اگر در بازار به دنبال یک فرنچایز هستید، هزاران گزینه پیش رو دارید. کسانی که می خواهند بخشی از یک فرنچایز بشوند باید همه زمینه ها از مهدکودک تا پیتزا، آرایشگاه، باشگاه ورزشی و تاسیسات درمانی را طبقه بندی و بررسی کنند. محدود کردن گزینه ها با وجود این همه موقعیت کار دشواری است. هنگامی که کسب و کارهایی که به دنبال فرنچایز شدن هستند همه اطلاعات را درک کرده و به مراحل نهایی انتخاب بهترین گزینه های خود می رسند، اغلب در توجه به یک عامل کلیدی در فرآیند تصمیم کوتاهی می کنند: ارائه دهندگان فرنچایز مورد علاقه شان، واقعا چند سوال از آنها می پرسند؟

افرادی که به انتخاب بزرگ تبدیل شدن به یک شرکت تحت پوشش فرنچایز دست می زنند، آنقدر ذهنشان درگیر است و سوالات بی پاسخ دارند که ممکن است بر روش مصاحبه ارائه دهندگان فرنچایز تمرکز کافی نداشته باشند. همه فرنچایزها به شکل یکسان ایجاد نشده اند و روشی که یک اارئه  دهنده فرنچایز برای شناخت شما استفاده می کند، اطلاعات زیادی درباره فرهنگ آن به شما خواهد داد. ایده آل این است که با ارائه دهنده ای کار کنید که به همان اندازه که شما علاقه به کار با آن دارید، به کار با شما علاقمند باشد. سوالاتی که می پرسند – یا نمی توانند بپرسند – اطلاعات زیادی به شما می دهد.

مهم تر از همه، یک ارائه دهنده فرنچایز فقط نباید به دنبال نقدینگی شما باشد. آنها باید خود را به اندازه شما وقف ایجاد یک کسب و کار موفق کرده باشند. سوالاتی که آنها از شما می پرسند درباره نوع تجربه ای که می توانید از کار با آنها انتظار داشته باشید اطلاعات زیادی به شما می دهد. در اینجا به پنج سوال که یک شرکت واگذارکننده فرنچایز باید از همکار بالقوه خود بپرسد اشاره می کنیم:

 

  1. چه سوابق حرفه ای دارید؟

فرنچایز یک مدل کسب و کار جالب است، زیرا افرادی با سوابق مختلف را جذب خود می کند. اینطور نیست که تنها نوع خاصی از مردم تمایل به دریافت فرنچایز داشته باشند، بنابراین یک واگذارکننده فرنچایز خوب مایل است تجارب گذشته شما را درک کند تا از توانایی شما برای تبدیل به بخش موفقی از کسب و کارش اطمینان حاصل کند.

برخی از واگذارکنندگان فرنچایز به دنبال بخش خاصی از تجارب گذشته هستند، اما بیشتر آنها هر کاندیدای دریافت فرنچایز را جداگانه بررسی می کنند. اگر یک واگذارکننده به تجارب گذشته شما اهمیتی ندهد، نشان از این است که در انتخاب دریافت کننده فرنچایز سخت گیر نیست که این به نوبه خود به این معنی است که احتمالا نسبت به وقف خود برای موفقیت شما نیز همین حالت را دارد.

 

  1. چقدر زمان برای صرف کردن روی این کسب و کار در اختیار دارید؟

هر واگذارکننده دستورالعمل های متفاوتی درباره مقدار صرف زمان برای دریافت کننده فرنچایز روی کسب و کار دارد. برخی از فرنچایزها نسبت به بقیه نیاز به کار بیشتری دارند. این مقدار زمان تماما به نوع محصول و خدمات، فرهنگ فرنچایز در مورد اینکه هر دریافت کننده فرنچایز شخصا چقدر باید درگیر کار باشد و میزان سادگی یا پیچیدگی پیاده سازی و اجرای کسب و کار بستگی دارد.

مدیریت از راه دور یک دکه ساده در بازار بسیار آسانتر خواهد بود، اما یک واحد خرده فروشی که به عنوان یک فروشگاه مستقل از پایه ساخته می شود به زمان و رفت و آمد زیادی نیاز دارد. مطمئن شوید که واگذارکننده تمایل دارد مقدار زمانی که شما می خواهید روی کار صرف کنید را بداند.

 

  1. می خواهید به چه چیزی برسید؟

اگر انتظار دارید یک فرنچایز در یک ماه به سوددهی برسد و آن فرنچایز عموما تا یکسال سوددهی ندارد، بهتر است قبل از اینکه قسمت نقطه چین دار را امضا کنید این موضوع را بیان کنید. واگذارکننده های عالی می دانند چگونه باید انتظارات را مدیریت کنند تا دریافت کننده های فرنچایز دید مثبت خود را حفظ کنند و بدانند برای چه چیزی داوطلب می شوند. فرنچایز یک تیر جادویی سوددهی نیست. این هم یک کسب و کار مثل بقیه است و بیشتر کسب و کارها برای رسیدن به سوددهی نیاز به زمان دارند.

همچنین واگذارکننده باید تمایل داشته باشد در مورد برنامه شما برای توسعه اطلاع کسب کند، چرا که همین مورد به مکالمات دقیق درباره حوزه های کاری و توسعه کار منجر می شود. اگر یک واگذارکننده قول هایی می دهد که منطقی به نظر نمی رسند یک گام به عقب بردارید و بیشتر تحقیق کنید. بهتر است با شرکتی کار کنید که در مورد آنچه می توانید انتظار داشته باشید با شما صادق باشد تا اینکه قول هایی بدهد و بعد از عقد قرارداد از شما پشتیبانی نکند.

 

  1. چرا به فرنچایز علاقمند هستید؟

مردم به دلایل متفاوتی وارد کار فرنچایز می شوند. گاهی رویای آنها کارآفرینی بوده است. در برخی موارد می خواهند کنترل بیشتری از حرفه خود را به دست بگیرند. و گاهی به دنبال تغییر تدریجی حرفه خود هستند.

مساله این است که بیشتر مردم برای اداره یک فرنچایز واقعا مناسب نیستند. دریافت کننده های فرنچایز باید یک شخصیت منحصر به فرد داشته باشند که بتواند روی تیغه میان آرمانگرایی و کارگروهی حرکت کند. اگر مایلید همه چیز مطابق میل شما باشد، همه کارها به روش شما انجام شود و برندی را از پایه بسازید، احتمالا کارآفرینی با یک کسب و کار نوپا (استارتاپ) برای شما خوشایندتر خواهد بود. اگر به دنبال سیستم های عملیاتی، فعالیت های فروش و ابزارهای کامل بازاریابی و کارآموزی هستید، فرنچایز راه بهتری برای شماست. فرنچایز ضمانتی برای موفقیت ندارد، بلکه قالبی برای اداره یک کسب و کار موفق است. یک ارائه دهنده فرنچایز نسبت به این موارد آگاه است و تنها با افرادی کار می کند که با زندگی به شیوه فرنچایز تناسب داشته باشند.

 

  1. چرا به این فرنچایز خاص علاقمند هستید؟

بسیاری از مردم وارد فرنچایز می شوند زیرا تصور می کنند راه مطمئنی برای راه اندازی یک کسب و کار سودده است. با این وجود طمع کسب سود نباید تنها دلیل علاقمندی شما به فرنچایز باشد. اگر تحمل لاکتوز را ندارید فرد ایده آلی برای راه اندازی یک فروشگاه بستنی نیستید. با این حال اگر نمی توانید لاکتوز را تحمل کنید و فروشگاه بستنی محصولاتی می فروشد که منحصرا از شیر نارگیل، بادام و سویا تهیه می شوند، ممکن است برای این کار ایده آل باشید.

اداره کسب و کار برای کسب درآمد است، اما برای این که به خوبی درآمد کسب کنید باید نسبت به چیزی که تبلیغ می کنید اشتیاق داشته باشید. بهترین ارائه دهنده های فرنچایز هر دریافت کننده ای که نسبت به برند اشتیاق داشته باشد و تنها مشتاق سود نباشد را تشخیص می دهند.