1. ۱. خودتان باشید.

قبل از ورود به هرگونه استراتژی تاکتیکی، باید این مطلب را بگویم: امروزه ویروسی در حواشی جهان حرفه‌ای وجود دارد و این مسئله ریشه در رفتار جعلی و سطحی دارد. هر کس نقابی بر چهره می‌زند و درصدد معرفی خود به‌عنوان شخص دیگری است که تصور می‌کند دیگران دوست دارند.

آنچه آن‌ها باور ندارند این است که هر فردی واقعاً تمایل به دانستن این موضع دارد که آیا آن‌ها در شبکه اجتماعی LinkedIn یا در یک کنفرانس مجازی با افراد واقعی در ارتباط هستند. نوع بشر از صحبت کردن با افراد دیگر لذت می‌برند، نه از تبلیغات هشداردهنده و نه افراد ساختگی. ما خواستار ارتباط با افراد واقعی و زنده هستیم.

 

 1. روراست و صادق باشید.

 در همان یادداشت، به نظر می‌رسد بسیاری از مردم اعتقاددارند که به‌منظور پذیرفته شدن به‌عنوان یک شبکه ساز خوب، شما باید همه افراد حاضر در اتاق کنفرانس را تحت تأثیر قرار دهید. درحالی‌که شما می‌خواهید در خاطر افراد ماندگار باشید، دروغ گفتن برای تحقق آن، بهترین استراتژی نیست. به‌طورکلی تشخیص یک فرد دروغ‌گو آسان است.

و حتی اگر مردم در ابتدا شمارا مدنظر قرار دهند، دیر یا زود، افراد هوشمند متعدد، دروغ‌گویی‌های شما را به بقیه شبکه شما انتقال خواهند داد، و این مسئله برای همیشه نام تجاری و شهرت شما را زیر سؤال خواهد برد. این شرایط می‌تواند کاملاً ویرانگر باشد.

 

 1. ایجاد روابط

 اغلب متخصصان این حرفه بازاریابی شبکه را به‌صورت مبادله به نظر می‌رسانند. بااین‌حال واقعیت این است که ایجاد شبکه شما درزمینهٔ تعامل با دیگر افراد است. این کار مبتنی بر ایجاد روابط است و عرضه و فروش یک محصول نیست. شما درصدد فروش چیزی به این افراد نیستید (مخصوصاً اولین بار که آن‌ها را ملاقات می‌کنید). به خاطر داشته باشید که می‌خواهید این افراد به شما علاقه شوند، نه این‌که یک ماشین از شما خریداری کنند.

 

 1. ملاقات شخصی داشته باشید.

 ایجاد ارتباطات از طریق ایمیل یک‌چیز است، اما درواقع ارتباط و ملاقات رودررو، روابط را به سطح متفاوتی سوق می‌دهد. از ملاقات یا رویدادهای شبکه برای شناخت مردم استفاده کنید. این موارد، فرصت‌هایی را فراهم می‌کند تا به‌سرعت روابط عمیق متعددی را در یک بازه زمانی کوتاه، صرفاً با نشستن و صرف قهوه‌ای با افراد جدید افزایش دهید.

 

 1. زود دست‌به‌کار شوید.

اگر شما در یک رویداد شبکه شرکت می‌کنید، زمان بیشتری، ۵ دقیقه، را صرف کنید و در اسرع وقت در آنجا حضورداشته باشید. این ۲ مورد را انجام می‌دهد. اول، این نشان می‌دهد که شما به این موضوع اهمیت می‌دهید. افرادی که چالاک هستند نشان می‌دهند که آن‌ها برای هر آنچه می‌خواهند اولویت قائل می‌شوند و دست‌به‌کار می‌شوند. دوم، حضور به هنگام نشان می‌دهد که شما سازمان‌دهی شده‌اید. هیچ‌کسی خواهان انجام کسب‌وکار با فرد ناشی و نامنظم نیست؛ افراد چالاک، برنامه‌های خود را تحت کنترل دارند.

 1. بدون چشم‌داشتی ارزش قائل شوید.

هنگامی‌که تله پنیری فروش را رها کردید، متوجه می‌شوید که هر فرد حاضر در شبکه مجازی و در این وقایع، به‌طور خودخواهانه‌ای به دنبال چیزهایی هستند که منافع شغلی و شرکت‌هایشان را در آینده تأمین کند. و این افراد خواهان چیزی جز منابع آزاد بیشتر نیستند! بنابراین به‌صورت رایگان شروع به ارائه منابع باارزش کنید.

لازم نیست موضوعات و مطالب کلانی باشد و شاید به‌سادگی یک توصیه استراتژیک یا کمی مشاوره باشد. تنها سرمایه‌گذاری و صرف ۵ دقیقه زمان برای کمک به دیگران می‌تواند در بلندمدت سود سهام را پرداخت کند.

 1. یادداشت‌برداری کنید.

 پس از ملاقات با هرکسی (به‌صورت حضوری یا تلفنی)، مطالبی را یادداشت‌برداری کنید. سعی کنید جزئیات کوچکی که افراد دیگر با شما به اشتراک گذاشته‌اند را به خاطر بسپارید. به خاطر آوردن نکات ساده مانند غذای موردعلاقه آن‌ها یا جایی که دوست دارند سفر کند، می‌تواند نکات کلیدی مهم کاربردی در تعاملات بعدی باشند.

 

 1. پیگیری کنید

 یکی دیگر از روش‌های عالی برای نشان دادن اینکه شما برای افرادی که دیدار می‌کنید اهمیت قائل هستید، ارسال یک ایمیل پیگیری ساده است. با استفاده از هر یادداشت یا قطعه‌ای از اطلاعاتی که به یاد می‌آورید، یک ایمیل ارسال کنید که شامل قدردانی از نظرات ارائه‌شده آن‌ها باشد و شاید یک سؤال پیگیری را مطرح کنید.

 

 1. سؤالات خاصی داشته باشید

اگر واقعاً از خواسته خودآگاهی نداشته باشید، افراد دیگر نخواهند توانست به شما کمک کنند. این‌ها بدترین نوع بازاریاب شبکه‌ای هستند – افرادی که فقط سؤالات عمومی را بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای ارائه می‌دهند. با مطرح کردن یک سؤال خاص و مختصر، افرادی را پیدا خواهید کرد که با احتمال زیاد، چندین برابر به شما کمک خواهند کرد.

 

 1. از این کار لذت ببرید.

 لبخند زدن را فراموش نکنید! تعداد بی‌شماری از دوستانم در کار خود غرق‌شده‌اند و واقعاً فراموش کرده‌اند که چه چیزی برایشان اهمیت داشته است.

اگر در طی این روند و برقراری ارتباط با افرادی که واقعاً از گذران وقت با آن‌ها لذت می‌برید احساس خوبی نداشته باشید، احتمالاً این کار را با شیوه اشتباهی انجام می‌دهید. مردم علاقه‌مند به ایجاد روابط با افرادی هستند که لبخند می‌زنند و خوش‌مشرب هستند –فقط آن را امتحان کنید – یک لبخند چیزی برای شما هزینه‌ای نخواهد داشت!

 

 1. به‌یادماندنی باشید.

 بسیاری از ما تلاش می‌کنیم تا دیگران را تحت تأثیر بیش‌ازحد قرار دهیم چراکه تصور می‌کنیم که بهترین راه برای ماندگار شدن در ذهن دیگران است. درحالی‌که این تکنیک گاهی اوقات مؤثر واقع می‌شود، در بیشتر موارد، به‌یادماندنی بودن ساده‌تر از تحسین‌برانگیز بودن است.

 متفاوت بودن درواقع خیلی بیشتر از بهترین بودن قابل‌دستیابی است. سعی کنید شیوه‌هایی را در نظر بگیرید که شما و نام تجاری‌تان از موارد دیگر مجزا شود – مانند داستان‌های جالب یا تجربه‌های منحصربه‌فرد.

 

 1. به یک رابط تبدیل شوید.

یکی از روش‌های آسان برای ارزش قائل شدن برای دیگران بدون هزینه، مبدل شدن به یک رابط- فوق‌العاده است. زمانی که شما نام تجاری خود را ایجاد کردید، متوجه خواهید شد که خیل عظیمی از افرادی آشنا هستید که به‌راحتی از ارتباط کلامی با یکدیگر بهره می‌برند. برای نوشتن یک ایمیل معارفه دو دقیقه زمان صرف کنید و با این کار روزهای آتی دو فرد را ساخته‌اید! این کار در درازمدت به ثمر خواهد نشست.

 

 1. سطح کار خود را کاهش ندهید.

کیفیت را بهینه‌سازی کنید، نه کمیت را. با استفاده از نرم‌افزار و استراتژی مناسب، مطرح کردن نام تجاری خود در فضای مجازی و ایجاد صدها روابط سطحی نسبتاً به‌راحتی صورت می‌گیرد. آنچه در درازمدت چالش‌برانگیزتر و ارزشمندتر است، ایجاد دوستان نزدیک متعدد است که شما بتوانید برای دریافت منافع و کمک‌های بزرگ به آن‌ها تکیه کنید. شما زمانی به مفید بودن این روابط عمیق‌تر پی خواهید برد که به آن‌ها نیاز داشته باشید – انواع روابطی که درواقع روند زندگی را تغییر می‌دهند.

 

 1. بررسی دقیق انجام دهید.

 هرچند هفته یک‌بار، باید یک بررسی دقیق داخلی از زمان / شبکه خود را انجام دهید تا ببینید آیا شما خود را با انواع افرادی محصور کرده‌اید که (a) شما را به یک فرد بهتر تبدیل می‌کنند و (b) شما را در مسیرهای درست به چالش می‌کشانند. این کار می‌تواند کار سختی باشد اما تفکر درباره این‌که برای تضمین قرار داشتن در مسیر درست، با چه کسی وقت خود را بگذرانید، اغلب بسیار مفید واقع می‌شود.

 

 1. همیشه نقطه شروع کار خود را به خاطر بسپارید.

 پس از ماه‌ها، زمانی که مشغول کار رؤیای خود هستید و یک شبکه عظیم ایجاد کرده‌اید، به یاد داشته باشید که کار خود را از کجا شروع کردید. وقتی روی یک سکو ایستاده‌اید و با هزاران نفر صحبت کنید، به یاد داشته باشید که درزمانی نه‌چندان دور یکی از این افراد بودید.

فقط به این دلیل که مردم عناوین خیالی یا تجربی توصیه‌شده‌ای را ندارند، به این معنا نیست که صحبت کردن با آن‌ها ارزشمند نیست. شرط‌های جسورانه‌ای را در مورد افرادی که خارج از روح کمک دوستانه هستند در نظر بگیرید، و در این صورت درمی‌یابید که خودتان نیز مفید واقع‌شده‌اید.

 

 1. انتظارات واقع‌گرایانه‌ای را تعیین کنید.

اگر شما واقعاً می‌خواهید نام خود را در آنجا مطرح کنید، خود را برای مواجه با شکست‌های فراوان آماده کنید و برای بازگشت به ابتدای راه مهیا باشید. شما حجم زیادی از مطالب را که فکر می‌کنید ویروسی می‌شوند را بنویسید – اما هیچ‌کدام از آن‌ها ویروسی نخواهند شد. شما برای ورود به بطن حوادث هزینه زیادی را صرف خواهید کرد و بدون دستیابی به هیچ ارزش و سودی کناره‌گیری خواهید کرد. این ماهیت این حیوان درنده (ایجاد شبکه) است. اگر ساختن یک شبکه بزرگ آسان بود، همه افراد اقدام به انجام آن می‌کردند. اما این‌طور نیست – ایجاد شبکه یک بازی و چالش درازمدت است که شما باید ملزم به رقابت در آن خواهید بود.