منحنی اشتیاق فناوری گارتنر (Gartner’s hype cycle)، سیر نزولی اشتیاق مصرف کنندگان به چاپ سه بعدی را نشان می دهد، اما این تاثیر زیادی روی پیشرفت این فناوری نمی گذارد. علیرغم اینکه علاقه مصرف کنندگان کمی کمرنگ شده است، اما چاپ سه بعدی با روند سریعی به رشد خود ادامه می دهد. بخش عمده ای از این روند رشد سریع به دلیل توجه کارآفرینانی است که این فناوری را به عنوان یک بخش جدانشدنی از آینده می بینند.

چاپ سه بعدی که عموما با تهیه نمونه های اولیه با مقیاس کوچک شناخته می شود، سرانجام در حال پیشرفت به سوی تولیداتی در مقیاس بازار است. چه چیزی باعث تغییرات اخیر شده است؟ جان کرینگتون که مدیرعامل و بنیانگذار ZVerse (یک شرکت تولیدکننده نرم افزارهای چاپ سه بعدی) است اینطور توضیح می دهد: “پیش از این، تبدیل مفاهیم دو بعدی به مدل های سه بعدی نیاز به تلاش و تخصص قابل توجهی از سوی طراحان داشت و پر کردن فاصله بین ایده و به ثمر رساندن محصول، چالش های متعددی را پیش روی ما قرار می داد. با پیشرفت های اخیر در نرم افزارهایی که از چاپ سه بعدی پشتیبانی می کنند و قابلیت استفاده آنها در کسب و کار، استفاده از این فناوری برای کارآفرینان در جهت پیشرفت کسب و کارهایشان ممکن شده است.”

ما در اینجا اصلی ترین روشهایی که کارآفرینان از فناوری چاپ سه بعدی استفاده می کنند تا به اهداف خود برسند را ذکر می کنیم:

 

  1. تهیه و توسعه محصولاتی که از حداقل امکانات قابل استفاده برخوردار است

این برای کارآفرینان و استارتاپ ها یک رشد قابل توجه است. یکی از بزرگترین موانع آغاز یک فعالیت اقتصادی، تهیه محصولی با حداقل امکانات قابل استفاده است که بتواند مشتریان و سرمایه گذاران را به خود جذب کند. در گذشته، تهیه و توسعه محصولات پرهزینه بود، نه فقط به این دلیل که نیاز به طراحی های ماهرانه ای بود، بلکه به این دلیل که معمولا هزینه تولید تعداد بیشتری از محصول برای آغاز کار استارتاپ های خصوصی بازدارنده است.

چاپ سه بعدی با ایجاد امکان تولید کم هزینه با سرعت بالا به کارآفرینان برای تولید سریع تر محصولی که از حداقل امکانات قابل استفاده برخوردار باشد کمک می کند. این یعنی در زمان تلاش برای تامین مالی پروژه، به جای اینکه کارآفرین، یک ایده را به سرمایه گذاران نشان بدهد، می تواند یک محصول فیزیکی واقعی را در برابر دیدگان آنها قرار دهد. اگر کارآفرین برای جمع سپاری (crowdsourcing) از طریق جامعه های مجازی برنامه ریزی کرده باشد، پیدا کردن حامیان مالی برای تصویری از یک محصول واقعی کار بسیار آسانتری خواهد بود.

 

  1. راه حل های پزشکی منحصر به فرد برای استارتاپ های فعال در حوزه بهداشت و درمان

تعداد رو به رشدی از استارتاپ های حوزه بهداشت و درمان، با ایجاد نقشه های دقیق از بدن انسان با استفاده از اسکن و یادگیری ماشینی، برای بهبود این حوزه تلاش می کنند. برخی از این افراد خلاق برای مدلسازی از اطلاعاتی که بدست می آورند، از چاپ سه بعدی استفاده می کنند تا همه چیز از تشخیص تا عمل جراحی بهبود پیدا کند.

آقای کرینگتون می گوید: “اگر نگاهی به فضاهای درمانی بیندازیم مشاهده می کنیم که در حال حاضر، اطلاعات MRI و CT اسکن در قالب دو بعدی به پزشکان و بیمار ارائه می شود. با استفاده از پرینت سه بعدی می توان مدل هایی ساخت که اعضای بدن وبافت ها را به همان شکلی که در بدن قرار دارند نشان می دهند. همانطور که می توانید تصور کنید، این منافع بیشماری برای برنامه ریزی برای درمان بیماری خواهد داشت. برای پیاده سازی این فرآیند جهت استفاده متخصصان درمان، نرم افزار اصلی ترین وسیله است.”

با قرار دادن اطلاعات دو بعدی در مدل های سه بعدی، پزشکان بهتر می توانند ترکیب جسمی منحصر به فرد هر بیمار را در ابعاد واقعی ارزیابی کنند تا برای تعیین بهترین فرآیند درمان بتوانند عملکرد بهتر و دقیق تری داشته باشند. همینطور که هزینه ها به دلیل همه گیر شدن این فناوری در حال کاهش است، این کاربری ها در دسترس همه پزشکان قرار خواهد گرفت.

 

  1. بهبود کیفیت آموزش

همانطور که پزشکان می توانند از مدل های سه بعدی از بیماران در جهت بهبود کار خود استفاده کنند، دانش آموزان نیز می توانند از مدل های سه بعدی مفاهیم مختلف آموزشی، بهره ببرند. هنگامی که نمایش اطلاعات به شکل واقعی آسانتر شود، نشان دادن اهمیت آن اطلاعات به دانش آموزان نیز آسانتر می شود.

کاربردهای کمک آموزشی دیگری نیز برای این فناوری وجود دارند که می توانند به برنامه ها یا پروژه های آموزشی تبدیل شوند، اما معمولا به دلیل کمبود منابع مالی از نظر کیفی ضربه می خورند. تصور کنید که دانش آموز قادر باشد برای یک پروژه درس علوم یا برای گروه روباتیک خود، قطعات مهم را با استفاده از چاپ سه بعدی تولید کند. هنگامی که هزینه چاپ سه بعدی به اندازه کافی پایین باشد، مدارس نیز می توانند برای تقویت علاقه دانش آموزان خود چنین ابزارهای سودمندی را در اختیار آنها قرار بدهند.

 

  1. برنامه ریزی گردش کار

یک کاربرد جدید دیگر در زمینه به ثمر رساندن ایده ها، توانایی پرینت سه بعدی برای برنامه ریزی گردش کار (Workflow) و کاهش هدررفت زمان است. حوزه هایی مانند هنر و معماری می توانند با تولید نسخه هایی از طرح های خود، مدل هایی را تولید کنند که به آنها کمک می کند تنگناهای بالقوه یا مشکلات تولید را شناسایی کنند. استفاده از پرینت سه بعدی به عنوان یک ابزار پیش بینی برای برنامه ریزی گردش کار می تواند به طرز قابل توجهی مقدار زمانی که برای به اتمام رساندن یک پروژه لازم است را کاهش دهد.

 

حرف آخر

کرینگتون می گوید: “راه حل های نرم افزاری که تبدیل مفاهیم دو بعدی به طراحی های سه بعدی را برای همه آسان کرده اند در حال شکستن سد ورود همه سازمان ها به حوزه چاپ سه بعدی هستند.” همینطور که صنعت چاپ سه بعدی رشد می کند، پرینترها نیز پیشرفته تر و مقرون به صرفه تر می شوند. این پرینترها به ناچار سریع تر خواهند شد و میزان جزئیاتی که روی یک پروژه می توان به نمایش گذاشت را افزایش می دهند. نرم افزارهای مناسب، مسیر موفقیت برای راهکارهای پرینت سه بعدی را خواهند ساخت و همینطور که صنایع بیشتری به استفاده از این فناوری روی می آورند، کاربرد آن آسانتر و آسانتر خواهد شد. همینطور که این بهبودها انجام می شود، کارآفرینان نیز راحت تر می توانند از چاپ سه بعدی برای حل مسائل پیش روی کسب و کارهای خود استفاده کنند.