کلاب هاوس چیست

کلاب هاوس در واقع یک شبکه اجتماعی صدا محور است که در آن افراد می‌توانند به صورت زنده و لایو باهم صحبت کنند و اقدام به اشتراک گذاشتن نظرات خود کنند. بر خلاف سایر شبکه ‌های اجتماعی در این اپلیکیشن فقط می توان از طریق صوت با دیگران ارتباط برقرار کرد.

امروزه نام اپلیکیشن جدیدی به نام کلاب هاوس Club House را زیاد می شنویم. کلاب هاوس در واقع یک شبکه اجتماعی صدا محور است که در آن افراد می‌توانند به صورت زنده و لایو باهم صحبت کنند و اقدام به اشتراک گذاشتن نظرات خود کنند. بر خلاف سایر شبکه ‌های اجتماعی در این اپلیکیشن فقط می توان از طریق صوت با دیگران ارتباط برقرار کرد. نکته مهم در مورد کلاب هاوس این است که این برنامه پر رنگ کردن جنبه اجتماعی بودن را هدف خود قرار داده است.

کلاب هاوس چیست

کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی بر پایه چت صوتی می باشد که برای عضویت در این شبکه به دعوت از طرف کاربران آن نیاز می باشد. این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۲۰ شرکت Alpha Exploration پایه گذاری شد. کلاب ‌هاوس اکنون چیزی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر کاربر هفتگی دارد. کلاب هاوس از ساختار چندان پیچیده ‌ای برخوردار نیست، اما در مورد‌ نحوه‌ ثبت‌ نام، روش کار آن و مدیریت روم ها احتیاج به کسب آگاهی می باشد.

ثبت نام در کلاب هاوس

اولین مرحله برای استفاده از شبکه های اجتماعی ثبت نام در آن ها می باشد. برخلاف سایر شبکه های اجتماعی مورد استفاده عموم، برای ثبت نام در کلاب هاوس علاوه بر وارد کردن شماره تلفن، احتیاج به دعوتنامه  از طرف یکی از کاربران کنونی کلاب هاوس می باشد.  این اپلیکیشن تنها برای سیستم عامل iOS به صورت رسمی ارائه شده است و برای اندروید نسخه غیررسمی آن در دسترس کاربران قرار گرفته است. البته در آینده نزدیک نسخه‌ رسمی این شبکه‌ی اجتماعی برای اندروید نیز منتشر خواهد شد.

برای مراحل ابتدایی ثبت‌ نام در کلاب هاوس باید شماره خود را در آن وارد کنید و نام کاربری مورد نظر را انتخاب و رزرو کرده و منتظر می مانید تا زمانی که یک کاربر شما را دعوت کند. با اتمام ثبت نام اولیه، اشخاصی که شماره شما را در مخاطبین خود ذخیره دارند، اعلانی دریافت می کنند مبنی بر منتظر ماندن شما برای دعوت به کلاب هاوس.  این افراد می توانند در صورت تمایل دعوتنامه ورود را برای شما ارسال کنند. بعد از دریافت دعوت‌نامه، اقدام به انتخاب عناوین مورد علاقه‌ خود می کنید که الگوریتم کلاب ‌‌هاوس بتواند اتاق های مورد نظرتان را به شما پیشنهاد دهد.

ارسال دعوتنامه در کلاب هاوس

ارسال دعوتنامه در کلاب هاوس کار بسیار ساده ای است.  هر کاربر که عضو این شبکه اجتماعی می شود به صورت پیش فرض، تعداد ۳ دعوتنامه برای ارسال به مخاطبان مورد نظر خود از کلاب هاوس دریافت می کند.  با کلیک بر آیکون پاکت‌ نامه‌ که در نوار بالای این برنامه قرار گرفته است، به لیست مخاطبین خود هدایت می  شوید و می توانید برای شخص دلخواه خود دعوتنامه عضویت در کلاب هاوس را ارسال نمایید. با دعوت افراد بیشتر این قابلیت ارسال این دعوتنامه ها افزایش پیدا می کند.

کار با کلاب هاوس

کار با کلاب هاوس دشوار نیست. بدنه اصلی این اپلیکیشن تالار گفت‌ وگو یا Hallway می باشد که در آن جا برنامه روم ها یا اتاق های گفت و گو فعال را به شما نشان می دهد که در صورت تمایل وارد آن ها شوید. در نوار قسمت بالای برنامه شخص به پروفایل، اعلان های دریافتی، روم های حاضر و صفحه مربوط به ارسال دعوتنامه دسترسی دارد. از منوی پایین نیز می‌توان اقدام به شروع کرد.

اتاق های گفت و گو در کلاب هاوس

بیشتر محتوا ها در کلاب هاوس توسط اتاق های گفت‌وگو Room ارسال و دریافت می شود. در صفحه‌ی اول برنامه یا همان Home Page  روم‌هایی قابل مشاهده است که بر اساس علاقه مندی های شما به نمایش درآمده اند. آیکون تقویم موجود در نوار  بالایی برنامه مشاهده جزئیات و زمان بندی برگزاری روم‌ها را برای شما فراهم می کند. در صورت تمایل می‌توانید با فعال نمودن آیکون زنگوله‌ کنار هر اتاق گفت و گو، از زمان شروع آن با خبر شوید.

با انتخاب اتاق گفت و گو مورد نظرتان می توانید صرفا به عنوان شنونده وارد آن اتاق یا Room  شوید. اتاق های گفت و گو در اپلیکیشن کلاب هاوس در دو بخش Speakers  وAudience   دسته بندی می شوند. می‌شوند بخش Speakers  افرادی را شامل می شود که روی صحنه یا Stage  روم قرار دارند و قادر هستند در صورت تمایل صحبت کنند. بخش Audience  نیز شنونده های حاضر هستند. افراد شنونده به دو صورت برای کاربران به نمایش در می آیند،  شکل اول شنونده هایی هستند که حداقل توسط یک نفر از افراد روی Stage  دنبال می شوند. شکل دوم نیز شنونده هایی می باشند که کسی از افراد بر روی  Stage  آن ها را دنبال نمی کند.

امکان صحبت کردن در روم ها برای کاربران بسیار جذاب است. برای ملحق شدن به Speaker های روی Stage باید بر روی آیکون دست یا همانRise Hand  در نوار قسمت پایین روم کلیک کنید. با پذیرفته شدن درخواست شما توسط یکی از مدیران روم، شما به حضور بر روی Stage دعوت می شوید و با انتخاب کردن Join as speaker بر روی صحنه یا Stage قرار گرفته و می توانید صحبت کنید. برای دعوت سایرین به روم فعلی کافی است بر روی آیکون + کلیک کنید. برای خروج از روم نیز می توانید از دکمه‌ی Leave استفاده کنید. اگر Speaker  هستید و می خواهید به شنونده‌ها ملحق شوید، می‌توانید با کلیک روی پروفایل خود گزینه  Move to audience  را انتخاب کنید.

وقتی که بر روی  Stageحضور پیدا کردید، آیکون های نوار پایین تغییر داده می شوند. از آیکون میکروفن برای فعال سازی میکروفن می توانید استفاده کنید. بهتر است زمانی‌ که صحبت نمی کنید میکروفون خود را غیرفعال نموده تا صدای محیط اطراف شما یا صدای نویز اختلالی در گفت و گو ها  ایجاد نکند. مدیران روم نیز قادرند میکروفن افراد حاضر را غیر فعال کنند.

کلاب ها در کلاب هاوس

گروه‌هایی از افراد که علاقمندی های مشترک دارند کلاب‌ها در کلاب هاوس را تشکیل می دهند که روم های مختلفی توسط آن کلاب برگزار می شود. با دنبال کردن کلاب‌ ها با موضوعات جذاب برای شما، می توانید روم های بهتری و جذاب تری در هوم پیج خود داشته باشید. به وسیله آیکون ذره‌بین گوشه‌ی بالا می توانید افراد یا کلاب مورد نظر خود را جست و جو کنید.

 

 

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

آموزش ساخت اکانت و ثبت نام در اینستاگرام

خواندن مطلب بعدی ←

شناخت قوانین کسب و کار آنلاین،‌ مسیری برای پیشرفت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *