برای یک مهاجر ، تداوم یک کسب و کار ، معمولا راهی است به سوی آزادی مالی و یک زندگی راحت که قبلا وجود نداشت . زمانیکه ۹ سال داشتم همراه خانواده برای داشتن یک زندگی خوب به انگلستان مهاجرت کردیم . در هفته های اول ورودمان ،‌ متوجه شدم که شناخت زیادی از فرهنگ و زبان بریتانیایی ندارم. هنوز هم با گذشت یک دهه من موفق به تاسیس یک شرکت شده ام و قصد تاسیس یک شرکت شده ام و قصد تاسیس شرکت دیگری را در ماههای آینده دارم ، درصدد شناخت بیشتر و عاشق فرهنگ اطرافم شده ام .

بنابراین ، چگونه یک مهاجر بودن محرک من در کسب و کار و موفقیت شد ؟

اول از همه ، پاسخ به این سوال آسان نیست . “آدریان فرنهام “، استاد روان شناسی در ” وال استریت ژورنال ” نوشت که : مهاجران بیگانگانی هستند که با ناامیدی ،‌تنهایی و یک منحنی یادگیری رو به پایین مواجه می شوند و همین محرکی است که آنها را تبدیل به

من با این جمله موافق هستم ، در بسیاری از موقعیت ها از همان ابتدا یک بیگانه محسوب می شدم و بسیاری از اوقات در یک کشور جدید احساس تنهایی می کردم ، در مجموع آن تفاوت ها و نگرش منفی که نسبت به بیگانه بودن وجود داشت مرا به دست موفقیت و شناخت محیط اطرافم سوق داد . اما این باور که اگر سخت تلاش کنم و صبور باشم ،‌ تنها راه پیشرفت می باشد ،‌نگرش خوش بینانه ای را در من بوجود آورد .

در بسیاری از موقعیت ها ،‌ذهن یک بیگانه بر روی یافتن موقعیت هایی متمرکز می شود که دیگرانی که از رفاه زیادی برخوردارند قادر به درک آن نیستند . همانگونه که میلیونر خود ساخته ” گری واینر چاک ” مدیرعامل رسانه ء واینر و چهره ء‌ سرشناس در زمینه ء اینترنت ،‌ گفت : مهاجرانی که به یک کشور کشور جدید برای داشتن یک زندگی بهتر وارد می شوند ، یک دلیل دارند و آن “جستجو برای یافتن فرصت هاست . تا اینکه منتظر باشند تا فرصت ها به وقوع بپیوندند و در مقابل از مزایای این خصلت برخوردار می شوند.

این جمله کنایه ای از بازگشت به وطن بود. شخصا تصمیمی برای عزیمت به کشور ها را نداشتم ، اما سبک زندگی که تجربه کرده بودم ،‌ مرا بر آن داشت که دریابم که چه فرصت هایی می توانم در انگلستان داشته باشم که در لیتوانی نداشتم . می توانستم فرهنگ های مختلف را ببینم و از گوناگونی آنها و موفقیت های بالقوه ای که در بلندمدت نصیب من و خانواده ام می شد ، روحیه بگیرم . این موضوع باعث شد که به دنبال در های گشوده ای باشم که دیگران آن را بسته می دیدند

اگرچه در این سفر تنها نیستم ، بر اساس بیانیه GEM  (نماینده کارآفرینان جهانی ) در انگلستان ، مهاجران سه برابر شهروندان بریتانیایی احتمال ،‌ کار آفرین شدن را دارند . این مورد تنها مختص کشور انگلستان نیست بلکه در کشورهایی مانند ایالات متحده نیز همین گونه است . “رابرت هرجاوک ” کارآفرین اهل کرواسی و مدیرعامل شرکت امنیت مجازی جهانی “Herjave group” ، به کارآفرینان مهاجر می گوید : “مردم نسبت به رنگ پوست ، مذهب یا جنسیت شما توجهی ندارند . آنها به قیمتی که شما اضافه می کنید توجه می کنند .” این گفته هرجاوک ، جز در دنیای کسب و کار نمی تواند حقیقت داشته باشد ،‌چرا که در بسیاری از موارد زمانیکه مشتریان متوجه می شوند که یک کسب وکار نرخی را تعیین کرده است تمایلی به دانستن سابقهء تهیه کننده یا پدیدآورندهء آن ندارند .

این مفهوم حتی در مورد رأی دهندگان به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یعنی   Brexitدیده می شود . کارگران ماهردستی و کارگران نیمه ماهر و بدون مهارت ، بازنشستگان و به طور خاص بیکاران به Brexit رای دادند . اگرچه که اینها گروهی هستند که به احتمال زیاد از خطوط هوایی ارزان قیمت Easy jet  استفاده می کنند ، که توسط مهاجر یونانی تبارStelios Haji-Ioannou  تاسیس شده بود .

با این وجود لازم ذکر است که مهاجرانی همچون من ، هرجاوک و واینرچاک که همگی در سنین پایین به کشورمان بازگشتیم ، به این معناست که ما رشد کردیم و در مورد زندگی در محیط جدیدمان از طریق مدرسه و زندگی اجتماعی آموزش دیدیم که احتمالا بسیار راحتتر از کسانی بود که در اواسط دههء‌ ۳۰ سالگی بدون دانستن زبان و داشتن حمایتی مهاجرت کرده بودند . تلاش هایی که ما و خانوادهء ما را ترغیب می کرد تا در محیط جدید سخت کوش تر و باهوش تر باشیم باعث شد که بتوانیم زندگیمان را اصلاح کنیم .از این رو ،‌ هرچه در توان داشتیم به کار بستیم ، فرصت ها را در یابیم و ساعت هایی در آخر هفته ها را که تدبیرکنندگان امور مالی در زمان های کوتاه ، حقوقی برایش قائل نمی شدند ؟ اضافه کاری می کردیم .

چالش هایی که به عنوان یک مهاجر با آن رو به رو شدم ، فرهنگی را برایم به ارمغان آورد که در آن یک بیگانه می تواند کسب و کاری موفق داشته باشد که در حال حاضر صاحب آن هستم و در آینده  نیز خواهم داشت .

 

تیم ترجمه سایت دکتر دبیری