واضح ترین راه برای افزایش فروش، جستجو برای مخاطبان و مشتریان جدید است، اما این لزوما هوشمندانه ترین رویکرد برای داشتن فروش بیشتر نیست.

در واقع، بیشتر فروشندگان چنان درگیر جستجو برای مشتریان جدید می شوند که بزرگترین ثروت خود یعنی مشتریان فعلی شان را کاملا نادیده می گیرند.

گاهی بهترین و تنها راه افزایش فروش، بهبود ارتباط با کسانی است که قبلا با آنها کار کرده اید. به نظر ساده می رسد؟ هنوز تمام نشده است.

بیشتر فروشندگان مشتریان متعددی دارند که ماه ها یا حتی سالهاست که با آنها هم صحبت نشده اند. این مشتریان به دلایل متفاوت در طول زمان از کسب و کار شما جدا خواهند شد. اما هنر فروشنده در این است که از همان ابتدا این ارتباطات را زنده نگاه دارد. خوشبختانه چندین راه برای این کار وجود دارد. نگاهی به این هفت راهبرد جلب (و جلب دوباره) مشتریان فعلی خود بیندازید – تا بتوانید اهداف فروش خود را عملی کرده و در این میان مشتریان تازه ای پیدا کنید:

 

  1. تماس تلفنی هدفمند برقرار کنید.

مشتریان شما مشغله زیادی دارند –و شما هم همینطور – پس با تماس بدون برنامه و هدف با مشتریان فعلی، وقت خود و آنها را هدر ندهید. بجای این کار، با اطلاع رسانی به آنها درباره یک محصول یا سرویس جدید به آنها سودی برسانید. زمانی که با هدف مشخصی تماس برقرار می کنید، مشتریان شما قدردان وقت گذاشتن شما برای برقراری ارتباط دوباره خواهند بود.

 

  1. آنها را برای یک وعده غذایی مهمان کنید.

ویژگی مشترک همه مشتریان شما چیست؟ همه آنها باید غذا بخورند. مشتریان عاشق دعوت به صبحانه یا نهار هستند. هنگامی که مشتری خود را به یک وعده غذایی مهمان می کنید، حتی کسانی که بیش از همه غیرقابل دسترسی هستند یا دسترسی به آنها دشوار است ناگهان به پیام های شما پاسخ می دهند.

 

  1. برای آنها کارت تبریک تولد بفرستید.

امروزه با وجود رسانه های اجتماعی، پیدا کردن تاریخ تولد افراد از همیشه آسانتر شده است – اما این به آن معنی نیست که رقیبان شما از این موقعیت به نفع خود استفاده می کنند. در برخی موارد ممکن است متوجه شوید شما تنها کسی هستید – البته به غیر از مادر آنها- که برای مشتریان کارت تبریک تولد ارسال می کنید. کارت تبریک تولد روشی سریع و قوی برای تلاش مضاعف در جهت جلب مشتریان فعلی شماست.

 

  1. یک یادداشت برای آنها بفرستید.

بسیاری از فروشندگان برای ارتباط با مشتریان خود تنها از تماس تلفنی و ایمیل استفاده می کنند. شما به جای این کار، برایشان یک مقاله یا کتاب مرتبط به همراه یک یادداشت دست نویس بفرستید. یادداشت های ساده ای مثل “سلام جان، این مقاله من را به یاد تو انداخت” یا “فکر کردم واقعا از این کتاب لذت خواهی برد” می تواند به سرعت توجه مشتریان شما را جلب کرده و شما را در خط مقدم ذهن آنها قرار دهد.

 

  1. از آنها درخواست کنید دیگران را به شما ارجاع دهند و شما را معرفی کنند.

با مشتریان فعلی ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید دیگران را به شما ارجاع دهند و شما را معرفی کنند. این یک فرصت عالی برای جلب دوباره مشتریانی است که مدتی با آنها ارتباطی نداشته اید، علاوه بر این آنها را به یاد لذتی که نتایج عالی حاصل از کار با شما برایشان فراهم کرده می اندازد. اینکه تعدادی مخاطب هدفمند عالی برای فعالیت های آینده نصیب شما بشود نیز می تواند یک امتیاز مضاعف باشد.

 

  1. بازخورد بخواهید.

برخی از فروشندگان به اشتباه اعتقاد دارند هنگام صحبت با مشتری همیشه باید خود را به متخصص و مشرف بر همه چیز نشان دهند. شما به جای این کار سعی کنید از نظرات مشتریان خود در حوزه مهارتی آنها آگاه شوید. سوالات هوشمندانه ای درباره آنچه آنها احساس می کنند در حال تغییر است بپرسید. با این کار ارتباط خود را مستحکم خواهید کرد و در این میان، نظرات ارزشمندی نیز درباره بهترین روش کار به دست خواهید آورد.

 

  1. آنها را به مراسم های خصوصی دعوت کنید.

دعوت از بهترین مشتریان – و حتی معدودی از بهترین مشتریان احتمالی- تان به همراهی شما در یک مراسم خصوصی که به میزبانی شما دو بار در سال برگزار می شود، قطعا بهترین راه برای جلب مشتریان فعلی است، در عین حال که باعث خواهد شد مشتریان جدیدی پیدا کنید. یک هتل یا رستوران دلپذیر انتخاب کنید که این ایده که این یک دعوت خصوصی و خاص برای بهترین مشتریان شماست تقویت شود.

در تلاش برای رشد و توسعه آکادمی راهبرد فروش خودم، هیچ تکنیکی برای کسب و کار ما از دیگری ارزشمندتر نبوده است. با اشتراک گذاری بینش های مفید مربوط به زمینه کاری تان که از دید وسیع خود از آنچه در جهان می گذرد آموخته اید، محصول یا خدمات خود را جذاب تر کنید. هیچ راه نیرومندتری از اینکه مشتریان فعلی شما مستقیما و به شکل دسته اول برای مشتریان احتمالی درباره خوبی کالا یا خدمات شما تعریف کنند برای بهبود فروش تان وجود ندارد. بنابراین از هر فردی که در شبکه کاری شما حضور دارد بخواهید شما را به افرادی که مایلند با کسب و کار شما آشنا شوند معرفی کند. ما به راحتی بیش از حد درگیر جستجو برای شناسایی مشتری های جدید می شویم، اما پیاده سازی این هفت راهبرد آسان به شما کمک می کند برای بهبود فروش خود از مشتریان فعلی بهره بگیرید. شما ابتدا از کدام یک از این راهبردهای تازه استفاده خواهید کرد؟