اگر به عنوان یک کارآفرین در حال توسعه یک محصول فیزیکی هستید، ممکن است تصور کنید یک شرکت طراحی محصول بزرگ پاسخگوی کار شما خواهد بود. به این ترتیب آنها کالای شما را از ابتدا تا انتها توسعه می دهند و نیازی به نگرانی شما درمورد جزئیات کار نیز نخواهد بود.

اگر یک ذهن فنی نداشته باشید، حتی وسوسه استفاده از شرکتی که مثل یک جادوگر، ایده شما را به یک محصول کامل تبدیل می کند جذابیت بیشتری هم دارد. با این وجود هر چیزی که بیش از حد خوب به نظر می رسد معایبی هم دارد.

در اینجا به پنج نکته اشاره می کنیم که باید به هنگام برونسپاری توسعه محصول خود مد نظر قرار دهید.

 

 

 1. کنترل محصول خود را حفظ کنید و به طور مداوم یادبگیرید.

محصول شما مثل فرزند شماست و هنگامی که آن را به یک شرکت طراحی بزرگ می سپارید، دیگر به اندازه قبل بر آن کنترل ندارید. ایده به ذهن شما رسیده است، این شما بودید که مشتاقانه تصورات خود را دنبال کردید و اکنون آماده اید تا به آن زندگی ببخشید. اگر در این مرحله حساس خود را از فرآیند کار کنار بکشید، آن چیزی که تصور کرده اید را به دست نمی آورید و احتمالا بعدا افسوس خواهید خورد.

باید پروژه را هدایت کنید، آن را به پیش ببرید؛ و همیشه در جریان بمانید. قطعا منظور این نیست که باید همه کارها را خودتان انجام دهید، بلکه باید کنترل هر مرحله را به دست داشته باشید.

هنگامی که همه چیز را به یک شرکت طراحی می سپارید، فرآیند توسعه را درک نمی کنید و مهارت هایی که در آینده نیاز خواهید داشت را نیز کسب نخواهید کرد.

خوشبختانه حتی اگر فنی هم نباشید می توانید محصول را توسعه دهید. بهترین راه این است که یک متخصص فنی را به عنوان هم بنیانگذار به گروه کاری خود اضافه کنید. این یعنی شما باید با بُعد غیر فنی پروژه سر و کار داشته باشید، و این بُعد عمدتا مسائل مربوط به فروش است.

 

 1. برای کاهش ریسک، از نظارت و موازنه استفاده کنید.

برخی از شرکت های طراحی همه مراحل توسعه محصول را به عهده می گیرند، زیرا در میان کارکنان خود مهندسین بسیاری دارند که مشکلات را بررسی و اصلاح می کنند. با اینحال، این سطح از خدمات هزینه بالایی دارد.

در نتیجه بسیاری از کارآفرینان به فریلنسرها تکیه می کنند. این یعنی شما برای توسعه محصول خود روی یک نفر تکیه می کنید و هیچ کس نظارتی بر کار او ندارد. شما می توانید با استخدام چند فریلنسر مهندس بر این مشکل غلبه کنید.

اگر یک پزشک به شما می گفت که به یک جراحی سنگین احتیاج دارید، احتمالا از پزشک دیگری هم نظر می خواستید. به همین شکل دریافت یک نظر ثانویه در مورد طراحی محصولتان از ریسک شما در طول فرآیند توسعه می کاهد. این یک روند استاندارد برای محصولات جدیدی است که توسط شرکت های بزرگ توسعه داده می شوند.

معمولا مهندسین دیگری که به پروژه اضافه می کنید همیشه مشکلاتی را شناسایی می کنند. فارغ از مهارت یک مهندس، ریسک خطا با افزایش پیچیدگی بیشتر می شود. برای کاهش ریسک از فرآیند بازبینی استفاده کنید.

این احتمال وجود دارد که پیاده سازی فرآیند بازبینی طراحی، امکان استخدام توسعه دهندگان خارجی را نیز فراهم کند. چنانچه مهارت لازم برای بررسی دقیق کار توسعه دهندگان خارجی را ندارید، بکارگیری اینگونه توسعه دهندگان را پیشنهاد نمی کنم. با این وجود با استخدام یک مهندس مستقل برای بازبینی کار آنها می توانید ریسک را تا یک سطح منطقی کاهش دهید. همین راهبرد احتمالا می تواند باعث صرفه جویی هزاران دلار از هزینه های شما شود.

 

 1. مهندسین متخصص را استخدام کنید.

قطعا شما مهندسی را نمی خواهید که همه کاره باشد، بلکه در عوض مایلید متخصصی را استخدام کنید که برای هر جنبه از پروژه شما دارای مهارت تخصصی باشد. به هر حال نباید فراموش کنید که تمایلی ندارید که پزشک خانوادگی تان عمل مغز انجام دهد.

هنگامی که می خواهید یک محصول الکترونیکی جدید به بازار عرضه کنید، کار بسیار پیچیده است. اغلب، محصولات الکترونیکی پیچیده به مهندسان تخصصی زیادی نیاز دارند. به عنوان مثال، احتمالا برای یک محصول الکترونیکی نیاز به استخدام اینگونه افراد دارید:

 • مهندس طراحی مدار – نمودار طرح کلی مدار را طراحی می کند.
 • مهندس طرح – صفحه مدار چاپی (PCB) را بر اساس طرح کلی طراحی می کند
 • مهندس میان افزار/آزمایش – میکروکنترلرها را برنامه ریزی می کند و قطعات الکترونیکی را مورد آزمایش قرار می دهد.
 • توسعه دهنده برنامه موبایل – برنامه های سفارشی موبایل را توسعه می دهد.
 • مهندس صنعتی/طراحی سه بعدی – مورد کار یا ملحقات آن را توسعه می دهد.
 • مهندس مکانیک – اگر محصول شما قطعات متحرک داشته باشد مورد نیاز خواهد بود.

 

 1. همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید.

سپردن پروژه به یک شرکت مهندسی یا یک مهندس فریلنسر، ریسک شما را از راه های دیگری نیز افزایش می دهد.

ممکن است فریلنسر شما پروژه را تکمیل نکند و تمام جزئیات ارزشمند آن را نیز در اختیار بگیرد. فریلنسرها مرتبا در حال تغییر و تحول و آمد و رفت هستند. بسیاری از مهندسین فقط بین کارهای تمام وقت به عنوان فریلنسر کار می کنند، بنابراین اگر فریلنسر شما کار جدیدی به دست بیاورد ممکن است او را از دست بدهید.

احتمال تعطیلی شرکت های طراحی هم وجود دارد و هنگامی که همه جوانب پروژه شما را در اختیار داشته باشند، یک بازگشت به عقب بزرگ برای شما بوجود خواهد آمد.

 

 1. برای مدیریت نقدینگی، توسعه محصول را مدیریت کنید.

استفاده از تنها یک مهندس یا شرکت برای توسعه محصول می تواند حتی باعث افزایش هزینه ها نیز بشود. نرخ دستمزد مهندسین بر اساس تخصصی که دارند متغیر است. به عنوان مثال، طراحان مدار می توانند هزینه بیشتری از برنامه نویسان میان افزار یا طراحان طرح بندی صفحه مدار چاپی مطالبه کنند.

هنگامی که فقط یک مهندس یا تنها یک شرکت را برای کار خود استخدام می کنید، احتمالا بالاترین نرخ را از شما طلب خواهند کرد. در صورتی که از مهندسین تخصصی استفاده کنید، در برخی مراحل توسعه دستمزدهای کمتری پرداخت می کنید و همین می تواند باعث هزاران دلار صرفه جویی در هزینه ها شود.

شما باید در توسعه یک محصول موفق نقش فعال داشته باشید. از حوزه آسایش خود خارج شوید و به آموختن بپردازید. این فرصت ارزشمند برای توسعه مهارت های تازه و به چالش کشیدن هراس خود را نادیده نگیرید. پاداشی که دریافت خواهید کرد شامل اعتماد به نفس بهتر، شم تجاری بهتر، سود بیشتر و شانس موفقیتی می شود که به طور قابل توجهی افزایش یافته است.