1. رقبای من چه کاری را انجام نمی دهند؟

تئودور روزولت می گوید: “رقابت، دزد شادمانی است”، اما نظر ما متفاوت است.

بیایید با خودمان روراست باشیم. با اینکه هر کسی دوست دارد بازی خودش را پیش ببرد، هیچ کس نمی تواند رقبایش را مد نظر قرار ندهد. شما مجبور هستید که به رقبایتان توجه کنید؛ این یک کار هوشمندانه است. اما این بار که به آنها نگاه می کنید، عینک متفاوتی بر چشمانتان بگذارید و به کارهایی که انجام داده اند توجه نکنید، بلکه به دنبال کارهایی باشید که انجام نداده اند.

آن چیزی که رقیب شما انجام نداده است در نهایت باعث شادمانی شما خواهد شد.

هنگامی که در حوزه نرم افزار به ویدیو فکر می کنید، ذهن شما به سرعت روش استفاده از یک محصول یا یک دموی کلی را پیش چشمان تان می آورد. اما هنگامی که شرکت ما تصمیم به تولید یک ویدیو گرفت، ما کاری را انجام دادیم که متوجه شده بودیم هیچ یک از رقبایمان تاکنون انجام نداده اند. هیچ یک از رقبای ما طنز یا روایت داستان را در ویدیوهای برند خود به کار نبرده بودند، بنابراین ما از این خلا استفاده کردیم و به داستان خود زندگی بخشیدیم.

همینطور که ویدیو به عنوان یک رسانه به شکل فزاینده ای در حال کسب محبوبیت است، باید روی نقاطی که رقبای شما به آنها توجهی ندارند تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید : ۷ درس در رابطه با کسب وکار که باید پیش از ۳۰ سالگی آموخت

  1. آیا غرور، اطلاعات و عواطف را در ویدیو مد نظر قرار داده ام؟

حتی اگر یک ویدیوی زیبا و باکیفیت داشته باشید، بیش از تعداد بازدیدی که از آن می شود ارزش ندارد. از آنجایی که بازدیدها زاده اشتراک گذاری ها هستند، اطمینان یابید که این سه مولفه که زیربنای انگیزه مردم برای به اشتراک گذاشتن ویدیوها هستند را مد نظر قرار داده اید.

  • غرور: ما لحظه های پرافتخاری را به اشتراک می گذاریم که تصویر خوبی از ما به اطرافیانمان نشان می دهد.

به عنوان مثال، شرکت هواپیمایی دلتا با افتخار حمایت خود از روز پرداخت دستمزد برابر، که هر روز برگزار می کند را به اشتراک گذاشت.

  • اطلاعات: ما داستان هایی را به اشتراک می گذاریم که به دیگران آگاهی می دهند، زیرا این کار احساس خوبی در ما به وجود می آورد.

به عنوان مثال، مرکز درمان سرطان یادبود اسلون کترینگ، به توضیح موضوع دشوار ایمن درمانی با استفاده از یک ویدیو پرداخت.

  • عواطف: ما داستان هایی را به اشتراک می گذاریم که احساسی هستند و باعث ایجاد عکس العمل می شوند.

به عنوان نمونه، شرکت P&G از تبلیغات ویدیویی “ممنونم، مادر” در زمان مسابقات المپیک استفاده می کرد.

اگر داستان شما یکی از این عناصر قصه گویی را در خود دارد، در مسیر درستی حرکت می کنید. اگر دو تا از آنها را دارد واقعا شرایط مناسبی خواهید داشت، و اگر هر سه را داشته باشد، ویدیوی شما پتانسیل به اشتراک گذاری فوق العاده ای دارد.

غرور، اطلاعات و عواطف ویدیوی خود را بررسی کنید. هر کدام از اینها می تواند عامل تفاوت بین ایجاد محتوای ویروسی و مورد توجه قرار نگرفتن باشد.

 

  1. آیا نظر من مهم است؟

خیر، اما اطلاعات شما اهمیت دارد. اطلاعات یک ابزار قدرتمند است که در هر مرحله از تعیین راهبرد ویدیویی شما باید به آن مراجعه شود.

قبل از کار: اگر هنوز در حال ارزیابی استفاده یا عدم استفاده از ویدیو هستید، روی این موضوع تعمق کنید: پست های ویدیویی در فیسبوک، ۱۳۵ درصد دسترسی طبیعی بیشتری نسبت به پست های تصویری دارند. از اطلاعات برای درک مناسب بودن رسانه ویدیو برای رسیدن به اهداف کاری و بازاریابی خود استفاده کنید.

در حین کار: در حین تولید به خاطر داشته باشید که پنج درصد از بازدیدکنندگان پس از یک دقیقه و ۶۰ درصد پس از دو دقیقه دست از تماشای ویدیو خواهند کشید. در همین حال، ۸۵ درصد از ویدیوهای فیسبوک بدون صدا مشاهده می شوند. در این مرحله، از اطلاعات برای اطمینان از اینکه عناصر مناسبی را برای مخاطب خود در ویدیو قرار می دهید استفاده کنید.

پس از کار: در مرحله پس از تولید، نظرات را کنار بگذارید و برای شکل دهی به راهبرد خود، روی اطلاعات تمرکز کنید. اگر شاخص کلیدی عملکرد (KPI) شما میزان بازدید بوده است، آیا به هدف خود رسیده اید؟ آیا به میزان به اشتراک گذاری مورد نظر خود نزدیک نشدید؟ یا از اهداف خود فراتر رفتید و متوجه شدید که دنبال کنندگان شما مشتاق ویدیوهای آموزشی طنزآلود هستند؟ در این مرحله، اطلاعات به شما کمک می کند تا فعالیت های ویدیویی خود برای آینده را بهبود بخشید.

دانش قدرت است، و اطلاعات به شما کمک می کند تا بفهمید که دنبال کنندگان شما واقعا چه می خواهند، نه اینکه شما فکر می کنید آنها به دنبال چه چیزی هستند.

فولکس واگن این دریچه فرصت را در برابر مخاطبان خود تشخیص داد و در نیمه اول سال، استفاده از ویدیو را تقریبا به دو برابر رساند. این تولید کننده خودرو، میزان محتوای یوتیوب خود را تا ۸۲ درصد افزایش داد که به ۱۸۲ درصد افزایش در بازدید روزانه آن منجر شد.

امروزه، تغییرات هنگفت اجتماعی و دیجیتال، سریع ترین بازاری که تاکنون دیده ایم را پدید آورده است. همراهی با سرعت این بازار خود یک چالش است، چه رسد به پیشتازی در آن. به یاد داشتن آنچه در گذشته در راه رسیدن به موفقیت آموخته اید برای پیشبرد موفقیت شما در فضای جدید رسانه ای ضروری است.

همینطور که به پیش می روید و رسانه های محتوایی جدید را مورد آزمایش قرار می دهید، از شکست در جستجوی موفقیت هراسی نداشته باشید. ریسک پذیر باشید، امتحان کنید، یاد بگیرید و شجاع باشید.