تکنولوژی، دنیای آموزش را در چند سال گذشته متحول کرده است. شرکت های جدید فعال در حوزه تکنولوژی آموزشی، هر سال محصولات مبتکرانه ای را عرضه می کنند؛ از پلتفورم های اعطای گواهینامه آنلاین گرفته تا وبسایت هایی که اپ های آموزشی تعاملی ارائه می کنند.

ما وبسایت های آموزش الکترونیکی جاافتاده متعددی را دیده ایم که نقش موثری در پرورش نسل آینده بازی می کنند. اما تعدد این سایتها، افراد خلاق را از معرفی ویژگیهایی که نقش تعیین کننده ای در آینده حوزه تکنولوژی آموزشی دارند باز نمی دارد.

موارد زیر، چهار مورد از آتیه دارترین استارتاپ های تکنولوژی آموزشی هستند که می توانند نقش کلیدی در این حوزه بازی کنند:

 

  1. Studypool

بنیانگذاران Studypool، ریچارد وِرب و جیمی زانگ که در خارج از خوابگاه در سال اول دانشگاه کار خود را انجام می دادند، به طرز طنزآلودی طی چندین هفته در کلاس های دانشگاه حاضر نشدند تا روش یادگیری فراگیران را از طریق مفهومی با نام “ریزتدریس” (Microtutoring)،تحت طراحی مجدد قرار دهند.

مدیرعامل ریز تدریس، ریچارد وِرب اینطور توضیح می دهد: “ریزتدریس، آموزش های رایج را به قطعات آموزشی کوچکتر و قابل هضم تر تقسیم می کند. با حذف مانعی به نام جلسات آموزشی با زمان ثابت، فراگیران می توانند در مدت زمانی که مناسب با نیازهای آنهاست به شکل کارآمدتری روی موضوعات تسلط پیدا کنند. عموما جلسات از یک تا ۱۰ دقیقه زمان می برند، اما بسته به فراگیر می توانند تا چندین ساعت نیز طول بکشند.” وِرب تاکید می کند که در مبحث یادگیری، تسلط اهمیت دارد و هدف از Sturdypool این است که تسلط روی موضوعات آموزشی را برای فراگیران آسانتر کند.

او اینطور ادامه می دهد: “زمانی را به خاطر بیاورید که روی یک مساله جبر دشوار در دبیرستان گیر کرده بودید و برای دریافت کمک با یکی از دوستان زرنگ تان تماس گرفتید. ریزتدریس همین است! Studypool همین کار را ده میلیون بار انجام می دهد، چنانکه گویی هزاران دوست دارید که همگی معلم های حرفه ای هستند و می توانند به محض تقاضای شما، در هر ساعتی از ۲۴ ساعت هر ۷ روز هفته به شما کمک کنند. Studypool با استفاده از تکنولوژی اینترنتی معاصر، زیرساخت های لازم برای پشتیبانی از ریزتدریس را ایجاد کرده است.”

روش فعال Studypool از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۱۴ و زمانی که فراگیران متوجه جذابیت ریزتدریس شدند، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. دانیل زانگ که یکی از اولین مشتریان این سیستم است یک نظر تحسین برانگیز برای وبسایت آن نوشته است: “من در ساعت دو صبح، هنگامی که در رختخوابم در خوابگاه دراز کشیده بودم، درباره یک معادله فیزیک حرکتی راهنمایی گرفتم!” Studypool در عرض یک ماه از آغاز به کار خود هزاران کاربر جذب کرده است.

این شرکت امروز ۲٫۳ میلیون دلار سرمایه بذری جذب کرده است، به بیش از یک میلیون فراگیر کمک کرده و از طریق بیش از ۴۰۰۰۰ مدرس تایید شده خدمات آموزشی ارائه می کند. ورب گزارش می دهد که این پلتفورم سریع تر از همیشه در حال رشد است و در حال کسب درآمد قابل توجهی است.

 

  1. Peergrade

در کنار مطالعه کتاب و کسب تجربه، دریافت بازخورد یکی از بهترین راههای یادگیری است. درست است که معمولا ارزیابی عملکرد و سنجش وضعیت فراگیر کار معلمان و مدرسین است، اما از طریق Peergrade، دانش آموزان می توانند کار یکدیگر را از طریق جلسات سنجش همتایان خود ارزشیابی کرده و برای آن نمره منظور کنند.

Peergrade در سال ۲۰۱۵ توسط دیوید کوفود ویند، ماث جورگنسن و سایمون لند بنیانگذاری شد و هدف اصلی آن کمک به معلمان برای مدیریت تعداد رو به رشد فراگیران بود، تا بتوانند توجه دقیق و ارزشیابی عادلانه ای که شایسته آن هستند را برای آن فراگیران تامین کنند.

دیوید می گوید: “محدودیت های دائمی بودجه برای موسسات آموزشی، کلاسهای پرجمعیت تری را به معلم ها تحمیل می کند و در نتیجه به اجبار باید تکالیف کتبی را کاهش دهند یا اینکه تکالیف بیشتری را ارزیابی کنند. مشارکت دادن فراگیران در فرآیند ارزشیابی و ارائه بازخورد به آنها این امکان را می دهد تا از کارهای یکدیگر نیز بیاموزند.”

این پلتفورم به این صورت کار می کند که به معلم اجازه می دهد تکالیف آنلاین ایجاد کرده و معیار ارزیابی آنها را مشخص کند. هنگامی که فراگیران کار خود را تحویل می دهند، ابتدا برای ارزشیابی همتایان در اختیار سایر فراگیران قرار می گیرد. پس از ارائه تمام بازخوردها، مدرس می تواند یک مرور کامل روی دوره داشته باشد.

Peergrade در سال گذشته، مجموعا ۳۰۰۰۰۰ دلار سرمایه بذری دریافت کرد. هم اکنون از این سیستم در دانشگاه های عمده دانمارک و کشورهای همسایه آن استفاده می شود. سازمانهای علاقمند نیز می توانند از طریق وبسایت Peergrade به رایگان از خدمات آنها استفاده کنند.

بیشتر بخوانید : چگونه انرژی بدن خود را افزایش دهیم

  1. Time Machine Tours

همه می دانند که تاریخ برای بسیاری از دانش آموزان یکی از کسالت بارترین موضوعات درسی است. شاید این به دلیل تکیه بر کتاب های حجیم و روش های تدریس خشکی باشد که در سیستم آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

Time Machine Tours (تور گردشگری با ماشین زمان) یک اپ iOS است که توسط کایل هادسون در سال ۲۰۱۵ تهیه شده است. این استارتاپ قصد دارد برای همیشه روش یادگیری تاریخ را تغییر دهد. با بهره برداری از تکنولوژی GPS، کاربران می توانند موقعیت دقیق عکاسی که یک تصویر تاریخی گرفته است را مشخص کنند.

هادسون می گوید: “درس های تاریخ در قطعه های بزرگی برای فراگیر ارائه می شود که خسته کننده است. Time Machine Tours به فراگیران اجازه می دهد تاریخ را به روشی حس و تجربه کنند که پیش از این هرگز امکانپذیر نبوده است.”

این اپ، تورهای گردشگری ارائه می کند که از واقعیت افزوده استفاده می کنند. با کمک واقعیت افزوده، کاربران می توانند دوربین گوشی هوشمند خود را روی مکان واقعی بگیرند. این تصوری برای کاربر ایجاد می کند که گویی در حال تماشای گذشته است. خواه یا ناخواه، این روش بسیار جذابتری برای یادگیری تاریخ از مطالعه در کلاس یا کتابخانه است.

در حال حاضر، Time Machine Tours تنها در مناطق خاصی در دسترس است – نیویورک، شیکاگو، فیلادلفیا و واشنگتن دی سی. محتوای جدید با موقعیت های تازه به صورت ماهانه به اپ اضافه می شود، اما در حال حاضر هیچ اطلاعی از گسترش یا سرمایه عمده ای برای آن در دسترس نیست.

 

  1. ClassTag

ClassTag استارتاپ متفاوتی است که به جای تمرکز روی دانش آموز، روی رابطه بین معلم و اولیا تمرکز می کند. همه باید آگاه باشند که پرورش ذهن های آماده یادگیری هم وظیفه معلم و هم وظیفه اولیا است. به همین دلیل، مدارس جلساتی برای تعامل معلمین با اولیا برگزار می کنند که شرایط همکاری و ایجاد یک محیط آموزشی بهتر در خانه و کلاس درس را برای دانش آموزان فراهم می کند.

ClassTag توسط ولادا لاتکینا که دارای مدرک MBA از وارتون و مدیر اسبق Fortune 500 است، در سال ۲۰۱۵ بنیانگذاری شد. هدف اصلی ClassTag ایجاد یک جامعه کلاسی است و از مجموع تلاش معلمان و اولیا برای رسیدگی به نیازهای دانش آموزان بهره برداری می کند. با استفاده از این پلتفورم، معلم می تواند مراسم های مورد نظر خود را سازماندهی کند، جلساتی را برنامه ریزی کند، و ارسال خبرنامه هایی را آغاز کند تا ارتباط آزاد حفظ شود.

لاتکینا می گوید: “هدف ClassTag کمک به معلمین برای درگیرکردن اولیا در کلاس با دخالت دادن آنها در این کار پرمشغله است. خدمات ما برای ساده سازی برنامه ریزی و تسهیل مسائل ارتباطی در کلاس به دقت تنظیم شده اند.”

در حال حاضر، ClassTag توسط مدارس خصوصی و دولتی برجسته ای مورد استفاده قرار می گیرد. بر طبق اظهارات لاتکینا این پلتفورم، مفهوم درگیر کردن کارکنان در برنامه هایی که متناسب با علاقمندی های آنها –به خصوص در فعالیت های خیرخواهانه و رویدادهای داوطلبانه—است را از کار شرکت های تجاری آموخته است. از آنجایی که اولیا به شدت به تحصیل فرزندان خود اهمیت می دهند، مشارکت آنها در فرصت هایی که توسط پلتفورم هایی مانند ClassTag فراهم می شود تضمین شده است.