ما در عصر طلایی کارآفرینی در حال زندگی هستیم. افراد بیشتری به دنبال آن هستند که خود رئیس خود باشند و این رویا را با خداحافظی کردن با شغل های قدیمی ۹ صبح تا ۵ عصری انجام می دهند و به جا هم هست که چنین کاری کنند.

اعداد و ارقام نشان می دهند که هیچ گاه زمانی بهتر از این برای رئیس خود شدن نبوده است. در حقیقت، طبق گزارش سال ۲۰۱۶/۲۰۱۷ ناظر جهانی کارآفرینی، از هر ۱۰ بزرگسالی که در سن کار هستند، ۴ تن اعتقاد دارند که فرصت های زیادی برای راه انداختن کسب و کار در حوزه آن ها وجود دارد. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی کاری در LinkedIn، تایید کردند که هرگز به کارهای تمام وقت سنتی باز نخواهند گشت و بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط Intuit انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰، دورکاران نیمی از نیروی کار را تشکیل دهند.

با توجه به این که امروز، روز جهانی رئیس است، زمان مناسبی است که به این مطلب بپردازیم که شما نیز چگونه می توانید رویای کاری خود در خصوص رئیس خود بودن را محقق کنید. در این جا چند راه بیان شده است که می توانید رویای خود را دنبال نمایید.

 

همیشه در حال یادگیری باشید

رئیس خود بودن مستلزم یادگیری پیوسته و پیشرفت حرفه ای است. بر اساس داده های LinkedIn، میانگین عمر یک مهارت حرفه ای کمتر از پنج سال است، بنابراین برای بسیاری از ما مهارت هایی که در دانشگاه می آموزیم، پوشش دهنده تکنولوژی و مهارت های مورد تقاضای امروز نیستند. ثبت نام در دوره های آموزشی آنلاین که توسط Skillshare، Udemy یا LinkedIn Learning ارائه می شود را مد نظر قرار دهید تا طیف گسترده ای از قابلیت ها را در خصوص موضوعات فنی، تجاری و کسب و کار بیاموزید. یادگیری در طول زندگی یکی از عناصر کلیدی و ضروری برای رقابت پذیر باقی ماندن و پیشرفت در حرفه شما است.

 

در مورد صنایعی که در حال شکوفایی هستند، اطلاعات داشته باشید

اگر بخواهید رئیس خودتان باشید، باید حتما بدانید که بیشترین تقاضای مشتریان در کجا قرار دارد. برای مثال، LinkedIn ProFinder متوجه شد که اگر در زمینه هایی مثل بازاریابی و برندگذاری، طراحی و نرم افزار کار می کنید، ارائه خدماتتان به کسب و کارهای کوچک راهی مناسب است که می توانید مد نظر قرار دهید. یا اگر نگارش رزومه، آماده سازی مصاحبه، و آموزش های مدیریتی بیشتر در تخصص شما است، در ذهن داشته باشید که آموزش های مشاغل هم اکنون یکی از حوزه ها پر رشد و رونق کارکنان مستقل است. هم چنان که دنیای کار در حال تغییر با سرعتی بی سابقه است، امروز کارکنان در حال حرکت در مسیرهای حرفه ای پیچیده تری نسبت به گذشته هستند، مثل روی آوردن به مشاوران و مدرسان مشاغل جهت کمک به آن ها در راه موفقیت در این گونه شغل ها.

 

از قدرت شبکه خود بهره گیرید

علاوه بر پیوستن به گروه صنایع مرتبط در توییتر و میتاپ یا ارتباط برقرار کردن با دیگر متخصصان از طریق سایت هایی مثل Quora، به سراغ ارتباطات حرفه ای فعلی خود بروید تا به شما در مسیر حرفه ای بعدیتان کمک کنند.

صنایعی مثل انیمیشن، شبکه های کامپیوتری یا نیمه رساناها، بر اساس LinkedIn سه حوزه ای هستند که از درون یک شبکه حرفه ای موجود دست به استخدام خواهند زد.

این که رئیس خود باشید، مزایای خاص خود را دارد: آشکارترین آن ها، حفظ کنترل و تصمیم گیری است. تعجبی ندارد که از این موضوع پیوسته به عنوان یکی از مهم ترین انگیزه های افراد حرفه ای نام برده می شود که تصمیم می گیرند خودشان مستقل کار کنند. انعطاف پذیری که در خصوص این سبک کاری وجود دارد، چنین امکانی را به وجود می آورد که برنامه زمانی خود را تعیین کنید، با محیط های متنوع کار کنید و شغل ها را بر اساس علاقه و هیجانی که نسبت به آن ها دارید دنبال نمایید. شما همچنین می توانید از منافع مالی مرتبط با دورکاری نیز بهره ببرید. این مسئله عجیب نیست که از طریق دورکاری بتوانید به درآمدهای چندرقمی دست یابید – در حقیقت، ۲۰% شاغلان LinkedIn بیان کرده اند که حداقل همین میزان را انتظار دارند. در کل، شاغلان به دنبال خروج از محیط های کاری سنتی هستند تا از منافع این چنینی برخوردار شوند.

شما چه به دنبال استقلال حرفه ای باشید، چه به دنبال برآورده کردن انگیزه های درونی خود باشید، و چه در پی درآمد بیشتر باشید، منافع گذران زندگی از طریق دورکاری زیاد است. این مسئله چه امروز اتفاق افتد چه فردا، و چه در روز ملی رئیس بعدی، اگر این نکات را در ذهن داشته باشید و با داشتن برنامه سراغ مسیر حرفه ای مستقل بروید، هیچ محدودیتی بر سر راه موفقیتی نیست که خودتان قادر به کسب آن خواهید بود.