اگر محتوای شما فایده ای برای خوانندگان شما نداشته باشد، مشکلی را حل نکند، پاسخ سوالی نباشد یا آنها را سرگرم نکند، در اینصورت خواننده با چه هدفی باید آن را مطالعه کند؟ آیا تا به حال شده با این تصور که ایده خوبی دارید مطلبی بنویسید، اما مطلب شما پس از انتشار نتواند نظر خوانندگان را جلب کند، و از این هم مهمتر، به اشتراک گذاشته نشود؟ این واقعا مایوس کننده است، اما نباید چنین اتفاقی بیفتد. برای تولید محتوایی که بتواند خواننده را عاشق و شیفته خود کند، فقط چیزی که می نویسید مهم نیست، بلکه چگونگی نوشتن آن نیز اهمیت دارد. ما در اینجا به چهار نکته کلیدی برای کمک به فعال کردن توانایی های خلاقانه شما و افزایش این شانس که خوانندگان –و گوگل- شیفته محتوای شما بشوند اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید : ۸ راز صبحگاهی افراد موفق

وسوسه انگیز باشید

مهم ترین هنری که برای نوشتن یک محتوای بسیار خوب باید داشته باشید، هنر متقاعدکردن است. هر عنوان، پاراگراف و خطی که می نویسید باید چنان وسوسه انگیز باشد که نه تنها در همان لحظه خواننده را سرگرم کند، بلکه باعث شود بی صبرانه برای اشتراک گذاری پست بعدی شما با افرادی که می شناسد انتظار بکشد. نوشتن چنین محتوایی به آن سختی که فکر می کنید نیست.

  • محتوای شما باید یک راه ساده اما عملی برای انجام یک کار مشخص ارائه کند. بر اساس تحقیقی که توسط نیویورک تایمز انجام گرفت، ۹۴ درصد از مردم می گفتند دلیل اینکه یک محتوا را به اشتراک می گذارند این است که اعتقاد دارند مطلب مفیدی است. به همین دلیل است که پست هایی که مثلا ۱۰ راه آسان و سودمند انجام یک کار را آموزش می دهند اینقدر محبوبیت کسب می کنند.
  • یکی از احساساتی که باعث می شود یک محتوا پرطرفدار شده و مرتبا به اشتراک گذاشته شود (محتوای ویروسی)، حس شادمانی است. محتوای وسوسه انگیز شما باید خواننده را سرگرم کند، لذا از هر طریقی که می توانید، حتی به جدی ترین مطالب خود کمی مایه طنز بدهید.
  • اعتبار مهم است. اگر برای پشتیبانی از محتوای خود به شواهد و منابع تکیه کنید، مردم به تدریج به شما اعتماد خواهند کرد و احتمال اینکه محتوای شما را با دیگران به اشتراک بگذارند افزایش می یابد. منابع معتبر برای برند و شهرت شما سودمند واقع می شوند و اعتبار دامنه و page rank شما در گوگل را نیز بالا می برند.

 

قابلیت نمایش در موبایل را برای محتوای خود بهبود بخشید

گوگل در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که تعداد افرادی که از ابزارهای همراه برای جستجو استفاده می کنند از کاربرانی که برای جستجوهای خود از کامپیوتر بهره می گیرند بیشتر شده است. امروزه، این غول جستجو قابلیت نمایش در موبایل را به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی خود قرار داده است. بنابراین برای اینکه به کاربران خود همان چیزی که می خواهند را ارائه کنید، محتوای شما باید روی ابزارهای همراه تجربه بهتری برای آنها فراهم کند. اما چگونه می توان متن هایی نوشت که بهترین حالت را برای استفاده در موبایل داشته باشند و مورد پسند خوانندگان قرار بگیرند؟ برای شروع، سعی کنید از الگوهای قدیمی استفاده نکنید. تجربه مطالعه به وسیله موبایل، یک تجربه کاملا متفاوت است.

  • فشرده نویسی کار دشواری است، اما ضروری است. این به معنی نوشتن محتوای کوتاه تر نیست، اما کنارگذاشتن کلمات، عبارات و جملاتی که به آنها نیازی ندارید لازم است. هدف این است که با استفاده از پاراگراف های کوتاه، حذف کلمات “تاکیدی” مانند “خیلی” و “فقط” و در صورت امکان بازنویسی جملات مجهول نوشته خود را بهبود بخشید. به عبارت دیگر، کمتر ننویسید، بهتر بنویسید.
  • خواندن عناوین کوتاه در هنگام مرور سریع مطالب آسانتر است، بنابراین از عنوان های کوتاه و جذاب استفاده کنید.

مطالبی که روش انجام کاری را توضیح می دهند برای خواننده ارزش ایجاد می کنند

همه مردم پست هایی با عنوان “چگونه …” را دوست دارند. محتواهایی از این قبیل ارزشمند و مفید هستند و بخش مهمی از محتواهای سرگرم کننده ای که هیچ گاه قدیمی نمی شوند را تشکیل می دهند. موارد زیر، نکاتی درباره چگونگی نوشتن این پست ها است.

  • برای انتخاب عنوان، شخصیت خریدار خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که تمایل دارند چه چیزی یاد بگیرند
  • یک عنوان ساده و موثر انتخاب کنید که محدود به موضوع “آموزش” شما است.
  • سپس مقدمه موضوع را به نحوی بنویسید که شرایط را برای ادامه محتوا آماده کند.
  • پس از آن نوبت به بخش آموزشی می رسد. از زبان دوم شخص، دقیق و همراه با توضیحات کامل بنویسید. از مثال استفاده کنید و برای افزودن جزئیات به سایر منابع لینک بدهید.

هنگامی که به خوانندگان چیزی ارائه می کنید که می توانند عملا از آن استفاده کنند، به آنها انگیزه می دهید تا آن را با افراد دیگری که فکر می کنند آن محتوا برایشان سودمند است به اشتراک بگذارند. در نوشتن پست های آموزشی، روی محصول یا خدمات خودتان تمرکز نکنید. در عوض، به چیزی توجه کنید که مخاطب شما حاضر است برای خواندن و به اشتراک گذاشتن آن وقت بگذارد.

بیشتر بخوانید : شیوه های اداره شرکت خود

از کلمه های جادویی استفاده کنید

برخی نویسندگان برای تولید محتوایی که فورا با خواننده در سطح عاطفی ارتباط برقرار می کند استعداد خاصی دارند. آنها بخشی از این کار را به واسطه استفاده از کلماتی با عنوان “کلمه های جادویی” انجام می دهند. اگر از چنین کلماتی در نوشته های خود استفاده کنید، محتوای شما تعامل بیشتری به وجود خواهد آورد. با اینکه نویسندگان خوب، اطلاعات خوبی ارائه می کنند، اما نویسنده های محتواهای عالی در حالی از نظر عاطفی با مخاطب خود تعامل برقرار می کنند که با استفاده از کلمات مشخصی که تحریک کننده عواطف هستند روی ارائه اطلاعات تاکید می کنند. صدها کلمه جادویی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید طرز تفکر خاصی را در خوانندگان خود ایجاد کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید محتوایی بنویسید که مخاطبان را شیفته خود کند، باید محتوای دقیق و هدفمندی تولید کنید و همیشه از ته قلب خود بنویسید. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، امتحان کردن قالب های محتوایی مختلف است. برای پیداکردن قالب هایی که با خوانندگان شما ارتباط برقرار می کند آنها را با هم ترکیب کنید. با این کار، به زودی به فرمولی برای نوشتن محتوایی که ارزشمند است و قابلیت به اشتراک گذاری دارد دست خواهید یافت.