ممکن است به عنوان تجارتی تازه آغاز شده، تابحال متوجه مزایای مختلف استخدام آزاد کارها به جای کارمندان تمام وقت شده باشید. در واقع این یک بازی برد-برد است. می توانید در زمان دلخواه از این استعداد بدون صرف هزینه های کلی مثل بیمه، مرخصی با حقوق و زمان ناخوشی، استفاده کنید. این مسئله خصوصا در زمانی مفید واقع می شود که از جایگاه کسب و کار خود در ۶۰ روز آینده اطمینان نداشته باشید. مستعدان آزادکاری از برنامه ی کاری دارای انعطافی که خودشان می چینند لذت می برند. این کار به آنها اجازه می دهد سبک زندگی ای که مناسب نیازهایشان است بوجود آورند.

 شمار آزاد کار ها در کشور به میلیون ها نفر رسیده است. زمانی که آزادکاری مستعد و همسو با نیازهایتان پیدا کنید، قصد از دست دادنش را ندارید.پیدا کردن کارگری که کسب و کار شما را در دست بگیرد سخت است. فراموش نکنید، رقابت به این افراد منضبط نیازمند است. با این حال، طبق تحقیقات، سازمان های بسیاری بر استخدام  متمرکز هستند و کار زیادی پس از یافتن آزادکاری که درواقع او را متقاعد به ماندنش کنند، انجام نمی دهند. این امر برای کارمندان نیز صادق است.

کسب و کار من بخاطروجود تیمی از آزادکاران قابل اعتماد حسابی روی غلتک افتاده بود. این تنها راهی بود که توانستم تجارتم را به روشی که میخواستم رشد کند تعدیل کنم. به همین خاطر تمام تلاشم را برای حفظ آنها کردم. در ادامه نکاتی ست که به من کمک کرد تا برخی از آزاد کاران مستعد و فوق العاده را در طول چندسال اخیر نگه دارم:

 

به ارزش آنها توجه کنید و متناسب با آن حقوق بدهید

شرکت های زیادی وجود دارند که هنوز معتقدند آزاد کار ها باید حقوقی کمتر از همتایان سنتی کارمند خود دریافت کنند. در حقیقت، آنها همیشه کمتر دریافتی می گیرند. آنها باید هزینه هایی شامل سلامتی، اداره و پس انداز بازنشستگی و منابع را بپردازند، البته با در نظر نگرفتن زمان های بیکاری بین کارهای موقتی که دریافتی ندارند.

وقتی من کار را آغاز کردم، به آزاد کارها مبلغی معادل ارزشی که فکر میکردم دارند پرداخت کردم… که بسیار هم کم بود. به مهارت هایی که داشتند توجه نکردم. فقط فکر کردم، ”خب، آنها همین قدر می ارزند و من همانقدر باید پرداخت کنم“. حسابی سر انگشتی کردم و گفتم یک کارمند خیلی بیشتر و در عوض آزاد کارها بسیار کمتر می ارزند. نمی توانستم بیش از این بی انصاف باشم. من آزاد کارها را هرهفته به کار می گرفتم.

سالها بعد، زمانی که متوجه شدم چرخ زندگی آزاد کار ها چگونه می چرخد، کارها بهتر پیش رفت. ابتدا نگاهی به میزان رو به رشد انواع آزاد کار هایی که می خواستم به تیم اضافه کنم انداختم.  از آنجا که هنوز پول زیادی نداشتم، با موجودی خودم روراست بودم و از آنها به اندازه ی گرفتن فایده ی کم استفاده کردم. بعضی از آزاد کار ها تمایل داشتند پول کمتری بگیرند چون آنها پتانسیل رشد در کنار من را شاهد بوده اند. به محض بوجود آمدن امکان مالی، درصد آنها را تا میزان رقابتی افزایش دادم. در طول زمان، همانطور که مهارت ها افزایش یافت، به آنها پاداش دادم. در حال حاضر چندین منبع درآمدی مضاعف از دوستان کارمند آنها دارم و این کاملا به نفع من است.

نکته حرفه ای: به آزاد کاران وعده سرخرمن ندهید، در حالی که می توانید با آنها مذاکره کنید. نتیجه آن یا کار بی کیفیت و یا فقدان آن آزاد کار مستعد خواهد بود. آزادکاران شبکه ای پیچیده و هماهنگ دارند. آنها به طور منظم اطلاعات را با شرکت هایی که منصفانه پرداخت کرده و شرکتهایی که این کار را نمیکنند معاوضه می کنند. من نمی خواهم در پایان در لیست ”کم پرداخت کنندگان“ قرار بگیرم چون در این صورت به هیچ وجه آزاد کار با استعدادی جذب کار شما نخواهد شد.

 

پرداخت ها را سر وقت انجام دهید

آزاد کار ها لایق گرفتن حقوق روی برنامه زمانی درست مانند کارمندان سنتی هستند، شرم آور است که بسیاری از شرکت ها معتقدند قسط کردن پرداختی مناسب تر است. برخی از آنها حتی مدت ۳۰ یا ۶۰ روز و ماه برای به تاخیر انداختن پرداختی صرف می کنند. این امر آزادکار های مستعد را ناامید میکند که به چه کسی برای دریافت حقوق باید اطمینان کنند. آنها نمی خواهند نگران باشند که آیا پولی دریافت می کنند یا نه و نمی خواهند وقتشان را صرف فرستادن پیام های یادآوری پرداخت حقوق کنند.

به جای دیدن اینکه چه مدت طول میکشد بتوانم اوضاع مالی ام را بهبود ببخشم، همیشه اول حقوق آنهایی که مستقیم یا غیرمستقیم کسب و کار مرا رونق داده و به سودآوری رسانده اند، پرداخت کرده ام. این مبالغ از صورت حساب های دیگر است و نهایتا اگر چیزی از آن بماند سهم خودم خواهد بود. من از یک سیستم منظم برای پرداخت حقوق در اول و پانزدهم هرماه استفاده می کنم. همچنین این امر انتظاراتی برای هر دو طرف ایجاد و به هرکس در سمت خود کمک می کند.

نکته حرفه ای:  کار با آزاد کاران با استفاده از صورتحساب آنلاین و سیستم آنلاین پرداخت، این پروسه ی وقت گیر پرداخت حقوق را آسان می کند.

انتظارات و توافق ها را ایجاد کنید.

آزاد کاران حرفه ای دوست دارند بدانند کارفرمایان چه حسی به آنها دارند. آنها یک چارچوب کاری رسمی را در محلی می خواهند که انتظارات درمورد کار، پرداخت، پورسانت و دیگر جنبه های مهم همکاری برآورده کند. این چارچوب باعث ثبات شده و به آزاد کار مستعد اجازه می دهد تصوری بلند مدت از انتظارات داشته باشد. آنها درباره ی آنچه انجام می دهند احساس عزت نفس می کنند و مجبور به تمرکز روی دیگر جزییات نیستند.

به نظر من، داشتن این توافقات در محل و تقسیم بندی انتظارات خارج از درب ورودی، حائز اهمیت است. این امر سوالات زیادی از آزادکاران تازه ملحق شده به تیم را پاسخ داده است ، که زمان را برایم ذخیره می کند و ذهنم را در آرامش قرار می دهد.

نکته حرفه ای: شما می توانید الگو ها و مثال های آنلاین توافق را بیابید که تمام ملزومات قانونی درمورد چیزهایی نظیر اطلاعات اختصاصی، قابلیت اعتماد، مالکیت کسب و کار، توافقات غیر رقابتی، و انقضا و پایان را خلاصه کند. همچنین این توافقات آنچه برای کمک به آزاد کار انجام خواهید داد نشان می دهد پس آنها آنچه انتظار می رود نظیر حجم کار، تاریخ تحویل، و چشم انداز طولانی مدت را می دانند.

جریان پایدار کار را تامین کنید

بهترین راه برای حفظ آزاد کاری مستعد، مشغول نگه داشتن او به طور مداوم است در حدی که حتی فکر رفتن به جای دیگر را نکند. یک آزاد کار بی حوصله سایت ها را برای پروژه های جدید جستجو خواهد کرد. در حالی که تمام آزاد کاران خاص هستند، اکثر آنها به این شغل کشیده شده اند چون دوست دارند به جای انجام همان شغل برای همان شرکت و بصورت روزمره، روی بسیاری چیزهای مختلف به یکباره کار کنند.

همچنین این جریان کاری منظم به آزاد کار کمک می کند تا آرامش پیدا کرده و فقط بر آنچه که مهارت دارد تمرکز کند. در صورتی که آنها هنوز باید بصورت منظم فرصت های شغلی موقت را جستجو کنند فقط برای اطمینان از اینکه حداقل حقوقی هر ماه بدست می آورند، آنها مضطرب نخواهند شد.

نکته حرفه ای: من گاهی اوقات با وجود برنامه ریزی متراکم درمی یابم که فراموش کرده و متوجه نیستم یک آزادکار ممکن است پروژه هایش تمام شود. به تازگی استفاده از صفحه گسترده های آنلاین را آغاز کردم تا کار هر آزاد کار را بررسی و دنبال کنم بنابراین می دانم چه زمانی باید حقوق را بالا ببرم. این کار به تیم آزاد کار من کمک می کند تا به سرعتی که می خواهند کار کنند.

افزایش تدریجی نقش ها و مسئولیت ها

 راه دیگر برای حفظ آزاد کاران، به عنوان قسمتی از این جریان کار دلخواه، دادن نقش مهم تر در شرکت است همانطور که شما آن را برپا کردید یا همانطور که رابطه ی حرفه ای با آنها را بهبود دادید. هیچ چیز اطمینان دوباره به آنها نمی دهد که فرصت کافی برای کنار آمدن با چالش های جدید و مسئولیت های اضافی را داشته باشند.

بفهمید آنها دوست دارند در اولویت کارهایی که قبلا انجام می دادند چه چیز یاد بگیرند یا علاقه مند به چی هستند. اغلب می پرسم ممکن است چه کار دیگری بخواهند برای من انجام دهند یا آیا تابحال از مهارتی خاص استفاده کرده اند. اگر آنها مهارتی نداشته اما قصد یادگیری دارند، پس از طریق تلفن با آنها مرور میکنم تا مطمئن شوم متوجه شده اند. سپس، به آنها ماموریتی آزمایشی می دهم. بسته به چگونگی انجام کار، یا وقت بیشتری صرف کمک به آنها خواهم کرد یا شروع به آزمایش کردن وظایف بیشتر مرتبط با آن مسئولیت جدید می کنم. همیشه به آنها می گویم یا می دانم می توانند انجامش دهند یا اصلا درخواست انجامش را نمی دهم.

نکته حرفه ای: اطمینان حاصل کنید آنچه به نقش هر آزاد کار اضافه کردید چیزی است که در محول کردن آن احساس راحتی می کنید. در پایگاه های معین، نام های کاربری و رمز های خواسته شده وجود دارند. با استفاده از پورتادی[۱] این موضوع را حل کردم، که به من اجازه داد پایگاه های قابل دسترس مشخصی برای آزاد کاران بدون آشکار کردن اطلاعات محرمانه بسازم. این مسئله اعتماد را حفظ می کند و دست مرا برای بسط دادن نقش آنها باز می کند.

ارتباط فراوان با افراد برقرار کنید

از آنجایی که آزاد کاران دورکاری می کنند، آنها مکالمات مرتب می خواهند تا بدانند چه خبر است، انتظارات آینده تان چیست و چه کاری با آنها انجام می شود. به نظر نمیرسد که آنها کنترل یا ساکن شوند، و مشخصا نمی خواهم هیچکدام از این کار ها را انجام دهم. گرچه، کلمات تشویق آمیز و ثبت ورود های منظم به آنها احساس بودن در شرکت را می دهد.

گرچه، زمانی که من مشغول تر شدم و اطمینان کردم آنها توانستند از عهده کار ها برآیند، خودم را درگیر کارهای روزمره ام می کنم و آن دوران ”هرکه از دل رود از دیده رود“ خواهد شد. برنامه ریزی برای این مکالمات کمک می کند تا میان مسئولیت های خودم و نیاز به ارتباط بیشتر توازن برقرار کنم.

نکته حرفه ای: تمام آزاد کارانم را به اسلک[۲] اضافه می کنم تا بتوانند فوری بامن در ارتباط باشند. این کار به آنه‍ا کمک می کند سوالاتشان را سریعا بپرسند و اجازه دهند من هم تا حد امکان سریع پاسخ دهم. همچنین می توانند به دیگر اعضای تیم که قادر به حل مشکلات تکنولوژی یا دیگر حوزه هایی هستند که به نیاز به رسیدگی من ندارد، دسترسی داشته باشند.

در آنها علاقه ایجاد کنید

علاوه بر صحبت کردن با آزاد کاران درمورد کار، شناختن بیشتر آنها در حین حفظ فاصله ی حرفه ای مهم است. زمانی که سوالاتی درمورد اینکه حالشان چطور است یا وقت های دیگرشان را چگونه می گذرانند، به آنها احساس صمیمیت بیشتر داده و همچنین امکان رابطه ای بلند مدت را نشان می دهد. مشخص است که، شما نمی خواهید سوالات شخصی بیشتری بپرسید. در عوض، بگذارید بدانند برای اشتراک گذاری اطلاعاتی درباره ی خانواده و برنامه های اجتماعی، تفریحات یا هرچیز دیگری که به آن علاقه دارند، آزادند. آگاه باشید که بعد از آن می توانید سوالاتی در طول مکالمه ی پیش رو مطرح کنید.

نکته حرفه ای: چیزهای کوچکی وجود دارد که آزاد کارها متوجه می شوند شما مانند مردم درحال توجه به آنها هستید ومانند فرد به آنها اهمیت می دهید. مثلا، وقتی یکی از آزاد کاران تیم من پستی در صفحات مجازی درمورد روند برنامه ی ورزشی اش به اشتراک گذاشت، یک جفت کفش پیاده روی که در لیست هدیه ی سایت آمازون او دیده بودم به او دادم و کارت خرید را فرستادم و خوشحالش کردم. برای آزاد کار دیگر، معرفی نامه ای برای مقامی خسته کننده نوشتم.

در برابر خواسته های آنان منعطف باشید و احترام بگذارید

فضایی ایجاد کنید تا از انعطاف پذیری آزاد کار لذت ببرید. یعنی تشخیص اینکه آنها خارج از کار زندگی شخصی هم دارند اگرچه گاهی اوقات در آخر هفته ای  بر سر یک پروژه یا اتمام ارسال کار تکمیلی در نیمه شب با شما خوشحال و خوش رفتار باشند. تا زمانی که آنها در ضرب الاجل اتمام کار هستند، بگذارید در میان روز از دید خارج شده تا موارد برنامه روزانه شان را کنترل و سازماندهی کنند.

اجازه دهید بدون قرار دادن تنبیه برای ناپدید شدن به منظور استراحتی در باشگاه یا بازگرداندن روحیه شان با تماشای رویداد ورزشی فرزندشان، آن توازن و تعادل، استرس شان را کاهش دهد .

نکته حرفه ای: این امر کمک می کند تا ضرب الاجل های خاصی برای تمام پروژه ها تامین شود به منظور اینکه آزاد کاران بدانند، می توانند آن رویداد ها و جریان کاری را منطبق شده برنامه ریزی کنند. آخرین چیزی که شما می خواهید انجام دهید کاهش استرس یک آزاد کار است که چه کسی متوجه خواست دیروز شما نشده اما فراموش کرده به آنها بگوید.

توجه کنید که آنها باید دچار تنوع و دگرگونی شوند

اگر می خواهید تنها مشتری آزاد کار مستعد باشید، به صورت تمام وقت استخدامشان کنید. حقیقت این است که نمی توانید، چون شما هنوز درحال رشد هستید. چون آزاد کاران ثبات شغلی کمتری از کارمندان سنتی دارند، این کار جزو بهترین علایق آنها برای دگرگونی است و مدارکی برای خدمت به مشتریان دارند. این گونه، اگر اتفاقی غیر منتظره بیفتد و آنها کارفرمای خود را از دست بدهند، همچنان درآمدشان را دارند. برای حفظ آن فرد با استعداد، قدردانی از او درمورد موقعیت شان به جای حسودی کردن یا متوسل بودن به زمان، مهم است.

نکته حرفه ای: در همان موقعیت بمانید و بخاطر عدم ایجاد تحول ضرر کنید، من کاملا میفهمم آنها اهل کجا هستند و تشویقشان میکنم همان کار را انجام دهند. آنچه من در کمک یافتم، آنها را به همکارانشان ارجاع می دهد و در واقع ماموریت های دیگری به آنها می دهد. این کار به آنها نشان می دهد درحال تشویق موفقیتشان هستم و در حق آنان لطف مهمی میکنم که اطمینان از اثبات وفاداریشان است.

همیشه بگویید، ”متشکرم“

آخرین استراتژی در واقع آسان ترین آن است. تفاوت بزرگی میان منحصرا نشان دادن قدردانی و مرتب تشکر کردن وجود دارد. آزاد کاران سعی می کنند تا زندگی بسازند اما همچنان می خواهند برای کاری که انجام می دهند مورد ارزش واقع شوند.

نکته حرفه ای: همیشه به آزاد کارانم در اعلان پرداخت حقوقی که از صورتحساب آنلاینشان می گرفتند می گفتم ”متشکرم“. بعلاوه، مطمئنم بطور مرتب به آنها می گویم که چقدر فوق العاده اند. و، در زمانی که آن روزها فرا رسند تا باعث شوند من سخت کار کنم چون ما باید خیلی کارها به عنوان یک تیم انجام دهیم، من آن روز را با یک یادداشت شخصی از تشکر به پایان میرسانم.

پاداش ها

تمام این استراتژی ها برای حفظ یک آزاد کار مستعد برای شما هزینه بر نیست. زمان و وقتی که برای آنها می گذارید مطمئنا به صورت نیروی کار بسیار ماهر به شما برخواهد گشت. تمام آنها انتظار پرداختی خوب و کافی و بموقع، ارتباطی مناسب، کاری ثابت و چالش برانگیز، و حسی که خودشان را جزوی از چیزی بدانند، دارند.

Portadi[1]

[۲] Slack