یکی از تفاوت‌های اجتماعی در شرکت‌های بزرگ آمریکا، شکاف حقوق جنسیتی نیست، بلکه شکاف اعتماد به نفس جنسیتی است. قطعاً شکاف حقوقی اهمیت دارد، اما تا زمانی که زنان اعتبار و توانایی‌های خود را به دست نیاورند، این موضوع حل نخواهد شد.

مطالعه اخیر از دانشگاه کالیفرنیای شمالی یافته ‌است که زنان اغلب خود را به دلیل ترس از واکنش منفی، به ارتقای خود نمی پردازند. محققان از دو گروه از دانش آموزان دختر خواستند تا مقاله­ای درباره مهارت‌ها و دستاوردهای خود بنویسند. برخی به صورت ناشناس و از برخی دیگر خواسته شد تا نام خود را بر روی مقاله بنویسند. کسانی که در گروه ناشناس بودند، خود را بیشتر تحسین کردند.

این نتایج بینش مهمی را در مورد این که چرا استراتژی ها، مانند آموزش موقعیت های قدرت زنان، زنانی را که به ارتقای خود تمایلی ندارند، تحت تاثیر قرار نمی­دهد؛ ارائه می‌دهد. مشکل: مهم نیست که آن‌ها چقدر اعتماد به نفس داشته باشند، تا زمانی که زنان از واکنش منفی می‌ترسند؛ آنها از خود دفاع نخواهند کرد.

این غریزه با این واقعیت ترکیب می‌شود که زنان اغلب بررسی می‌کنند که آیا آن‌ها برای فرصت‌های جدید واجد شرایط هستند یا خیر. آن‌ها به سادگی سرشان را پایین می‌اندازند و سخت کار می‌کنند، با این فرض که اگر این کار را به اندازه کافی انجام دهند از آنها قدردانی می­شود.

ناشناس ماندن در دنیای کار دشوارتر از محیط دانشگاه است. اما ترس از واکنش منفی نه تنها منجر به شکست در ارتقای خود بلکه در زمینه­های دیگر نیز می‌شود. هر بار که یک زن تصمیم می‌گیرد تا در طی یک کنفرانس تلفنی صحبت نکند و یا تصمیم می­گیرد که ایده‌های خود را در طول یک جلسه مطرح نکند؛ او مانع پیشرفت خود و زنان دیگر می‌شود.

با این حال ما زنان می‌توانیم این موج را تغییر دهیم. با برداشتن گام‌هایی به سمت قدرت خودمان، می‌توانیم با واکنش­های منفی مقابله کنیم و فضا را برای پیشرفت سایر زنان بااعتماد به نفس، قدرتمند ایجاد کنیم. در اینجا سه روش وجود دارد:

  1. نقاط قوت خود را داشته باش

تحقیقات نشان می‌دهد که خودآگاهی با موفقیت مرتبط است. هر چه بهتر خود را بشناسید، به احتمال بیشتری به اهداف خود دست خواهید یافت. به پروژه‌ها و مسئولیت‌هایی که الهام‌بخش اشتیاق، خلاقیت و انگیزه هستند، توجه کنید. چیزهایی که با آن مبارزه می‌کنید یا آن‌هایی که انرژی شما را تخلیه می‌کنند، را در نظر داشته باشید. زمانی که یک تصویر صادقانه از توانایی‌های خود به دست می‌آورید، قادر خواهید بود با افرادی که مهارت‌های آن‌ها مکمل خودتان است، شریک شوید؛ و در نتیجه بتوانید نتایج را در سازمان مربوطه به حرکت درآورید.

در گذشته، طبق یک مقاله در Business.com، آتم منینگ مدیرعامل شرکت YouEarnedIt ، خودآگاهی را به عنوان بزرگ‌ترین چالش وی بعنوان یک رهبر کسب­وکار ذکر کرده ‌است. منینگ درک می‌کند که شرکت و نیروی کار او نیاز به تغییر دارد، که به این معنی است که او باید برای همسو سازی نقاط قوت خود با آن نیازها هر روزه کار کند. منینگ می­گوید که خود آگاهی به او اجازه می‌دهد تا کسب‌وکار را با اطمینان به آینده هدایت کند.

  • با ناامیدی راحت باش

زنان اغلب سعی می‌کنند از مشکلات و موانع حرفه‌ای شانه خالی کنند. آن‌ها ناامیدی، عصبانیت و تردید ناشی از این مثال­ها را سرکوب می‌کنند. اما این لحظه هاست که به شما بیشترین آموزش را می‌دهد.

وقتی که شکست خوردید و یا به اندازه­ای که فکر می‌کنید شایسته آن هستید، تحسین دریافت نکردید، از تجربه­ای که به دست آورده­اید، بیاموزید. از آن یاد بگیرید و ببینید که چطور می‌توانید بهتر عمل کنید. برای سخت­تر کار کردن در دور دوم آماده باشید.

سپس برای مبارزه حاضر شوید. مری بارا اولین مدیر عامل زن جنرال موتورز، به طور محکم اما با احترام، با توجه به پروفایل Refinery29، پشت تصمیم‌گیری‌های شما می‌ایستد. وقتی که شکست خوردی، یاد گرفتی و بعد به خاطر چیزی که یاد گرفتی موفق شدی؛ این موفقیت‌ها را به دست آورده‌ای. به خودتان اجازه دهید از قدرتی که در طی این ماجراجویی کسب کرده­اید، لذت ببرید.

  • آینده‌ات را تجسم کن

یکی از بهترین محرک‌ها برای ارتقای خود، تجسم جایی است که می‌خواهید شغل تان در پنج یا ۱۰ سال دیگر باشد. احتمالا در گوشه­ای نخواهید نشست تا کسی متوجه شما شود. باید گام‌های محکمی برای ایجاد مهارت خود بردارید، و این مهارت‌ها را برای بالا بردن خود مشخص کنید. این راه تمام زنان قدرتمند از قبیل ایندرا نویی، مدیرعامل پپسی­کو است که از زمان تصاحب جایگاه برتر این شرکت در سال ۲۰۰۷، به طور پیوسته جایگاه جهانی این شرکت را بهبود داده‌ است. اعتماد و ارتقای خویش برای رسیدن به اهداف شغلی­تان ضروری هستند.

زنان باید از پشت شنل بی­هویتی خارج شوند تا تغییر واقعی در دنیای شرکت ایجاد کنند. ممکن است در این موقعیت واکنش شدیدی دریافت کنید، اما اجازه دهید نتایج و موفقیت شما صحبت کنند. هر چه زنان بیشتری اعتماد به نفس خود را ابراز و از آن دفاع ‌کنند، واکنش منفی بیشتر فروکش خواهد کرد. آمادگی خود را برای کار، پیدا کردن متحد و پذیرفتن هر فرصتی که  برای رشد به سمت شما می‌آید، نشان دهید. اگر به خودتان اجازه دهید که مدعی فرصت‌هایی که از آن شماست، شوید؛ خواهید دید که اعتماد به نفس طبیعتا با آن همراه خواهد شد.