۶ اصل موفقیت در کسب و کار

در دنیای امروز فقط راه اندازی کسب و کار اهمیت ندارد بلکه آنچه مهم است موفقیت در کسب و کار با به کار گیری اصول مناسب می­باشد. از طرفی نیز اصول یکسانی برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد ولی با بررسی مسیر کسب و کارهای موفق می­توانیم رموز موفقیت آنها را شناسایی و به کار گیریم.

با راه­های موفقیت در کسب و کار آشنا شوید

موفقیت در کسب و کار نیازمند انعطاف پذیری، مهارت در برنامه ریزی و سازماندهی است. این امر شاید به ظاهر ساده باشد اما در واقع بسیار دشوارتر از آن چیزی است که بسیاری از افراد فکر می­کنند. در این مقاله به ۶ اصل که به موفقیت در کسب و کار کمک می­کند اشاره خواهد شد.

۱.      برنامه ریزی و تنظیم جزئیات

لازمه ی آغاز کار تحلیل، سازماندهی منظم و ثبت دقیق جزئیات است. سازمان یافتگی کمک می­کند وظایف خود را به درستی انجام دهیم. یک روش مناسب برای سازماندهی تنظیم لیست کارهای روزانه است. افراد موفق معمولا هر شب لیست برنامه روز بعد خود را تنظیم می­کنند. پس از اتمام هر یک از امور لیست، آن را بررسی کرده و تیک می­زنیم. به این ترتیب اطمینان حاصل می­کنیم که هیچ چیز فراموش نمی­شود و تمام امور لازم جهت رسیدن به موفقیت انجام می­گیرد.

۲.    خلاقیت

یکی از اصول موفقیت در کسب و کار خلاقیت می باشد. به این معنا که پذیرای ایده­های جدید باشیم و از هر ایده­ای در جهت پیشرفت کار بهره گیریم. یکی از تکنیک­های خلاقیت روش طوفان فکری است.  در این روش تمام ایده­های موجود را بدون نقد کردن و بدون توجه به درست و غلط بودن آنها ثبت ­می­کنیم و از بین ایده­های مذکور بهترین ایده را جهت اجرا انتخاب کنیم. در این روش از ایده­های غیر معمول نیز استقبال می­شود و ممکن است از ترکیب کردن ایده­ها برای رسیدن به نتیجه بهتر استفاده شود. ایده­های خلاق مانند حباب هستند؛ ممکن است به همان سرعتی که به ذهن خطور می­کنند محو شوند در نتیجه بهتر است همیشه هوشیارانه پذیرای آنها باشیم.

خلاقیت و استقبال از ایده¬های جدید سبب پیشرفت در کسب و کار می¬شود
خلاقیت و استقبال از ایده¬های جدید سبب پیشرفت در کسب و کار می شود

 

1.      تمرکز

تبدیل اهداف بلند مدت به اهداف کوتاه مدت و گام­های کوچک جهت رسیدن به اهداف کمک می­کند. تنظیم اهداف کوتاه مدت و تمرکز روی آنها یکی دیگر از اصول موفقیت در کسب و کار می­باشد. تنظیم اهداف مشخص و تمرکز روی آنها کمک می­کند بجای اینکه وقت خود را کارهای پراکنده صرف کنیم در جهت رسیدن به چند هدف مشخص و از پیش تعیین شده گام برداریم. رسیدن به اهداف زمان بر است و حاصل صبر و بردباری می­باشد.

۲.    تجزیه و تحلیل رقابت

برای موفقیت نمی­توان از مطالعه و یادگیری از رقبای خود غافل شد. ممکن است با یادگیری روش آنها و پیاده سازی در کار خود به افزایش درآمد برسیم.

۳.    سازگاری

افراد باهوش همیشه سعی می­کنند خود را با شرایط محیط تطبیق دهند و سازگار کنند. کارآفرین موفق مدام تلاش می­کند اطلاعات خود را به روز نگه دارد و با توجه به تغییرات تصمیم گیری­های درست و سازنده داشته باشد. در دنیای امروز که سرشار از اطلاعات علمی است و همیشه در حال پیشرفت می­باشد سازگاری با شرایط موجود و همچنین به روز رسانی اطلاعات شرط لازم و اساسی نیل به موفقیت می­باشد.

۴.    تقویت هوش هیجانی یا عاطفی

هوش هیجانی یا عاطفی شامل مهارت­های فردی و بین فردی است که به افراد در شناسایی و تنظیم احساسات و هیجانات خود و دیگران کمک می­کند، هوش هیجانی را می­توان تقویت کرد.

هوش هیجانی با تنظیم هیجانات منجر به برقراری ارتباط می¬شود
هوش هیجانی با تنظیم هیجانات منجر به برقراری ارتباط می¬شود

بر اساس پژوهش­های صورت گرفته افرادی که عملکرد مناسب­تری دارند و همچنین از موفقیت بیشتری در کسب و کار خود برخوردارند، دارای هوش عاطفی بالا می­باشند. هوش هیجانی با توانمندی­هایی که در شناخت و کنترل هیجانات خود و دیگران در اختیار ما قرار می­دهد سبب می­شود تنش­ها و استرس­های خود را مدیریت کنیم، ارتباط مؤثرتری با اطرافیان خود برقرار کنیم و همچنین کمک می­کند که با افزایش رضایت از زندگی و شادکامی در جهت رسیدن به اهداف و کسب موفقیت بهتر عمل کنیم.

غلامرضا دبیری

دکتری مدیریت استراتژیک و مدیر عامل شرکت طراح ایده نوتاش

→ خواندن مطلب قبلی

شکرگزاری ۲

خواندن مطلب بعدی ←

قانون زندگی

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *