چگونه می توانیم یک ارتباط مؤثر در کسب و کار ایجاد کنیم؟

کارآفرینان برای توسعه کسب و کار خود مستلزم این هستند که بتوانند دامنه ارتباط خود را با مشتریان و سایر افراد مؤثر دیگر در این فرایند کاری گسترش دهند و اعتماد آنها را به دست آورند. مقاله موردبررسی، عوامل مؤثر در ایجاد یک ارتباط مؤثر برای یک کسب و کار خوب را مورد بررسی قرار می دهد.

 

چگونه می توانیم یک ارتباط مؤثر در کسب و کار ایجاد کنیم؟

برای کارآفرینان، ایجاد روابط برای رشد بلندمدت، سودآوری و پایداری بسیار ضروری است و برای ایجاد روابط با مشتریان، کارمندان، فروشندگان و سرمایه گذاران، ارتباط خوب یک عامل کلیدی است. برقراری رابطه در کسب و کار هم علم و هم هنر است. چرا که مستلزم تمرکز و اصیل بودن است و نیاز به درک مردم و نیاز به یک میل واقعی برای کمک به مردم دارد. داشتن ارتباطات مؤثر برای موفقیت در کسب و کار در دنیای تجارت، بسیار ضروری است. به خصوص زمانی که افراد دوست دارند که فوق العاده موفق باشند.

 

ایجاد یک رابطه قوی، آسان در عین حال ممکن است دشوار باشد. با این وجود، در اینجا به چند نکته کلیدی و حیاتی برای ایجاد یک رابطه تجاری عالی اشاره می شود؛

– همراه بودن با مردم؛

یکی از نکات کلیدی ارتباطات مؤثر در کسب و کار این است که فرد باید ارتباط خود را با بقیه حفظ کند، اگر پس از مدت ها با کسی صحبت نشود، بلافاصله وقتی که فرد به سراغ وی می رود و از او درخواستی را می کند، ممکن است از فرصت کمک به فرد استفاده نکند. بنابراین، لازم است که افراد روابطی که با دیگران برقرار می کنند را حفظ کنند، اگر آنها مخاطبین آنلاین در یک شبکه دیجیتال هستند، فرد بایستی مکالمات خود را ادامه دهد و اگر آنها همکاران و یا افرادی هستند که با آنها کارهای تجاری انجام داده است، فرد هر ماه باید یک بار یا بیشتر، یک ایمیل برای آنها ارسال کند و با آنها بیشتر در تماس باشد.

روابط تجاری مبتنی بر اعتماد و صداقت است

هرگز نباید در وضعیت کسب و کار برای رسیدن به موفقیت، از مردم سوء استفاده شود. حتی نباید کاری انجام شود که آنها فکر کنند که انجام این کار صرفاً برای سوء استفاده است. چرا که این کار، سریع ترین راه برای خراب کردن یک رابطه و موجب ایجاد شهرت بدی می شود که می تواند به روابط دیگر نیز آسیب برساند. کلید ایجاد اعتماد، صداقت است. وقتی برای کمک به شخصی دیگر، فرد از علائق خود چشم پوشی می کند، آنها می دانند که می توانند به فرد تکیه کنند. بنابراین فرد باید کارهای درست را انجام داده و قابل اعتماد باشد و بدین ترتیب، روابط فرد قوی تر خواهد شد.

صداقت نیز، مهمترین اصلی است که فرد می تواند در روابط کاری داشته باشد. اگر فرد در ارتباطات و معاملات خود صادق باشد، بیش از هر عامل دیگری اعتماد خواهد کرد.

– شبکه­سازی

شبکه سازی کلید ایجاد روابط موفق است و افراد زیادی نیز موقعیت برای این اقدام را در اختیار دارند. شبکه سازی نباید زیاد رسمی باشد بلکه افراد می توانند با یک گفت و گوی دوستانه یا شخصی ایجاد شبکه داشته باشند. زمانی که فرد با افرادی دیگر درگیر است، در واقع در حال شبکه سازی است. حتی زمانی که فرد خیلی آدم اجتماعی نیست، می تواند با حضور در اجتماعات ارتباطات خوبی پیدا کند.

– ایجاد روابط تجاری با نشان دادن علاقه به دیگران

نشان دادن علاقه به دیگران، گامی مؤثر و اولیه برای جلب احترام و ایجاد روابط تجاری است. یکی از رابطه های بدی که باید در ایجاد رابطه از آن اجتناب کرد، خودنمایی است. فرد باید به حرف های مردم گوش دهد و به آنها صمیمانه ابراز علاقه کند.

– سخت کار کردن

این یکی از استراتژی های ثابت شده برای بازاریابی است. افراد دانش را نمی خرند بلکه نتایج را می خرند. فرد به افراد دیگری نیاز دارد و باید تا قبل از اینکه روی آنها سرمایه گذاری کند، باید ارزش خود را ثابت کند، چرا که هیچ کس حاضر به حمایت از فرد نخواهد بود اگر بداند که نتیجه ای برایش مقدور نیست.

– شبکه سازی معرف ها

به احتمال زیاد، بسیاری از افراد با استفاده از ارتباطات می توانند به یکدیگر کمک کنند. هنگامی که فرد احساس کند که یک معرفی بسیار مفید خواهد بود و هر دو طرف در مورد ارتباطات با هم به توافق رسیده اند، می توانند ارتباطات خود را به یکدیگر معرفی کنند تا در کسب و کار همسو بوده و در این صورت، ارتباطات به وجود آمده، کوه ها را جابه جا خواهند کرد.

– ارسال یک نامه

امروزه دنیای دیجیتال است که همه افراد در این دنیا زندگی می کنند. امروزه همه چیز الکترونیکی شده است و فرد می تواند با ارسال یک یادداشت دست نویس شده برای دیگری، توجه کامل وی را به سمت خود جلب کند. برای مثال، اگر فرد به تازگی خواندن یک کتاب را تمام کرده باشد که اطلاعات به درد بخوری را در مورد موضوع می دهد، فرد می تواند آنها را نوشته و برای افراد دیگر ارسال کند. فرد باید به این فکر کند که اگر کسی این کار را برای او انجام دهد، چه تأثیری بر روی وی خواهد گذاشت.

– ملاقات حضوری

امروزه ۹۰ درصد ارتباطات به صورت مجازی است. اما همیشه می توان با ملاقات حضوری، روابط تجاری خود را به سطح دیگری برد. بنابراین یک رابطه تجاری که کاملاً بر روی پیام های متنی و ایمیل منطبق است، هرگز به اندازه رابطه ای که مبتنی بر تعامل رو در رو است کارایی نخواهد داشت.

 

بنابراین فرد باید به دنبال فرصت های زیادی باشد تا شرکای خود را به صورت حضوری ملاقات کند. می توان با مخاطبین محلی ملاقات کرد و یا اگر فرد مرتب در سفر است می تواند با مخاطبین خود در شهرهای مختلف بازدید و ملاقات داشته باشد.

– ارسال کردن لینک ها

اگر فرد به پیوندی برخورد کند که ممکن است یکی از مخاطبین وی از آن استقبال کند، باید آن را ارسال و توضیح کوتاهی در مورد اینکه چرا این پیوند مفید است داده شود. همچنین فرد می تواند آن را شخصی کند و به آنها اطلاع دهد که چگونه این پیوند باعث شده که آن را به خاطر بسپارد. افراد در اینجا باید در نظر داشته باشند که لینک های زیادی را برای یک شخص ارسال نکنند.

– تبریک گفتن به آنها

اگر فرد متوجه ارتقاء یکی از ارتباطات خود شود، یا شاهد تغییراتی در شغل خود شود، باید برای شاد کردن همراهان یک یادداشت تبریک نوشته و سؤالات شخصی خود را در مورد تغییر بپرسد. این فرصتی است برای پیگیری مسائل دیگر و ارائه به روز رسانی هایی در مورد وضعیت خود.

– زیاده روی نکردن

این مورد به نظر یک احتیاط است که باید به افراد موجود در فضای شبکه داد. چرا که به راحتی وارد برقراری ارتباط نمی شوند. بنابراین، باید به آنها اجازه داد که نفسی تازه کنند و روی عوامل دیگر رشد تمرکز کنند، هیچ کدام از افراد دوست ندارند دچار خفگی شوند، بلکه باید سطح راحتی آنها را سنجید و به آنها بها و ارزش و راحتی داده شود.

– برقراری ارتباطات بیش ار حد

این مورد، چیز بدی به نظر می رسد ولی اینطور نیست. افراد نباید هرگز از برقراری ارتباطات بیش از حد بترسند چرا که آگاه نگه داشتن شرکا و مخاطبین برای یک رابطه تجاری خوب و سالم، بسیار مهم است. به روزرسانی ها و گزارش های منظم وضعیت در پروژه ها و سایر همکاری ها منجر به صرفه جویی در وقت شرکا می شود و به آنها اطمینان می دهدکه با بهترین منافع آنها کار انجام می شود.

داشتن ارتباطات سالم در کسب و کار، برای مدیریت حوادث بسیار ضروری است و مشکلات را قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، پنهان نگه می دارد. این به شرکا اطمینان می دهد که در صورت بروز مشکل در آینده، به آنها اطلاع خواهند داد که این به طور کلی موجب بهبود ارتباط در رابطه می شود و راه را برای همکاری عمیق در آینده هموار می کند.

– حفظ کردن تعهدات خود

وفادار ماندن به قول خود تا حد زیادی به ایجاد اعتماد بین فرد و شرکا کمک می کند. اگر فرد می گوید، چیزی را تا تاریخ معینی تحویل خواهد داد باید حتما تا آن زمان آن را انجام دهد. مردم با به این نوع تعهد نسبت به کار فرد توجه خواهند کرد. زمانی که شرکا متوجه شوند که فرد فوراً به تعهد خود عمل خواهد کرد، متوجه می شوند که ارزش کار کردن در درازمدت با فرد وجود دارد. به عنوان یک قانون کلی، فرد باید همیشه بهترین کاری را که می تواند انجام دهد تا شرکا نسبت به وی سازگارتر شوند.

– در تماس بودن

اگر فرد روابط تجاری خود را تقویت نکند، این رابطه نیز مانند سایر روابط از بین خواهد رفت. امروزه ابزارهای رسانه های اجتماعی ارتباطات را بسیار آسان کرده است.

– اشتراک گذاری

در یک کسب و کار با روابط سالم، هر دو طرف باید دانش و منابع خود را به اشتراک بگذارند چرا که پیشگیری از ضرر و حفاظت از دارایی برای بسیاری از مشاغل مهم است.

→ خواندن مطلب قبلی

صنایع دستی اصفهان را بیشتر بشناسیم ؟

خواندن مطلب بعدی ←

حضور دکتر دبیری در کنفرانس بین المللی سلامت و ورزش

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.