آیا مسئول سئوی سایت شما در حال انجام کاری است که باعث خواهد شد سایت شما توسط موتورهای جستجو جریمه شود؟ امیدواریم اینطور نباشد، اما غیرممکن هم نیست؛ او شاید فقط یک سایت راه انداخته باشد و بدون اینکه در واقع بداند چه کاری انجام می دهد، به تبلیغ خدمات سئو می پردازد. به علاوه، بازاریاب هایی نیز وجود دارند که از قافله بهترین شیوه های سئو عقب مانده اند و هنوز از روش هایی استفاده می کنند که کارآمدی خود را از دست داده اند.

اگر تاکنون گوگل شما را جریمه نکرده است، باید بدانید که این یک تجربه خاص و منحصر به فرد خواهد بود. قلب تان می ریزد، نفس تان بند می آید و آنقدر در حیرت از آنچه اتفاق افتاده به صفحه مانیتور خیره می شوید که چشمانتان درد می گیرد. این اصلا حس خوبی نیست و چیزی نیست که تمایل به تجربه آن داشته باشید. حتی بدتر از آن، زمانی است که مشتریان یا شرکای بالقوه تان شما را در گوگل جستجو می کنند و می بینند که جریمه شده اید، اینجاست که باید با شهرت خود خداحافظی کنید.

ما در اینجا به چهار مورد که باید در برنامه ریزی راهبرد سئوی سالانه خود مد نظر قرار دهید اشاره می کنیم. در صورتی که هر کدام از این موارد اتفاق بیفتد، شانس بالایی برای قرار گرفتن در معرض جریمه گوگل خواهید داشت.

 

  1. لینک به صفحه اصلی سایت

ابتدا باید ذکر شود که قراردادن لینک های صفحه خانگی در راهبرد شما برای بک لینک هیچ ایرادی ندارد، اما باید به روش درستی انجام شود.

برخی هنوز اعتقاد دارند که جذب لینک های بیشتر به صفحه اصلی وبسایت به سایت کمک خواهد کرد تا رتبه بالاتری کسب کند. این افراد در واقع ده سال از زندگی عقب هستند. گوگل وبسایت ها را رتبه بندی نمی کند، بلکه به صفحات رتبه یا رنک می دهد. به همین دلیل باید به جای صفحه اصلی، به محتوای ارزشمندی که در وبسایت تان وجود دارد لینک بدهید.

یک نشانه قطعی برای اینکه مسئول سئوی سایت شما کار خود را به درستی انجام نمی دهد، این است که صفحه اصلی شما را دقیقا به یک کلمه کلیدی شناخته شده لینک داده باشد. به عنوان نمونه، لینک کردن عبارت “خدمات سئو” به صفحه اصلی سایتی که واقعا خدمات سئو را ارائه می کند کار نادرستی است.

انکر تکست (Anchor Text = کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک دارند) دقیق + لینک صفحه اصلی = راهی به سوی جریمه گوگل

لینک به صفحه اصلی اگر به صورت طبیعی قرار گرفته باشد مشکلی نخواهد داشت. تنها روش “طبیعی” که ما لینک های صفحه اصلی را مشاهده می کنیم، هنگامی است که آن لینک ها برند شده باشد (مثلا یک مقاله درباره یک شرکت خاص صحبت می کند و به صفحه اصلی سایت آن شرکت لینک می دهد)، یا لینک به صفحه فردی باشند که جمله ای در یک مقاله از او نقل قول شده است (حتی همین هم جای تردید دارد، چرا که بسیاری از بازاریاب های کلاه-سیاه [بازاریاب هایی که از روش های غیر اصولی استفاده می کنند] لینک های گوگل را از نقل قول اشباع کرده اند).

چنانچه در وبسایت خود فقط یک صفحه اصلی و چند صفحه فرود برای محصولات خود دارید، زمان آن رسیده است که برنامه بازاریابی خود را مجددا مورد ارزیابی قرار دهید. یک وبلاگ راه اندازی کنید و محتوای ارزشمندی را در آن قرار دهید که مردم تمایل به خواندن آن داشته باشند. تنها راه تضمین لینک های ارزشمند به سایت شما همین است.

بیشتر بدانید :  ۱۳ روش برنامه ریزی افراد موفق

  1. کشتزار و چرخه لینک

گاهی مسئولان سئوی سایت با هدف ایجاد بک لینک به سایت های مشخصی، مجموعه ای از وبسایت ها را راه اندازی می کنند. این وبسایت ها با استفاده از پلتفورم های رایگان مانند وردپرس یا بلاگر ایجاد می شوند و واقعا به جز تلاش برای دستکاری نتایج جستجو هیچ کاربردی ندارند. به این مجموعه، کشتزار لینک (link farm) گفته می شود.

چرخه لینک (link wheels) زمانی اتفاق می افتد که وبسایت الف به وبسایت ب و وبسایت ب به وبسایت ج و سپس وبسایت ج به وبسایت الف لینک می دهد. اما چرخه های لینک گاهی برای گمراه کردن موتورهای جستجو، از طریق وبسایت های ثالث تلاش می کنند این لینک دهی متقابل را پنهان کنند.

البته نباید فورا اعتبار چرخه لینک را زیر سوال برد. برخی از متخصصات سئو می توانند بدون استفاده از کشتزارهای لینک، از چرخه لینک استفاده کنند. این هنوز هم می تواند یک روش موثر برای استفاده از بک لینک باشد و به صورت طبیعی نیز برای محتواهایی که ارزش بالایی دارند روی می دهد.

هرگاه مسئول سئوی شما یک بک لینک برای سایت شما فراهم کرد، از او بپرسید که آیا خودش مالک مبدا آن لینک است یا خیر. اگر پاسخ وی مثبت بود، به احتمال زیاد آن یک کشتزار لینک است.

زمانی که مسئول سئوی سایت می گوید که از چرخه های لینک استفاده می کند، از او بپرسید که آیا از کشتزارهای لینک استفاده می کند، یا اینکه از تاکتیک های چرخه لینک کلاه-سفید [روش های اصولی] بهره می برد.

 

  1. لینک از وبسایت هایی که جریمه شده اند

گرفتن لینک از وبسایتی که توسط گوگل محدود شده است هرگز به نفع شما نخواهد بود. این سایت ها به دلیلی محدود شده اند و دریافت لینک از آنها هیچ لطفی از گوگل را شامل حال شما نخواهد کرد. شما باید به دنبال لینک از سایت هایی باشید که گوگل به آنها اعتماد دارد، نه سایت هایی که آنها را جریمه کرده است.

از مسئول سئوی سایت خود در مورد روش انتخاب سایت هایی که از آنها لینک می گیرد توضیح بخواهید. سپس از او بپرسید که چگونه آن سایت را ارزیابی می کند. در صورتی که از سایت هایی مانند پیکسل گروو یا مُز استفاده می کند احتمالا کار خود را به شخص یا گروه مناسبی سپرده اید.

در اینجا باید اشاره کنیم که اگرچه بررسی کننده های جریمه تقریبا به خوبی می توانند نشانه های جریمه شدن سایت تان را به شما نشان دهند، این تنها مدیران سایت هستند که متوجه می شوند جریمه شده اند. اطلاع رسانی فعالیت های دستی (غیر خودکار) از طریق ابزارهای مدیران سایت گوگل (Google Webmaster Tools) در اختیار مدیران سایت قرار دارد.

پیشنهاد ما این است که فهرست کامل لینک های کسب شده را دریافت کنید و خودتان به طور مستقل آنها را مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر این از مسئول سئوی خود نیز باید بخواهید یک فهرست از وبسایت هایی که می خواهد از آنها لینک دریافت کند به شما ارائه کند تا بتوانید پیش از ادامه کار آنها را مورد ارزیابی قرار دهید.

بیشتر بدانید : نظریه شمع موتور بازاریابی

  1. خرید لینک

شما هیچگاه نباید لینک بخرید. این نقض سیاست های گوگل محسوب شده و یکی از مهم ترین دلایل اعمال محدودیت بر وبسایت ها است. لینک ها باید به صورت طبیعی و از طریق راهبردهای معتبر دریافت لینک کسب شوند.

اما راهبرد معتبر دریافت لینک چیست؟ دستورالعمل های بسیاری در رابطه با روش های لینک سازی کلاه-سفید وجود دارد، اما اساسا راهبرد معتبر دریافت لینک به دسترسی و تماس ارتباط دارد. شما باید فرصت های دریافت لینک را پیدا کنید، به صاحبان سایت ها دسترسی پیداکرده، تماس برقرار کنید و لینک خود را پیشنهاد دهید.

برخی از شرکت های سئو به برونسپاری می پردازند. آنها پروژه شما را به عهده می گیرند، سپس به یک سایت کاریابی برای فریلنسرها می روند و با تخفیف نسبت به آنچه از شما هزینه طلب می کنند، برای سایت شما لینک خریداری می کنند. در این حالت، شما وبسایت خود را در اختیار شرکت ثالثی قرار داده اید که از ابتدا اصلا کار خود را به آن نسپرده بودید.

به طور خلاصه، خرید لینک به این معنی است که به مخفیگاه بازاریاب های کلاه-سیاه وارد شده اید و به احتمال زیاد در نهایت لینک هایی دریافت خواهید کرد که بر خلاف تمامی اصول موتورهای جستجو است. لینک هایی خواهید داشت که دقیقا از انکرتکست های منطبق با صفحه اصلی شما استفاده می کنند، برخی دیگر از آن لینک ها از کشتزارهای لینک بهره می برند و بقیه هم از وبسایت هایی هستند که از قبل توسط گوگل جریمه شده اند. همه اینها چیزهایی هستند که از ابتدا باید از آنها اجتناب کنید.

با مسئول سئوی خود تماس بگیرید و اطمینان یابید که از روش های کلاه-سفید، من جمله استفاده از تکنیک های تنوع در لینک برای دریافت لینک استفاده می کند. هر روشی که با خرید لینک ارتباط دارد باید فورا متوقف شود.

 

سایر موارد

موارد بالا تنها چهار مورد از مهم ترین تاکتیک های اشتباه هستند. بسیاری از ارائه کنندگان خدمات سئو هنوز هم این روش ها استفاده می کنند. در حالیکه اینگونه “متخصصین” در نهایت باعث می شوند به جای کسب رتبه های بالاتر، از فهرست های رتبه بندی جستجو حذف شوید، چرا اصلا برای آنها باید هزینه صرف کرد؟

دورنمای حوزه سئو مرتبا در حال تغییر است و این، به طور فزاینده ای اطلاع از آنچه نباید انجام دهید را دشوارتر می کند. روش های متعدد دیگری نیز وجود دارند که باعث جریمه شدن شما می شوند، اما در این مطلب مجال پرداختن به آنها نیست. ما واقعا مشتاقیم از مواردی که شما فکر می کنید اجتناب از آنها مهم است اطلاع پیدا کنیم. لطفا در بخش نظرات، آن موارد و دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید.