اجازه ندهید که شغل تان یا نداشتن سرمایه، شما را از پیدا و امتحان کردن ایده برای کسب و کار باز دارد. چگونه؟ پاسخ اینجا است.

من در سال گذشته یک چالش فردی برای خودم تعیین کردم تا یک ایده مربوط به کسب و کار را در طول ۳۰ روز مورد ارزیابی و اعتبارسنجی قرار دهم.

برای اینکه کار باز هم دشوارتر شود، یک ایده تصادفی توسط مخاطبان من انتخاب شد. آنها از من خواستند تا این کار را بدون استفاده از وبسایت فعلی، ترافیک و ارتباطات کاری و بدون اختصاص بیش از ۲۰ ساعت در هفته زمان روی این پروژه انجام دهم. از همه مهم تر، من با خودم قرار گذاشتم که بیشتر از ۵۰۰ دلار روی ارزیابی این ایده هزینه نکنم.

 

این پژوهش با موفقیت همراه بود

من در عرض دو هفته و بدون اینکه یک وبسایت واقعی داشته باشم، یک فهرست ایمیل با ۵۶۵ مشترک تهیه کردم. سپس با چند نفر از آن مشترکان ارتباط برقرار کردم و ۱۲ نسخه از کتابی را به آنها پیش فروش کردم که حتی هنوز وجود نداشت. همه اینها کمتر از ۳۰ روز طول کشید. من همزمان با کار و با ذکر جزئیات، درباره موفقیت ها، شکست ها و درس هایی که در این مسیر یاد می گرفتم در پست های هفتگی ام در صفحه “چالش ارزیابی” خود مطلب نوشته ام.

در این مطلب مایلم به طور خلاصه، موثرترین روش های ارزیابی ایده های کسب و کار که در طول این پژوهش و از راه اندازی چندین کسب و کار در طول این سالها آموخته ام و نیاز به صرف هزینه های گزاف ندارند را با شما در میان بگذارم.

 

  1. در یک گروه اینترنتی عضو شوید

منشا همه ایده های فوق العاده برای کسب و کار، تلاش برای رفع بزرگترین عوامل استیصال و ناراحتی شما است؛ همانهایی که شما را با موانعی روبرو می کنند. آیا می خواهید ببینید که با حل چه مسائلی برای مردم می توانید درآمد کسب کنید؟ به یک گروه در فیسبوک یا لینکدین ملحق شوید که از نظر موضوع با کار شما مرتبط است و همه اعضای آن علایق مشترکی دارند.

سوالات تازه ای را مطرح کنید. ببینید که بزرگترین چالش آنها در حوزه تخصصی شما چیست. از طریق چنین گفتگوهایی دقیقا همان چیزی که مشتریان هدف تان می خواهند را مستقیما از زبان خودشان خواهید شنید. این فرصت فوق العاده ای را در اختیار شما می گذارد تا چیزی ارزشمندتر، موثرتر و منحصر به فرد خلق کنید که نیازهای آنها را به نحوی برآورده می کند که دیگران در حال حاضر از انجام آن عاجز هستند.

 

  1. ارسال پست مهمان

منطق پشتوانه پست مهمان ساده است. از این طریق، پیش نمایشی از راه حل آینده خود را مشاهده می کنید. با ارسال پست در یک سایت دیگر، ایده ای که می خواهید مورد ارزیابی قرار بدهید و اعتبار آن را تعیین کنید در یک وبسایت پرطرفدارتر که هم اکنون مخاطب هدف شما را در میان خوانندگان خود دارد منتشر شده و به نمایش در می آید. در پست خود -که درباره همان ایده ای است که می خواهید اعتبار آن را ارزیابی کنید،- چند لینک به جایی که خوانندگان بتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنند قرار دهید.

زمانی که من می خواستم ایده خودم درباره برگزاری اولین دوره آموزشی درباره راه اندازی یک کسب و کار جانبی را مورد ارزیابی قرار دهم، ساعت های بیشماری را برای ارسال پست های مهمان در وبلاگهایی مثل بافر، CreativeLive، The Daily Muse و سایت های دیگر صرف کردم؛ همان مکانهایی که به نظرم مخاطبان من نوشته هایم را می خواندند.

مدت کوتاهی پس از اینکه یک درخواست ساده را از طریق ایمیل به یکی از نویسنده های بافر ارسال کردم، اولین پست مهمان من درباره پیدا کردن کار هدفمند منتشر شد و در عرض کمتر از یک هفته، چند صد مشترک ایمیل گردآوری کردم که به دنبال کسب اطلاع درباره دوره آموزشی من بودند.گفتگوهایی که از طریق تلفن، ایمیل و اسکایپ با آن مشترکان اولیه داشتم، بنیاد جامعه کاربری که گسترش دادم و محصولاتی که تولید کردم را بنا نهاد.

 

  1. تبلیغات فیسبوک

اگر به اختصاص ۱۰۰ یا ۲۰۰ دلار برای جذب ترافیک از طریق تبلیغات فیسبوک به صفحه فرود خود تمایل دارید، می توانید انتظار جذب چند صد کاربر بسیار هدفمند را داشته باشید که برای بررسی ایده ای که روی آن کار می کنید به شما مراجعه خواهند کرد.

من و شریکم در یکی از کسب و کارهای قبل مان توانستیم قبل از سرمایه گذاری روی خط تولید یک محصول جدید، آن را اعتبار سنجی کنیم. ما با صرف ۱۰۰ دلار روی تبلیغات فیسبوک و با ارائه یک راهنمای رایگان برای دانلود، مشتریان راغب را جذب کردیم. پس از آن، پیش از اینکه در کمتر از دو هفته ۵۰۰۰ دلار فروش داشته باشیم، وارد گفتگوهای تلفنی با آن مشتریان بالقوه شدیم.

اگر برای امتحان کردن اولین تبلیغ خود از طریق فیسبوک آمادگی دارید، دست به کار شوید و سعی کنید آن را به روش درست انجام دهید.

 

  1. جایزه و هدیه

اگر مشوق های مناسبی را در استراتژی هدیه دادن خود در نظر بگیرید، اهدای جایزه یا هدیه برای ارزیابی ایده می تواند برای رشد مشتریان بالقوه شما با موفقیت قابل توجهی همراه باشد. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که کارآفرینان در این زمینه مرتکب می شوند، در نظر گرفتن جوایزی است که همه مایل به برنده شدن آنها هستند.

اگر می خواهید مسابقه برگزار کنید، جایزه شما باید ارتباط نزدیکی با راه حلی باشد که برای ایجاد آن برنامه ریزی می کنید. این یعنی باید هدایایی مانند کارت های هدیه یا گوشی آیفون را کنار بگذارید. مثلا اگر می خواهید برای ارزیابی ایده خود برای وبسایتی که به عکاسی ارتباط دارد از این روش استفاده کنید، با پرسیدن این سوال از عکاسان شروع کنید که مطلوب ترین خواسته شان چیست؛ این می تواند یک اشتراک رایگان در Adobe Lightroom، یک مجموعه لنز جدید یا یک جلسه آموزشی با یک عکاس معروف در حوزه فعالیت شان باشد.

سپس اطمینان پیدا کنید که از پلتفورم مناسبی استفاده می کنید که این انگیزه را به کاربران فعلی می دهد که افراد دیگری را نیز به شما معرفی کنند. اگر بتوانید کاری کنید که هر کاربر، پنج نفر از دوستان خود را به شما ارجاع بدهد، به سرعت آوازه شما در همه جا می پیچد و خیلی زود فهرست عظیمی از علاقمندان را در اختیار خواهید داشت. پلاگین جوایز Kingsumo برای وردپرس چنین امکاناتی برای اشتراک گذاری و تشویق کاربران برای دعوت از دیگران را در خود دارد.

 

  1. منتقدان آمازون (Amazon reviewers)

آیا می خواهید ایده محصول خود را ارزیابی کنید؟ با بررسی نظرات و نقد و بررسی های مشتریان محصولات مرتبط در آمازون شروع کنید تا ببینید که مشتریان بیشتر چه چیزهایی را دوست دارند، چه چیزهایی را نمی پسندند و بخاطر چه مواردی بیش از همه معترض هستند. روی بررسی های دو یا ستاره تمرکز کنید؛ کاربران نسبت به این محصولات در وضعیتی بین سرخوش و به شدت ناراحت از خرید خود قرار دارند.

سپس وارد پروفایل منتقد شوید و روی دکمه “Show more” کلیک کنید؛ اکثریت قریب به اتفاق منتقدان آمازون تنظیمات پیش فرض پروفایل خود را تغییر نمی دهند، بنابراین به احتمال زیاد گزینه ارسال ایمیل قابل رویت است. در ایمیل خود به نقد آنها ارجاع بدهید، به طور خلاصه به این موضوع اشاره کنید که در حال طراحی محصول مشابهی هستید که برای بهبود محصولی که آنها مورد بررسی قرار داده اند تولید خواهد شد، و از آنها بپرسید که آیا حاضر هستند به چند سوال شما پاسخ بدهند.

در نهایت، برای موفقیت در کسب و کار باید به انسانهای واقعی کمک کنید تا مشکلات واقعی خود را حل کنند. مهم تر از همه، همانطور که کارآفرین سریالی و سخنران TED، دِرِک سیوِرز اخیرا در یک مصاحبه گفته است، “همین حالا شروع کنید، به بودجه نیازی نیست. برای این که یک ایده رشد کند باید سودمند باشند و سودمند بودن نیازی به بودجه ندارد.”

دام روانیِ احساس نیاز به زمان، پول، تجربه و یا هر امکانات دیگری برای شروع یک کسب و کار، چیزی است که بسیاری از کارآفرینان را از رسیدن به رویاهایشان باز داشته است. شما باید با همان چیزی که در دست دارید کار کنید. با ارزیابی ایده خود، کار را شروع کنید. توجه کنید که هدف ارزیابی این است که به شما یک اطمینان نسبی برای امکانپذیری ایده تان بدهد؛ اما موفقیت را تضمین نمی کند.

ارزیابی ایده پیش از آغاز کار و تولید محصول یا عرضه خدمات نهایی به شما کمک خواهد کرد تا شواهدی داشته باشید که نشان می دهد برای راه حلی که جهت ایجاد آن برنامه ریزی می کنید، مشتریان فعال و فزاینده ای خواهید داشت. بدون ارزیابی، خود را در معرض ریسک ایجاد راه حل برای مساله ای که واقعا وجود ندارد قرار می دهید. بدون انتظارات بلندپروازانه دست به کار شوید و تنها تلاش کنید تا همین امروز برای مردم سودمند واقع شوید. به آنها کمک کنید تا بر چالش های پیش روی خود غلبه کنند، آنچه موثر واقع می شود را ثبت و ضبط کنید و ببینید به کجا خواهید رسید.