در طی تعطیلات، همراه با تمام جشن‌ها و خانواده، فراموشی کردن استراحت واقعی به‌راحتی اتفاق می‌افتد. تعطیلات می‌تواند تهدید سه‌گانه‌ای در مقابل کارآفرینان باشد – سفر و برقراری روابط اجتماعی می‌تواند شمارا خسته کند، و ذهن شما قادر به فاصله گرفتن از مسائل کاری نخواهد بود و یا شما حتی ممکن است انگیزه خود را برای بازگشت به کار از دست بدهید. از سوی دیگر، استراحت هدفمند و آگاهانه در طول فصل تعطیلات می‌تواند مؤثرترین زمانی باشد که شما در اختیاردارید. در اینجا پنج روش برای تمدد اعصاب و تجدیدقوا حتی توأم با تفریح شما مطرح می‌شود.

  1. با تنهایی شروع کنید.

این مورد به‌خصوص برای افراد درون‌گرا حائز اهمیت است. اگر شما خودتان را هرروز صبح برای برقراری روابط اجتماعی و ایجاد انگیزه ازلحاظ ذهنی آماده نکنید، قطعاً فصل تعطیلات خود را بی‌هدف خواهید گذراند و تعطیلات نفس‌گیری خواهد بود. نحوه شروع روزتان تعیین‌کننده خط سیر باقی‌مانده روز است. به‌منظور پاک‌سازی ذهن و آماده‌سازی ذهنی خود، یک مراسم صبحگاهی را در نظر بگیرد و آن را اعمال کنید.

 

  1. نفس عمیق بکشید، چهارچوب ذهنی خود را تغییر دهید، مسیر مجددی را تعیین کنید

 تعامل با خانواده و دوستانی که برای مدتی با آن‌ها ملاقات نداشته‌اید می‌تواند تجویز فاجعه باری باشد. تصمیم بگیرید پاسخگو باشید تا واکنش‌پذیر باشید. افراد درزمانی که نظرات و یا عقاید بیش‌ازحد درونی سازی می‌شوند، عصبی شده و رنجیده‌خاطر می‌شوند. اما این امر همیشه در مورد شما صدق نمی‌کند. روش ساده، برونی‌سازی سرخوردگی‌هاست – یک‌نفس بکشید، و سپس هرگونه الگوی ذهنی منفی مانند مسئله‌ای که باید در مورد دیگران انجام دهید تا این‌که در مورد خود انجام دهید را تغییر دهید. این موضوع مجوز احساس شرمندگی درزمانی که مقصر هستید نیست، اما بد نیست به خاطر داشته باشید که مسئله همیشه شما نیستید.

 

  1. قدردانی تعمدی.

از زمان تعطیلات برای تقویت روابط خود بهره ببرید. در آغوش گرفتن فردی و ابراز این‌که به چه دلیلی از او سپاسگزار هستید، موجب ترشح هورمون “عشق”، یعنی اکسی توسین در مغز شما می‌شود. این زمان، فرصت خوبی برای تجدید روابط با دوستان قدیمی و مربیان است. گاهی اوقات برای ارسال نامه الکترونیکی جهت سپاسگزاری و یا کارت‌های دست‌نویس زمان بگذارید.

 

  1. بیرون بروید.

 اگر آب‌وهوا مطلوب است، خارج شدن از منزل و رفتن به طبیعت دارای خواص درمانی زیادی، ازجمله کاهش سطح استرس و فشارخون شما است. حتی این مسئله موجب افزایش خلاقیت شما خواهد شد. بعدازاین همه غذا خوردن، کمی هوای تازه استنشاق کنید و به‌جای لم دادن بر روی کاناپه به پیاده‌روی بروید.

 

  1. در پایان به بازتاب مسائل بپردازید.

یکی دیگر از ماده شیمیایی در مغز، سروتونین است و درزمانی آزاد می‌شود که شما حوادث معنی‌دار و دستاوردهای کسب‌شده از گذشته را منعکس می‌کنید. در پایان روز زمانی را صرف فکر کردن به افراد و دستاوردهای شخصی خود کنید که از آن‌ها خرسند هستید. مجدداً “چرایی” در پس‌کار خود را بررسی کنید – افرادی که الهام‌بخش و برانگیزاننده شما دررسیدن به اهدافتان هستند. تجسم و تصویرسازی این حوادث موجب تقویت و ایجاد انرژی در شما برای بازگشت به کار پس از فصل تعطیلات خواهد شد.