یک شروع زودهنگام و متمرکز را با یک شغل شایسته، یک کار جانبی و هزینه های قاعده مند در هم بیامیزید تا به هدف خود برسید.

 

باید صادق باشم؛ اگر در دوره جوانی به سر می برید، احتمالا آینده آنچنان برایتان روشن به نظر نمی رسد. به همین دلیل، احتمالا فکر می کنید که میلیاردر شدن برای شما غیرممکن است.

حقیقت این است که شما می توانید به این هدف دست پیدا کنید. من به شخصه پیش از رسیدن به ۳۰ سالگی دو بار میلیاردر شده ام.

اگر من می توانم، شما هم می توانید. آنچه در ادامه می آید ۱۰ قانون زندگی است که من کشف کرده ام و با استفاده از آنها به چندین نفر کمک کرده ام تا قبل از ۳۰ سالگی میلیاردر شوند:

 

 1. هرچه زودتر اولویت بندی کنید

شما نمی توانید صبح روز تولد ۲۹ سالگی تان از خواب برخیزید و اعلام کنید که می خواهید در طول سال آینده میلیاردر شوید. میلیاردر شدن به نظم و قاعده، ازخودگذشتگی و برنامه ریزی بلندمدت نیاز دارد. شما باید هرچه زودتر به سوددهی برسید.

دِیل پاتریج، نویسنده و کارآفرین، در وبلاگ خود به نام مثبت روزانه می نویسد: «من در سال ۲۰۰۲ در سال سوم دبیرستان تحصیل می کردم، اما کاملا برایم مشخص بود که تا ۳۰ سالگی می خواهم زندگیم چه شکلی باشد. اینکه کجا زندگی کنم، آیا ازدواج کنم و بچه داشته باشم، اینکه آیا به دانشگاه می روم یا یک کسب و کار را شروع می کنم، چقدر می خواهم آزادی عمل داشته باشم و فراتر از اینها.»

پاتریج از طریق مهندسی معکوس مشخص کرد که چگونه می تواند این ایده ها را محقق کند، چه رفتارهایی را باید یاد بگیرد، چگونه پول خود را بودجه بندی کند و حتی با چه خانم هایی ملاقات کند. او هیچ چیز را به شانس واگذار نکرد.

 

 1. به دنبال پول باشید

نویسنده و مجری رادیو، گرانت کاردون می گوید: «در فضای اقتصادی موجود، نمی توانید میلیاردشدن را به تعویق بیندازید. اولین گام این است که روی افزایش درآمد خود به صورت تدریجی و تکرار آن تمرکز کنید. درآمد من ۳۰۰۰ دلار در ماه بود و نه سال بعد به ۲۰۰۰۰ دلار در ماه رسید.»

کاردون پیشنهاد می دهد که «به دنبال پول باشید؛ این کار شما را محبور می کند تا در آمد خود را کنترل کنید و فرصت های تازه ای را پیدا کنید.»

این مسیری بود که وقتی اولین ریسک را در دنیای کسب و کار پذیرفتم آن را انتخاب کردم. من حوزه بزرگ املاک را هدفگیری کردم و یک شرکت SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) را در آن فضا تاسیس کردم. حال، یکی از بزرگترین شرکتهای فاکتوردهی در جهان را پایه گذاری کرده ام. امروزه فرصت های تازه و عظیمی – به عنوان مثال، روباتهای چت برای تجارت الکترونیک- در حال پدیدار شدن هستند که در دسترس هر فردی که رویاهای بزرگی در سردارد قرار دارند.

 

 1. یک طرزفکر رشد طلب را در خود تقویت کنید

روانشناس دانشگاه استنفورد، کارول دواِک پس از دهه ها تحقیق دریافت که مغز انسان انعطاف پذیر است. در تضاد با داشتن یک نگرش و طرزفکر ثابت با این تصور که ویژگیهایی مانند هوش یا استعداد ثابت و تغییرناپذیر هستند، افرادی که یک طرز فکر رشد طلب را در خود ایجاد می کنند برای ایجاد و توسعه استعدادها و مهارت های تازه به سختی تلاش می کنند.

به عنوان مثال، اگر یک ترفیع را از دست داده اید، بررسی کنید که چرا همکار شما آن ترفیع را دریافت کرده و از نتیجه گیری های خود برای تلاش بیشتر استفاده کنید تا ترفیع بعدی را از آن خود کنید. تنها عامل محدودیت شما میزان تمایل تان برای تلاش بیشتر است.

با یادگیری ویژگیهای جدید از طریق کلاس، وبینار، کتاب و مربیان، خودتان را بهره مند کنید. شاید هم اکنون خیلی مهم به نظر نرسد، اما بدون شک این دانش و توانمندی به درد زندگی شخصی و حرفه ای شما خواهد خورد. همین می تواند در زمینه های مختلف، از روشهای موثر برای پس انداز پول تا به چنگ آوردن فرصت های کاری جدید، به شما کمک کند.

 

 1. منابع درآمد خود را متنوع کنید

توماس سی کورلی نویسنده پس از پنج سال مطالعه روی عادتهای روزانه انسانهای ثروتمند و فقیر دریافت که میلیاردهای خودساخته چندین منبع درآمد داشتند. در واقع، ۶۵ درصد آنها سه منبع درآمد داشتند.

کورلی می گوید: «داشتن چندین مجرای درآمد واقعا منطقی است. هنگامی که یک مجرا تحت تاثیر بحرانهای اقتصادی سیستمی قرار می گیرد که شما هیچ کنترلی روی آنها ندارید، مجرای دیگر می تواند به نجات شما بیاید و به شما کمک کند تا بدون ایجاد تغییرات چشمگیر در سبک زندگی تان از آن بحران به سلامت عبور کنید.»

داشتن چند منبع درآمد به شما کمک می کند تا بدهی های خود را پرداخت کنید (مثلا وام های سنگینی که دریافت کرده اید). پس از تسویه آنها مبلغی که برایشان پرداخت می کرده اید را به حساب پس انداز خود واریز کنید.

از آنجایی که در اقتصادی زندگی می کنیم که در آن کارهای کوچک زیادی وجود دارند، داشتن چند منبع درآمد هیچگاه به این آسانی نبوده است. می توانید به استخدام سرویسهای تاکسی آنلاین درآیید یا هر وقت که وقت آزاد دارید به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنید. من در آغاز کار یک کسب و کار جانبی فریلنسری داشتم که یک درآمد قابل توجه شش رقمی را در عرض شش ماه برای من فراهم کرد. با در اختیار داشتن چند منبع درآمد، این امکان برایم مهیا شد تا در حوزه های دیگر نیز سرمایه گذاری کنم.

 

 1. از بودجه بندی ۵۰/۲۰/۳۰ استفاده کنید

اگر هدف شما میلیاردر شدن است، بودجه بندی اهمیت شایانی دارد. بدون بودجه، نمی توانید پس انداز خود را با هزینه ها تطبیق دهید. از آنجایی که هر فردی درآمد و هزینه های خاص خودش را دارد، یک بودجه بندی که برای همه مناسب باشد وجود ندارد، اما بودجه بندی ۵۰/۲۰/۳۰ برای شروع فوق العاده است.

این بودجه بندی به جای ایجاد یک برنامه مالی پیچیده، به همین سادگی است:

 • ۵۰ درصد از درآمد خود را برای هزینه های اساسی مثل مسکن، خوراک، حمل و نقل و آب و برق و گاز کنار بگذارید.
 • ۲۰ درصد از درآمد خود را به پس انداز، پرداخت قرض ها، روز مبادا و بازنشستگی اختصاص دهید.
 • ۳۰ درصد (و نه بیشتر) از درآمد خود را برای هزینه های شخصی کنار بگذارید، مثلا قبض تلفن همراه، غذاخوردن با دوستان در رستوران، حق عضویت باشگاه ورزشی، قهوه های صبحانه و تفریحات آخر هفته.

 

 1. برای پس انداز خود دلایل درستی داشته باشید

یک نکته دیگر از کاردون: «تنها دلیل برای پس انداز کردن پول، سرمایه گذاری است.» او توصیه می کند که پس اندازهای خود را در «حساب های امن و مقدس (غیرقابل لمس) قرار دهید.» تحت هر شرایطی، حتی اگر یک موقعیت اضطراری پیش آمد به این حساب ها دست نزنید. شاید چند بار در طول سال آه در بساط نداشته باشید، اما همانطور که در بالا نیز اشاره شد، برای میلیاردر شدن باید فداکاری کنید.

 

 1. خستگی و ملال را دوست خود بدانید

برای همه ما اوقاتی پیش می آید که خسته می شویم. گاهی چند لحظه ای به یک فضای خالی نیاز داریم. من از این زمان برای اندیشه و تعمق استفاده می کنم، اما خودتان را به خیره شدن، خرید در اینترنت، مرور اینستاگرام یا غرق شدن در تماشای فیلم و کلیپ های آنلاین عادت ندهید. در این اوقاتی که کاری انجام نمی دهید، روی پیدا کردن راههایی برای کسب پول بیشتر تمرکز کنید، کتاب بخوانید، یک مهارت جدید یاد بگیرید یا ورزش کنید. این کارهای کوچک نه تنها به شما کمک می کنند تا به اهداف مالی خود دست پیدا کنید، بلکه شما را از نظر ذهنی و جسمی هوشیار نگه می دارند تا سالم و کارآمد بمانید. این کارهای کوچک به اندازه کافی شما را هوشیار نگه می دارند که وقتی فرصتی هویدا می شود آن را تشخیص دهید.

 

 1. صرفه جویی کنید

شاید اگر بدانید که افراد ثروتمند مقتصد و صرفه جو هستند تعجب کنید. سطح زندگی آنها از درآمدشان پایینتر است، از کوپنهای تخفیف استفاده می کنند، به دنبال بهترین قیمت ها هستند و تفریحات خود را محدود می کنند البته اینها به معنی آن نیست که نمی توانید از زندگی خود لذت ببرید. این فقط یعنی باید در هزینه کردن احتیاط به خرج دهید.

به عنوان مثال، شام خوردن در رستوران با دوستانتان را به جای هر هفته، به یک بار در ماه محدود کنید. یا اینکه خلاقیت به خرج دهید و دوستانتان را برای یک دورهمی شبانه به خانه خود دعوت کنید.

 

 1. بدهی های خود را مدیریت کنید

پیش از آنکه پس انداز را شروع کنید، کاری که باید به آن عادت کنید حذف بدهی های غیر ضروری، مثل وام های دانشجویی یا کارتهای اعتباری است. پولی که بابت کارمزد می پردازید باید به روش سودمندتری مورد بهره برداری قرار گیرد، مثلا برای روز مبادا یا پس انداز بازنشستگی.

اگر کارت اعتباری دارید فقط به اندازه ای آن را شارژ کنید که می دانید بصورت ماهانه قادر به پرداخت آن هستید. اگر از کارتهای اعتباری به درستی استفاده شود با خود مزایایی هم به همراه دارند، مثلا پاداش های دوره ای و دریافت پول نقد. به جای اینکه اجازه بدهید تا به شما ضرر برسانند، از آنها به نفع خود استفاده کنید. به عنوان کسی که در جریان نظام پرداخت ها قرار دارد، افراد متعددی را دیده ام که بیش از حد خود را در ورطه استقراض انداخته اند. این مانع سرمایه گذاری روی خودتان خواهد شد.

 

 1. شبکه ارتباطی خود را گسترش دهید

استیو سیبولد، نویسنده کتاب «ثروتمندان چگونه فکر می کنند» می گوید: «در اغلب موارد، ارزش خالص دارایی های شما بازتابی از سطح نزدیک ترین دوستان تان است.»

شاید چند سال قبل، گسترش روابط یک چالش به حساب می آمد، اما امروزه می توانید از طریق سایت های رویدادهای اجتماعی در رویدادهای شبکه سازی محلی شرکت کنید، در وبینارها حضور پیدا کنید، انسانهای موفق را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و مشترک خبرنامه هایشان شوید. به عبارت دیگر، همیشه مجبور نیستید که با افراد موفق ارتباط رو در رو برقرار کنید. شما این امکان را دارید که از طریق اینترنت با میلیاردرها رابطه ایجاد کنید.

میلیاردر شدن تا ۳۰ سالگی چیزی است که هر جوانی می تواند به آن دست پیدا کند، اما به این منظور باید کار را زودتر شروع کند، تمایل به فداکاری داشته باشد، منظم و قاعده مند باشد و تعهد خود نسبت به این هدف را حفظ کند.

اگر این مطلب را می خوانید و سن شما از ۳۰ سالگی گذشته و میلیاردر نشده اید، شکست نخورده اید؛ شاید نمی دانستید که اصلا چنین چیزی امکانپذیر است. همین الآن هدف خود را مشخص کنید و با استفاده از همین تکنیک ها بالا رفتن از نردبان ترقی را آغاز کنید. شاید چند سال با دشواری و چالش های متعددی دست و پنجه نرم کنید، اما در نهایت چیزی که به دست می آورید، ارزش همه این سختی ها را خواهد داشت.

 

این متن از نوشته های جان رامپتون است. آقای رامپتون یک کارآفرین، سرمایه گذار و استاد بازاریابی اینترنتی است.