Reality)، در حال برداشتن قدم های بزرگتری در دنیای دیجیتال هستند.

منبع : entrepreneur