چگونه یک آینده روشن داشته باشیم؟

برنامه ریزی

برنامه ریزی یکی از قدم های مهم برای داشتن آینده ای روشن است. هر فردی در زندگی دارای اولویت هایی است. در صورتی که تفکر مثبت و خوبی در هنگام اجرای برنامه خود داشته باشید قطعا کارها به خوبی پیش می رود و شما می توانید نتیجه ی بهتری را از کار بگیرید.

برنامه ریزی یکی از قدم های مهم برای داشتن آینده ای روشن است. هر فردی در زندگی دارای اولویت هایی است. برای انجام کارها و پرداختن به اولویت های زندگی حتما باید برنامه ی مناسبی را داشت. به طور مثال اگر شما فرد شاغلی هستید و لازم است که هشت ساعت در طول روز کار کنید باید برنامه ریزی صحیح و درستی برای اجرای کار خود داشته باشید. در صورت نبود برنامه قطعا دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

برنامه ریزی

اولین قدم برای برنامه ریزی، یادداشت برنامه است. شما باید اولویت های خودتان را مشخص کنید و برای انجام هر یک زمان مناسبی را قرار دهید. معمولا اغلب افراد انجام کار و شغل خود را در اولویت برنامه خود قرار می دهند. قطعا بدون انجام کار نمی توانیم امکانات و رفاه مناسبی برای زندگی خود به وجود آوریم. بنابراین لازم است که برنامه ریزی را جدی بگیریم و برای تمام کارهای خود برنامه ی مشخصی را ایجاد نماییم. دانستن اولویت ها و انجام آن ها به موقع می تواند باعث پیشرفت شما گردد. یکی از نشانه های افراد موفق داشتن برنامه منظم و مرتب می باشد.

انجام کارها به صورت نا مرتب و نداشتن برنامه ریزی باعث می شود تا فرد دچار سردرگمی شود. این سردرگمی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت فرد می گذارد. ذهنی که برنامه ریزی به صورت دقیق در آن انجام شده باشد بهتر می تواند از پس انجام کارهای روزانه برآید. در مقابل شخصی که دارای ذهن سردرگم است، نمی تواند زمان مناسب انجام کارها را تشخیص دهد و همین مورد باعث عقب ماندن از برنامه های مهم زندگی می شود. تشخیص اولویت ها اولین قدم و یادداشت آن ها قدم بعدی می باشد.

به طور مثال فرض کنید برای سلامتی و داشتن بدن سالم قصد انجام ورزش دارید. ورزش و انجام تمرینات را در برنامه خود دارید. از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر سر کار هستید و خسته و کوفته به خانه می آیید. آیا در این زمان برنامه ی مناسبی برای انجام ورزش دارید؟ قطعا انجام ورزش بعد از یک روز کاری خسته کننده کار راحتی نیست. اگر برنامه ریزی دقیق و هدفمندی داشته باشید صبح ها را برای انجام ورزش انتخاب می نمایید. قبل از رفتن به کار می توانید زمانی را برای انجام تمرینات و یا پیاده روی قرار دهید.

 

سحرخیز باش تا کامروا گردی

بیدار شدن صبح زود می تواند کمک زیادی را به انجام برنامه های روزانه نماید. اگر به برنامه و روش زندگی افراد موفق نگاهی بیندازید متوجه این موضوع می شوید که همه ی آن ها بعد از طلوع خورشید بیدار می شوند و تا لنگ ظهر نمی خوابند. فرقی ندارد کارمند اداره ای هستید یا خانم خانه دار شما باید صبح زود بیدار شده و مشغول انجام برنامه های خودتان شوید. اگر خانم خانه داری هستید که تا ساعت ۱۲ ظهر می خوابید نباید انتظار داشتن زندگی خوب و با کیفیتی را داشته باشید.

شما می توانید صبح زود بیدار شده، پیاده روی و ورزش خودتان را انجام دهید، صبحانه ی خوب و مفیدی برای خانواده ی خود حاضر کنید، به ظاهر و صورت خودتان برسید و بقیه فعالیت های روزانه را با برنامه ریزی منظمی انجام دهید. اگر اولویت شما داشتن خانه ای تمیز و مرتب است حتما باید درباره ی این کار دقت به خرج دهید. ممکن است اولویت شما به عنوان یک خانم خانه دار چیز دیگری باشد اما نکته ی مهم این موضوع است که حتما کارهای خود را به موقع انجام داده و دچار مشکل نشوید.

بنابراین یکی از نکته های مهم در برنامه ریزی ساعت بیدار شدن شما است. اگر تا نزدیک ظهر می خوابید نباید انتظار انجام همه ی کارها را داشته باشید. این عادت باید از زمان کودکی به فرد آموزش داده شود. مدرسه رفتن یکی از مواردی است که باعث یادگیری سحرخیزی در کودکان می شود اما باز ممکن است افرادی با بیدار شدن در صبح زود مشکل داشته باشند. اگر مغازه داری هستید که مغازه خود را نزدیک ظهر باز می کنید، نباید انتظار کس و کار پر رونق باشید. یک جمله ی قدیمی وجود دارد که روزی در هنگام صبح زود میان مردم پخش می شود.

تاثیر مثبت اندیشی در اجرای برنامه ریزی

در صورتی که تفکر مثبت و خوبی در هنگام اجرای برنامه خود داشته باشید قطعا کارها به خوبی پیش می رود و شما می توانید نتیجه ی بهتری را از کار بگیرید. ذهن و تفکر مثبت تاثیر بسیار زیادی در موفقیت هر فرد دارد. اگر به صورت بی میل و با اکراه برای خودتان برنامه ریزی می کنید نباید انتظار پیش رفتن کارهای خود را داشته باشید. برنامه تنها زمانی به صورت صحیحی پیش خواهد رفت که شما آن را با حس خوب نوشته و اجرا نمایید.

متاسفانه برخی تنها به اجبار بقیه اقدام به برنامه ریزی می کنند و خودشان هیچ میلی به انجام این کار ندارند. به طور مثال اگر دانش آموز کنکوری هستید و به اجبار پدر و مادر برنامه ای را برای خودتان نوشته اید، قطعا در هنگام اجرای آن دچار مشکلات زیادی خواهید شد. حس بد و تفکر منفی باعث می شود تا در ذهن شما قفل هایی ایجاد گردد. همین قفل های ذهنی بدن و ذهن شما را از پا در می آورند و اجازه ی اجرای صحیح کارها را به شما نمی دهند. بنابراین بهتر است به اجبار بقیه هیچ برنامه ریزی را برای خودتان ننویسید.

بینش و طرز تفکر بیشترین تاثیر را در هر جنبه ای از زندگی دارد. نوع بینش شما نحوه ی زندگی را تعیین می کند. خوش بینی و بد بینی تاثیر مستقیمی بر روی زندگی دارد. در حال حاضر ممکن است شرایط برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا باشد. شرایط بد اقتصادی، افزایش قیمت دلار و تمام موانع بزرگ برای بیشتر افراد و کسب و کارها وجود دارد. اما بینش ها و طرز فکرها درباره ی این موارد می تواند متفاوت باشد. دو مغازه داری را در نظر بگیرید که هر روز صبح مغازه خود را باز می کنند. یکی با روی خوش و تفکر مثبت و دیگری با اکراه و تفکرات منفی، کدام یک از این افراد کسب و کار بهتری را خواهند داشت؟ این را فراموش نکنید که شرایط برای همه یکسان است در این میان افرادی موفق می شوند که تفکری مثبت نسبت به مسائل داشته باشند.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

۶ اشتباه رایج در سئو و نحوه جلوگیری از آنها

خواندن مطلب بعدی ←

زندگی در دنیای هوشمند با اینترنت اشیاء

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *