از ماه گرفته تا وضعیت تاهل، موارد زیر برخی از اخلالگران عرصه خواب هستند!

بدون خواب، سلامتی -هم ذهنی و هم جسمی- و همچنین توانایی شما برای تمرکز به شکل جدی دچار نقصان می شود. ضمنا اجازه بدهید که صادق باشیم، بدون استراحت کافی وقت گذراندن با هیچ کدام از ما آنچنان خوشایند نخواهد بود.

چند روش امتحان شده و مناسب برای داشتن یک خواب شبانه بهتر وجود دارد، از جمله عدم مصرف کافئین پس از یک ساعت مشخص یا همراه نیاوردن ابزارهای الکترونیکی به اتاق خواب. اما چند عامل دیگر هم وجود دارند که شاید تصور نکنید که می توانند ساعتهای ارزشمند خواب را از چشمان شما بربایند. در ادامه با چند مورد از مرموزترین اخلالگران در خواب آشنا خواهید شد.

 

سن

اخیرا یک تحقیق نشان داده است که با افزایش سن، بخشهایی از مغز که با تنظیم خواب سر و کار دارند اساسا رو به زوال می روند و همین به کاهش خواب غیر رِم (non-REM) یا خواب آرام می انجامد. این کاهش خواب غیر رم می تواند زودتر از آنچه که فکرش را می کنید روی بدهد: حدودا اواسط دهه سوم زندگی.

 

ژنتیک

اگر معمولا تا دیروقت بیدار می مانید، شاید دلیلش یک جهش ژنی باشد. دانشمندان دانشگاه راک فِلِر در نیویورک یک ژن با نام CRY1 را مورد مطالعه قرار دادند که به نظم بخشیدن به ریتم شبانه روزی بدن و زمانی که احساس خستگی می کنیم کمک می کند. انسانهایی که دارای گونه های مختلفی از CRY1 هستند، چرخه شبانه روزی طولانی تری از دیگران دارند که باعث می شود بیشتر بیدار بمانند.

 

جنسیت

مطالعات اخیر نشان داده است که زنان به خاطر روشهای پیچیده تری که در روش استفاده از مغز خود در طول خواب دارند نیازمند خواب بیشتری نسبت به مردان هستند. معمولا زنان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بیشتر از مردان می خوابند.

 

شغل

برنامه خواب افرادی که شیفت کاری متفاوتی دارند -پزشکان، آتشنشانان، نیروهای امنیتی- به دلیل برنامه کاری شان تغییر می کند. اما افرادی نیز وجود دارند که در حوزه هایی مشغول به کار هستند که انتظار نمی رود که با این مساله روبرو باشند. مطالعه ای که اخیرا توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده انجام شد نشان داد که گروه های شغلی که شاغلان در آنها بیشترین مشکلات خواب را داشتند کارشناسان تجهیزات مخابراتی، کارکنان حوزه حمل و نقل و حمل و نقل را شامل می شد.

 

تعطیلات

طبیعتا پس از یک هفته طولانی و پرفشار تمایل دارید که تا می توانید استراحت کنید، اما بیشتر خوابیدن در ایام تعطیل به دلیل تحمیل خستگی اجتماعی (social jet lag) مزمن می تواند به اخلال در خواب در طی بقیه ایام هفته منجر شود.

 

شهر محل سکونت

مطالعه ای که اخیرا توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده انجام شد، عادات مرتبط با خواب ساکنان سراسر این کشور را مورد بررسی قرار داد و دریافت که ایالتی که مردم آن بیش از همه استراحت داشتند داکوتای جنوبی است. ایالتی که بیشترین اخلال در خواب در آن گزارش شد هاوایی بود.

 

وضعیت تاهل

همان تحقیق بالا به بررسی ویژگیهای جمعیتی مختلف نیز پرداخت تا ببیند که وضعیت تاهل چه تاثیری روی خواب دارد. این مطالعه دریافت که افرادی که در یک رابطه به سر می بردند نسبت به افراد مجرد خواب بهتری داشتند. شصت و هفت درصد از متاهلین هر شب هفت یا بیش از هشت ساعت می خوابیدند، این رقم برای افرادی که هرگز ازدواج نکرده بودند ۶۲ درصد و برای افرادی که طلاق گرفته یا جدا شده بودند و یا اینکه همسرشان فوت کرده بود به ۵۶ درصد می رسید.

 

تحصیلات

به علاوه، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده دریافت که شیوع طول خواب مناسب در میان افرادی که مدرک دانشگاهی داشتند با ۷۱٫۵ درصد از همه بیشتر بود. بنابراین اگر نمی توانید بخوابید، شاید بد نباشد که در چند کلاس حضور پیدا کنید یا به دنبال کسب یک مدرک تحصیلی عالی باشید.

 

خمیردندان یا چایی که انتخاب می کنید

بر اساس شواهد ناشی از مطالعه ای که توسط دانشگاه ویلینگ جِسوت ویرجینیای غربی در سال ۲۰۱۱ انجام شد، نعناع یکی از عناصر اصلی برای حفظ هوشیاری و تمرکز است. اگر دارید از حال می روید و مهلت تعیین شده برای انجام کار به انتهای خود نزدیک شده، چای نعناع می تواند راه حل مفیدی برای سرحال کردن شما باشد، اما اگر قبل از خواب به دنبال یک نوشیدنی آرام بخش هستید، باید نوشیدنی دیگری را امتحان کنید. از مرکبات هم دوری کنید، زیرا آنها هم اثر مشابهی دارند. به علاوه، شاید بهتر باشد مسواکتان را زودتر بزنید.

 

ماه کامل

بله این حقیقت دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ به طور اخص نشان داد که الگوی خواب کودکان در فازهای مختلف ماه دچار اختلال می شود.