قدرت عادت بسیار شگفت انگیز است. ایجاد عادت های مثبت، جایگزین مناسبی است برای قول هایی که در آغاز سال به خود می دهید، به خصوص هنگامی که پای مسائل مالی در میان است.

بنابراین، هدف خود را شکل دادن به عادت های جدیدی تعیین کنید که باعث پیشرفت زندگی مالی شما می شوند.

عادت ها، از یادگرفتن روزانه یک مهارت گرفته تا ورزش مستمر، تنها چیزی که ما را از انجام کارها باز می دارد را از بین می برند: مقاومت. ما با عادت های خوب دیگر مقاومت نمی کنیم، بلکه فقط انجام می دهیم.

با هدایت قدرت عادت های مثبت به سمت روش مدیریت مالی خود، می توانید به سرعت به آزادی مالی دست پیدا کنید. اما اجازه بدهید در ابتدا به مراحلی که برای شکل گیری عادت های جدید لازم است نگاهی بیندازیم.

James Clear که مولف کتاب های متعددی است، فرآیند شکل گیری عادات را به سه مرحله تقسیم می کند: یادآوری (محرک رفتار) ؛ تکرار (خود عادت) ؛ پاداش (چیزی که از این رفتار عاید شما می شود). برای این که یک عادت پایدار بماند، باید این سه مرحله اجرا شود. با تمرین برخی از عادت های زیر، پاداش شما یک سبک زندگی خوشایندتر خواهد بود.

 

  1. اهداف مالی شفافی داشته باشید

یکی از عادت هایی که باید در خود شکل بدهید، شفاف کردن اهداف تان است. اهداف شما می توانند نگرش شما را به هر کاری که انجام می دهید تعیین کرده و چشم انداز مناسبی از زندگی مالی تان را در اختیار شما قرار دهند. شفاف نبودن هدف با نداشتن هدف تفاوتی ندارد.

Yasir Khan که موسس و سر ویراستار WealthKept.com است می گوید: “اولین گام برای مدیریت مالی صحیح، روشن بودن اهداف مالی شما است. مدیریت صحیح مالی –اولویت بندی کارهایی که می خواهید با پول خود انجام دهید— تنها با حذف تعهدات غیرضروری امکانپذیر است.”

عادت کردن به داشتن اهداف روشن باعث ایجاد تمرکز نیز می شود که خود، اثر روانی داشتن هدف به شمار می آید. فرض کنیم امسال هدف شما راه اندازی کسب و کار خودتان است. برای رسیدن به این هدف باید میزان سرمایه لازم برای این کار و مقداری که خودتان می توانید فراهم کنید را مشخص کنید.

 

بیشتر بدانید : عبور از سه چالش بزرگ کارآفرینی

  1. پول و احساس گناه را از یکدیگر جدا کنید

یکی از عاداتی که مانع رشد مالی مردم می شود، احساسی است که نسبت به پول دارند. بسیاری از مردم نسبت به مسائل مالی احساس گناه می کنند و به همین دلیل، اغلب پیش از آغاز رابطه های کاری، بحث روی تعهدات مالی برایشان دشوار است.

با غلبه بر هر احساس گناهی که درباره پول دارید، یک نگرش مثبت نسبت به پول و مسائل مالی در خود ایجاد کنید.

 

  1. به دنبال منابع درآمد بیشتری باشید

بهترین راه برای بهبود زندگی مالی شما این است که از اوقات فراغت خود برای کسب یک درآمد اضافی استفاده کنید. کار خود را با بررسی حوزه هایی که نیاز برآورده نشده ای در آنها وجود دارد شروع کرده و در این فرآیند درآمد اضافی کسب کنید.

تبدیل اوقات فراغت خود را به فرصت های کسب درآمد به یک عادت مبدل کنید. می توانید برای کسب و کارهای دیگر به صورت قراردادی کار کنید، یا کارهایی را برای مردم انجام دهید که خودشان قادر به انجام آنها نیستند. Khan می گوید هنگامی که متوجه شد می تواند از وقت آزاد خود برای کمک به دیگران استفاده کند، به غیر از کار اصلی خود دو کسب و کار کوچک دیگر را راه اندازی کرد. اکنون که کسب و کارهای جانبی او رشد کرده است، او برای اداره آنها افرادی را استخدام می کند.

 

  1. تسویه قرض های تان را در اولویت قرار دهید

یکی از بزرگترین عوامل تاخیر رشد مالی، قرض است. مشکل اینجاست که قرض ها روی هم انباشته شده و تبدیل به پرهزینه ترین تعهد شما می شوند. هر بار که حقوق خود را دریافت می کنید، ابتدا قرض هایتان را تسویه کنید. با شکل دادن به این عادت، تا پایان سال از زیر بار همه قرض های خود آزاد خواهید شد.

 

  1. برای ایجاد امنیت مالی، پس انداز کنید

پس انداز را برای سال جدید تبدیل به یک عادت کنید. هرچه بیشتر پس انداز کنید، در هنگام بازنشستگی وضعیت مالی مناسبتری خواهید داشت. بهتر است یک برنامه سالانه برای بازنشستگی خود داشته باشید که استراتژی های سرمایه گذاری و پس انداز لازم برای همه مراحل زندگی تان در آن پیش بینی شده باشد.

 

  1. دوستی را از کار جدا کنید

به اهداف خود از رابطه با دیگران توجه کرده و عادت کنید که همیشه حساب پول را از دوستی و حساب دوستی را از کار جدا کنید.

رابطه های بیشماری به خاطر پول از هم پاشیده اند. در سال جدید در ایجاد رابطه های کاری دقت به خرج دهید. اطمینان پیدا کنید که پیش از ورود به چنین رابطه هایی، اطلاعات کافی از طرف مقابل در اختیار دارید. سعی کنید پیش از اولین ملاقات درباره آنها اطلاعات کسب کنید.

ورود به رابطه با افراد نامناسب می تواند پرهزینه یا برای زندگی مالی شما مخرب باشد.

 

  1. پول را به عنوان یک وسیله در نظر بگیرید، نه هدف.

بسیاری از مردم ایده نادرستی درباره پول دارند. هنگامی که ما پول را به عنوان هدف نهایی در نظر می گیریم، موضع ما نسبت به آن تحت تاثیر قرار می گیرد. پول را همانطور که هست و آنطور که باید باشد ببینید: یک وسیله، یک ابزار برای رسیدن به هدف. این هدف برای هر یک از ما متفاوت است؛ برای بسیاری می تواند خوشحالی باشد و برای دیگران، فقط داشتن یک زندگی راحت و بی دغدغه است.

 

  1. از متخصصان مالی مشاوره بگیرید

عادت کنید که پیش از هر تصمیم مالی عمده، از متخصصین این امر مشاوره دریافت کنید. این به شما کمک می کند تا از تصمیم گیریهایی که باعث پشیمانی تان خواهند شد اجتناب کنید. هنگامی که به مشاوره گرفتن در امور مالی عادت می کنید، احتمال پذیرفتن ریسک هایی که می توانند به زندگی شما لطمه بزنند کاهش می یابد.

 

  1. از خریدهای بی برنامه خودداری کنید

عادت کنید که تنها روی آنچه لازم دارید هزینه کنید. با ارزیابی گزینه های خود پیش از هر خرید، خریدهای بدون برنامه ناشی از هوس های زودگذر را کاهش دهید. هنگامی که از روی هوس چیزی را می خرید، فقط یک رضایت موقتی به شما دست می دهد. هنگامی که این رضایت آنی فروکش کرد، شما می مانید و جیب های خالی و افسوس و پشیمانی.

 

  1. میانه رو باشید

بسیاری از ثروتمندان حتی پیش از موفقیتهای عظیم شان، عادت به تفکر اقتصادی را با خود داشته اند. بسیاری از آنها زندگی مقتصدانه و میانه روی را ترجیح می دهند.

میانه روی به شما کمک می کند زندگی مالی قابل مدیریتی ایجاد کنید. چنین رویکردی پول و زمان کافی برای سرمایه گذاری در کسب و کار و رابطه های کاری را در اختیار شما قرار خواهد داد، و چیزی که در عادت های مالی خوب اهمیت دارد، همین است.