آیا شما یک کارآفرین بلندپرواز هستید که در سیلیکون ولی، بوستون یا نیویورک سکونت ندارید؟ آیا کارآفرینی در خارج از این مناطق منطقی به نظر نمی رسد؟ علیرغم اینکه اگر کسب و کاری که نیاز به سرمایه گذاری خصوصی دارد در این مناطق پربازده قرار داشته باشد، مزایای اثبات شده ای عاید خود خواهد کرد –تمرکز سرمایه موجب کوتاه تر شدن سیکل های تامین مالی می شود، انبوه استعدادها نیازهای استخدامی کسب و کارها را برآورده می کند و شبکه های حرفه ای و اجتماعی می توانند به برنامه های دریافت سرمایه سرعت ببخشند – ،کارآفرینان توانا و شرکت های موفق فقط محدود به این مناطق نیستند و در همه جا وجود دارند. جابجایی همه کارآفرینان کشور به چند شهر معدود بر خلاف منطق، عقل سلیم و منافع مشترک اقتصادی است.

با اینکه فعالیت استارتاپ ها پس از یک دوره افول جان گرفته و در حال گسترش به تمام شهرهای کشور است، تامین مالی همچنان در بیشتر مناطق برای شرکت های جوانی که پتانسیل رشد سریع دارند یک چالش باقی مانده است. کارآفرینان دریافته اند که سرمایه ریسکی (risk capital) به شکل تامین مالی سهام محور در مناطق انگشت شماری متمرکز شده است. تقریبا ۸۰ درصد از سرمایه های خطر پذیر (venture capital) در کالیفرنیا، ماساچوست و نیویورک مدیریت و سرمایه گذاری می شود. این تمرکز جغرافیایی افراطی اغلب به جای اینکه اجازه بدهد سرمایه به سمت کسب و کار جاری شود، باعث حرکت کسب و کارها به سوی سرمایه می شود.

ما به عنوان متخصصان راهبردهای تشکیل سرمایه، رهبران ایالتی و منطقه ای زیادی را مشاهده می کنیم که سهم بیشتری از تلاش های خود در راستای توسعه اقتصادی را روی حمایت از کارآفرینان سراسر کشور متمرکز کرده اند. هدف از این راهبردهای توسعه اقتصادی نوآوری محور، کپی برداری از سیلیکون ولی –که کاری غیرواقع بینانه است- نیست، بلکه ایجاد و تقویت ظرفیت نوآوری درون اکوسیستم های منطقه ای تا بالاترین حد ممکن است. برای کمک کارآفرینان به این راهبرد فرصت هایی وجود دارد و کمک شما نیز مورد نیاز است.

 

داستان خود را تعریف کنید

گفته می شود که کارآفرینان داستان های بسیار خوبی دارند، اما داستان گویان خوبی نیستند. ما معتقدیم این ادعای دقیقی نیست؛ کارآفرینان داستان های خوبی دارند و داستان گویان خوبی هستند. با این وجود، اغلب کارآفرینان آنقدر درگیر کسب و کار خود هستند که زمان کافی برای روابط عمومی پیدا نمی کنند. این فرصتی است که برای بهره وری از داستان های موفقیت کارآفرینان از دست می رود.

 

با سرمایه گذاران مختلف تعامل برقرار کنید

اشتراک گذاری اطلاعات راجع به تاثیر رشد کسب و کارهای کوچک برای بهبود ارزش و نیازهای کارآفرینان ضروری است. ما به کارآفرینان توصیه می کنیم برای کمک به ایجاد یک برنامه اقتصادی نوآوری محور و با چشم انداز بلندمدت، به دنبال برقراری تعامل با مدیران عامل شرکت ها، مقامات رسمی، سازمان های توسعه سرمایه گذاری و انجمن های خصوصی باشند.

 

از دورنمای سرمایه گذاری محلی آگاهی داشته باشید

لازم است در تعاملات خود با سرمایه گذاران، در زمینه شرایط بازار محلی –که به میزان قابل توجهی در هر منطقه متفاوت است-  متخصص به نظر برسید. به منظور اینکه یک کارآفرین معتبر به نظر برسد باید منابع محلی سرمایه و شکاف های چرخه تامین مالی شرکت های در حال رشد را بشناسد.

درباره تعداد صندوق های سرمایه خطرپذیر، اندازه و فلسفه آنها و نقش سرمایه گذارهای “فرشته” (angel investor) معتبر در منطقه خود تحقیق کنید. تطبیق دقیق موجودی سرمایه گذاری با تقاضای سرمایه برای بهبود توان رقابت منطقه ضروری است.

علاوه بر این، کارآفرینان با مطالعه بهترین روش ها و راهبردهای سرمایه گذاری می توانند به رهبران کسب و کار، سازمان های بشردوستانه و دولتی کمک کنند تا درباره مدل های موفق افزایش سطح دسترسی به سرمایه خطرپذیر اطلاعات بیشتری کسب کنند.

به عنوان مثال، ایالات و مناطق برنامه هایی را برای حمایت از تشکیل صندوق های تامین مالی جدید –صندوق های تامین سرمایه اولیه (seed funds )، صندوق سرمایه‌گذاری در سایر صندوق‌ها (fund-of-funds) و صندوق سرمایه گذاری مشترک (co-investment funds) – مورد آزمایش قرار داده اند که می توانند برای نهادهای انتفاعی یا غیر انتفاعی مدیریت شوند. راهبری این برنامه ها می تواند بر عهده بخش خصوصی، بخش عمومی یا ترکیبی از هر دو برای یک راه حل بازار-محور باشد.

 

با موفقیت خود، سرمایه حیاتی (critical mass) لازم را به دست می آورید

در نهایت برای تغییر تصورات و واقعیت اکوسیستم های کارآفرینی، چیزی موثرتر از موفقیت کسب و کار وجود ندارد. ایجاد و توسعه شرکت ها و صنایع جدید برای حفظ مزیت رقابتی اقتصادی در کشور ضروری است. چیزی که لازم است، رشد توام با تبدیل کسب و کارهای کوچک به کسب و کارهای بزرگی است که کار و ثروت ایجاد می کنند.

تشکیل و رشد شرکت های جدید باید در سراسر کشور اتفاق بیفتد و مناطق مختلف باید به بهبود اکوسیستم های کارآفرینی خود ادامه بدهند. ما از کارآفرینان دعوت می کنیم نقش مهم خود در آینده شهرها را بپذیرند و با پیشگامی خود به رونق اقتصادی گسترده در سطح کشور کمک کنند.