مدت ها است که از تکنولوژی به عنوان ناجی دنیای کسب و کار مدرن تمجید و ستایش می شود، اما برخی این دلهره را دارند که مبادا همین تکنولوژی به زوال کسب و کارها سرعت ببخشد. مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) گزارش داد که دو سوم آمریکایی ها اعتقاد دارند که در طول ۵۰ سال آینده، روبات ها مشاغل انسانها را تصاحب می کنند. مشاهده چنین گزارشاتی، حسی از تنفر و ترس را نسبت به تکنولوژیهایی که خودمان خلق کرده ایم بوجود می آورند.

با این وجود، کارآفرینان به جای اینکه بخاطر وجود چنین احتمالی برای آینده به خود ترس راه بدهند، باید توجه داشته باشند که وجود تکنولوژی به این معنی است که از آنچه که تصور می کنند، کنترل بیشتری را در اختیار دارند. قدرت تکنولوژی، آنها را در موقعیت مناسبی برای ارزش آفرینی قرار می دهد و چنین جایگاهی باید فرصت های تازه ای را هویدا کرده و روحیه کارآفرینی را تقویت کند.

مشکل اینجا است که اغلب کارآفرینان نمی توانند پتانسیل نیروبخش و فراوان این وضعیت طاقت فرسا را مشاهده کنند.

 

نگرانی به خاطر چیزی که همین الآن هم در حال روی دادن است را متوقف کنید

مردم نگران این هستند که مبادا دستگاه ها، رایانه ها و کارخانه ها شغل آنها را از چنگ شان در بیاورند و مرتبا دغدغه تهدید امنیت شغلی خود را دارند. اینکه آیا چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد جای سوال ندارد؛ سوال این است که چه موقع؟ در واقع، این فتح الفتوح در حال انجام است، اما ما آنقدر به چیزهایی که در غبار محو می شوند خیره شده ایم که امکانات فوق العاده ای که تکنولوژی با خود به همراه می آورد را نادیده می گیریم.

با استفاده از مراحل زیر می توانید نگرش خود نسبت به تکنولوژی را از بُعد یک دشمن به یک متحد تغییر دهید:

 

  1. وظایفی که می توانید با استفاده از اتوماسیون خودکارسازی کنید تا ذهن تان برای پرداختن به افکار خلاقانه و بزرگتر آزاد شود را شناسایی کنید

هنوز از آن زمانی که بدون گوشی همراه زندگی می کردیم آنقدرها زمان نگذشته است. اما امروز رایانه های قدرتمندی را در دست می گیریم که وقتی در ترافیک گیر افتاده ایم به ما می گویند که کدام مسیر را انتخاب کنیم، با کمک آنها پروازها را چک می کنیم و به ما این قدرت را می دهند که فقط با فشردن چند دکمه، هر چیزی که می خواهیم را جستجو کنیم. آنها باعث صرفه جویی در وقت، انرژی و پول ما می شوند و به ما این امکان را می دهند تا ارزشمندترین سرمایه خود – یعنی زندگی مان – را روی چیزهایی صرف کنیم که واقعا اهمیت دارند.

همین وضعیت درباره شرکت های ما نیز مصداق دارد. کارهایی که وقتگیر هستند اما نیاز به فعالیت مغزی زیادی ندارند و عملا زمان ما را می سوزانند ساعت ها از وقت و سلولهای مغزی ما که باید روی کارهای دشواری که قابل محول کردن به دیگران نیستند صرف می شد را هدر می دهند.

یک تحقیق که توسط موسسه کارکردهای مغزی و رفتاری ایالات متحده منتشر شد به این نتیجه رسید که فشار شناختی مزمن (درگیری ذهنی بیش از حد) به فرسایش ذهنی منجر می شود. این یعنی هنگامی که بالاخره وقت مورد نیاز برای صرف کردن روی وظایف مهم خود را پیدا می کنید، دیگر انرژی لازم را ندارید.

شرکت McKinsey & Company در سال ۲۰۱۶ گزارشی با نام «اتوماسیون بیمه» را منتشر کرد که به بررسی پیاده سازی اتوماسیون در فعالیت های بیمه ای می پرداخت و به این نتیجه رسید که احتمالا یک چهارم جایگاه های شغلی این حوزه در دهه آینده حذف خواهند شد. یادگیری ماشینی می تواند تا ۶۰ درصد کار یک عامل فروش را برعهده بگیرد، اما این رقم برای پذیره نویس بیمه فقط ۳۵ درصد است. این یعنی در طول ۱۰ سال آینده، شرکت های بیمه می توانند کارهای آسانتر را به رایانه ها محول کنند و بیشتر قدرت ذهنی اعضای تیم خود را به وظایف پیچیده معطوف کنند.

 

  1. مشخص کنید که در کدام بخش ها بیشترین سود را به تیم خود می رسانید و سپس فعالیت هایی که باعث نقصان و تضعیف آن بخش ها می شوند را تعیین کنید

کارآفرینان به اشتباه تصور می کنند که هر کاری که برای کسب و کار خود انجام می دهند ارزشمند است. البته شاید همه آنها تا حدی سودمند باشند، اما برخی از فعالیت ها بیشتر از بقیه ثمربخش هستند. برای شما به عنوان کسی که رشد و پرورش یک شرکت را بر عهده دارید و یک تیم را رهبری می کنید، تعیین بخش هایی که بیشترین ارزش را از طریق آنها به کسب و کار خود ارائه می کنید ضروری است، چرا که از این طریق می توانید بیشتر روی آنها تمرکز کنید.

من با مدیرانی همکاری کرده ام که به خوبی می دانستند که اگر وقت خود را روی توسعه همکاری های تجاری یا استخدام نیروهای مستعد اجرایی برای شرکت شان صرف کنند، بازده بسیار بهتری را عاید خود و کسب و کارشان خواهند کرد؛ با این وجود، سرمایه زمانی خود را روی تایید متن تبلیغات یا پشتیبان گیری از اطلاعات صرف می کردند؛ کارهایی که اتوماسیون هم می تواند انجام بدهد. یقینا پشتیبان گیری از اطلاعات برای شرکت ها حیاتی است و در این زمینه، شرکت گیت لَب (GitLab) می تواند تجربه خود درباره حذف اطلاعات پس از نقص در پشتیبان گیری را برای ما روایت کند.

حادثه گیت لب در ابتدا در نتیجه حذف تصادفی یک پوشه که جاوی اطلاعات فعال بود توسط یکی از مدیران سیستم اتفاق افتاد. به دنبال این آشفتگی که به خاطر خطای انسانی روی داد، متخصصان این حوزه به دیگران توصیه کردند که از پلتفرم های یکپارچه ای استفاده کنند که برای تعیین مواردی که باید از آنها پشتیبان تهیه شود دارای سیستم های تحلیلی هستند که به شکل خودکار وظیفه پشتیبان گیری را انجام می دهند. همین داستان این واقعیت را نشان می دهد که کاری که کارآفرینان وقت خود را برایش صرف می کنند، بعضاً توسط تکنولوژی می تواند به شکل بهتری انجام شود و در عین حال، با سپردن کار به تکنولوژی می توانند وقت خود را روی فعالیت های مثمر ثمرتری مانند جلب مشارکت های پرسود صرف کنند.

 

  1. مواردی که در حال حاضر شرکت شما به تنهایی نمی تواند انجام دهد را ارزیابی کنید

همه ما کارآفرینانی را می شناسیم که اگر مثلا پلتفرمی مانند وردپرس وجود نداشت، روی وبسایت آنها اثری از وبلاگ نمی دیدیم. می توانید به تکنولوژی به عنوان یک مکمل برای کسب و کارتان نگاه کنید که به شرکت شما این قدرت را می دهد تا کارهایی را انجام بدهد و خدمات یا محصولاتی را ارائه کند که در صورت نبود آن ممکن نبود.

شرکت من به کسب و کارهایی مشاوره داده است که برای تعیین کارهایی که باید انجام بدهند – اما با تکنولوژی، نیروی انسانی یا مهارت های فعلی قادر به انجام آن نیستند – جلسات هم اندیشی برگزار می کردند. آنها مشتریانی بودند که با این امید به سمت ما می آمدند که بلکه بتوانیم در برنامه های جدیدشان به آنها کمک کنیم. ما در بخشهایی راهکارهایی داشتیم که ارائه دادیم و در بخش های دیگر برای تهیه و توسعه راهکارهای مورد نظر آنها یا جرح و تعدیل تکنولوژی های موجود به بحث و بررسی پرداختیم.

در هر دو حالت، ما در شرکت خود و شرکت مشتری از تکنولوژی برای توسعه آنچه ارائه می کنیم و رشد کسب و کارهای خود استفاده کردیم.

احتمالا سرانجام تکنولوژی ظاهر بسیاری از مشاغل را تغییر خواهد داد. اما اکنون وقت ترس و واهمه نیست؛ دوره فرصت ها است. شرکت ها و مناصب شغلی ما در آینده نسخه های بهبود یافته و تقویت شده – و نه تضعیف شده – فعالیت های فعلی ما خواهند بود. کمی از فعالیت های ذهنی خود را روی شناسایی بخش هایی متمرکز کنید که با انجام آنها بیشترین سود را به کسب و کار خود می رسانید و کارهایی که در آینده می خواهید انجام بدهید را مشخص کنید. در اینصورت، به جای آنکه تکنولوژی کنترل شما را به دست بگیرد، تغییرات مورد نیاز خود را با استفاده از تکنولوژی بوجود خواهید آورد.

 

نویسنده این مطلب لِنا رِکویست است. خانم رِکویست سابقه درخشانی در تبدیل استارتاپ ها به سازمان های چندمیلیون دلاری دارد و به رشد و توسعه کسب و کارها و تقویت گروه های کاری عشق می ورزد.

 

 

منبع : entrepreneur