کارآفرینان خسته باید به حرف علم گوش کرده و به رختخواب بروند.

 

احتمالا با این گفته قدیمی بنجامین فرنکلین آشنا هستید که می گوید «زود به رختخواب رفتن و زود از رختخواب بلند شدن، انسان را سالم، ثروتمند و هوشمند می کند.» البته ما خودمان هم مثلی داریم که می گوید: «سحرخیز باش تا کامروا شوی.» این دو در واقعیت هم کاملا صحیح هستند.

البته من هم سحرخیز نیستم، اما متوجه شده ام که هنگامی که زودتر به رختخواب می روم، در واقع می توانم صبح زودتر بیدار شوم. این باعث افزایش کارآمدی من شده و با جرات می توانم بگویم که مرا موفق تر کرده است. اما این فقط در مورد من مصداق ندارد.

ما در اینجا به علم پشتوانه این توصیه از بنجامین فرنکلین و البته ضرب المثل خودمان اشاره می کنیم.

 

  1. به مقابله با منفی گرایی کمک می کند

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افرادی که دیرتر به رختخواب می روند، متاسفانه شانس بیشتری برای قرار گرفتن در معرض هجمه ای از تفکرات مکرر منفی دارند. من به عنوان یک کارآفرین می توانم این را تایید کنم. حساب شب هایی که به خاطر نگرانی درباره یکی از اعضای تیم، حل مساله برای روش جذب بودجه بیشتر یا فکر کردن به اینکه شاید زمان تعطیل کردن این کار فرا رسیده نتوانسته ام بخوابم از دستم در رفته است.

اما در حالیکه اختلال خواب منجر به تفکرات بدبینانه تری می شود، یک استراحت شبانه مناسب به شما کمک می کند تا راحت تر به مشکلات رسیدگی کنید و توانایی حل مساله شما را بهبود می بخشد. ایجاد الگویی که به شما اجازه می دهد هر شب ۶ تا ۹ ساعت کامل را بخوابید به شما کمک خواهد کرد تا از پس همه موارد منفی که در راه شما قرار می گیرد برآیید.

 

  1. باعث افزایش احتمال موفقیت شما می شود

بر اساس آنچه کریستوفر راندلِر، که یک استاد زیست شناسی در دانشگاه هایدلبرگ در آلمان است می گوید؛ «هنگامی که موضوع موفقیت کاری مطرح می شود، افراد سحرخیز در اولویت قرار دارند. تحقیق قبلی من نشان داد که اینگونه افراد نمرات بهتری در مدرسه کسب می کنند، این باعث می شود که در دانشگاه های بهتری پذیرش شوند، و این نیز به فرصت های شغلی بهتری منتهی می شود. به علاوه، افراد سحرخیز مشکلات را پیش بینی کرده و تلاش می کنند تا آنها را به حداقل برسانند.» راندلر ادامه می دهد؛ «آنها پویا هستند. بسیاری از مطالعات، این خصیصه یعنی پویایی را با عملکرد شغلی بهتر، موفقیت حرفه ای بیشتر و درآمدهای بالاتر مرتبط می دانند.»

«البته شب زنده دارها نیز مزیت هایی دارند. مطالعات دیگری نشان داده است که اینگونه افراد خلاق تر از افراد سحرخیز هستند، شوخ طبعی بالاتری دارند و خوش برخوردتر هستند، اما با برنامه زمانی معمول سازمانی ناهماهنگ هستند.»

به علاوه، از آنجایی که خواب خوب شبانه به بهبود تمرکز، حافظه و توان حل مسائل پیچیده کمک می کند، می تواند باعث افزایش بازده شما شود.

 

  1. سرسختی، تشریک مساعی، مطبوعیت، وظیفه شناسی و پویایی افراد سحرخیز بیشتر است

مطالعه راندلر که در بالا ذکر شد، قبلا نشان داده بود که چکاوک های سحرخیز نسبت به جغدهای شب زند دار فعال تر هستند، به علاوه، تحقیق او این را هم نشان داد که افراد سحرخیز سخت کوش تر، وظیفه شناس تر و خوشایند تر بوده و بیشتر اهل مشارکت و همکاری هستند. همه این موارد خصیصه های مثبتی هستند که در رهبران و افراد موفق یافت می شود، چرا که همین خصلت ها است که آنها را بیشتر دوست داشتنی، منظم، قدرشناس و علاقمند به یادگیری می کنند.

 

  1. خواب باعث حفظ سلامتی شما می شود

اگر مانند بسیاری از ما یک فریلنسر، مالک یک کسب و کار کوچک و پدر یا مادر هستید، بیماری برایتان گران تمام می شود. خوشبختانه این چیزی است که خواب کافی و سحرخیزی می تواند به شما در پیشگیری از آن کمک کند.

برای شروع، تحقیقات نشان داده است که خواب کافی باعث تقویت سیستم ایمنی شما می شود، و این یک عامل پیشگیری کننده فوق العاده در برابر هر موجود ناخوشایندی است که در اطراف ما پرسه می زند.

دوم اینکه استراحت کافی انرژی شما را برای ورزش حفظ می کند. به علاوه، زودتر برخاستن از خواب زمانی را در اختیار شما قرار می دهد تا پیش از درگیر شدن در کار به نرمش بپردازید. علاوه بر این، هنگامی که صبح دیرتر از خواب بر می خیزید، معمولا از خوردن صبحانه صرف نظر می کنید؛ این یعنی بعدا به هنگامی که گرسنه می شوید به دنبال گزینه های ناسالمی خواهید رفت.

 

  1. استرس را کاهش می دهد و باعث شادمانی بیشتری شما می شود

ما در اینجا به دو موقعیت اشاره می کنیم:

شما باید تا ساعت ۸ صبح از منزل خارج شده باشید؛ تا ساعت ۷:۳۰ می خوابید. با عجله دوش می گیرید، مسواک می زنید، چیزی می خورید و اطمینان پیدا می کنید که هر چیزی که امروز نیاز دارید را برداشته اید.

اما اگر در ساعت ۶ بیدار شوید، دو ساعت وقت اضافی دارید که می توانید از آن نه تنها برای حاضر شدن، بلکه برای بررسی ایمیل های جامانده و اخبار استفاده کنید، یا روی یک پروژه شخصی کار کنید. از همه مهم تر اینکه باعث می شود در هنگام صبح استرس کمتری به شما وارد شود، که به نوبه خود استرس روزانه شما را کاهش خواهد داد.

اولین ساعات صبح، حال و هوای بقیه روز شما را تعیین می کند. مطالعه ای که توسط دکتر جُرج هوبر از دانشگاه روهامپتون لندن انجام شد نشان داد که «افراد سحرخیز سالم تر و شادتر هستند و شاخص توده بدنی پایین تری دارند.»

 

  1. کارها را کمتر به تعویق می اندازید

یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان داد که افراد سحرخیز نسبت به افرادی که تا دیروقت بیدار می مانند کمتر کارها را به تعویق می اندازند. البته این نباید جای تعجبی هم داشته باشد، چرا که افراد سحرخیز پویا هستند و زمان بیشتری در صبح را برای به انجام رساندن کارها در اختیار دارند. هنگامی که تا دقیقه ۹۰ منتظر نمی مانید، استرس خود را کاهش می دهید و می توانید بدون هیچ نگرانی به خواب بروید.

 

  1. خواب باعث بهبود ظاهر شما می شود

یک مطالعه جالب از دانشگاه استوک هولم نشان داد که افرادی که خسته به نظر می رسند، بیشتر به عنوان بیمار و کمتر جذاب به نظر می رسند. این لزوما دنیا را به پایان نمی رساند، اما هنگامی که می خواهید یک تاثیر اولیه محکم روی مشتری بالقوه یا سرمایه گذار احتمالی بگذارید، بهتر است تا جایی که می توانید ظاهر خوبی داشته باشید.

 

شما می توانید سحرخیز باشید

اگر سحرخیز نیستید، یا برای خوابیدن یا درست خوابیدن با دشواری مواجه هستید، نکات زیر به شما کمک خواهند کرد که خواب شبانه بهتری داشته باشید:

با گام های کوچک شروع کنید: به تدریج با کمی زودتر بیدارشدن از حالت معمول شروع کنید، مثلا برای هفته اول ۱۵ دقیقه، ۲۰ ددقیقه برای هفته بعد و همینطور ادامه دهید تا به زمان هدف برسید.

یک برنامه خواب تنظیم کرده و آن را رعایت کنید: حتی اگر فورا خوابتان نمی برد، حداقل هر شب به رختخواب رفتن در یک ساعت معین (مثلا ساعت ۹) را به شکل عادت در آورید.

از نورهای درخشان اجتناب کنید: ابزار الکترونکی مانند تلویزیون و گوشی هوشمند شما نوری تولید می کنند که مغز شما را تحریک می کند. به جای تماشای فیلم یا چشم دوختن به گپ های تلگرام، یک ساعت کتاب بخوانید.

ریتم ۲۴ ساعته (circadian rhythm) را دنبال کنید: این همان ساعت بدن است که به شما می گوید چه زمانی بخوابید و چه زمان بیدار شوید. از آنجایی که این بخشی از طبیعت است، چند روزی در جایی اردو بزنید (کمپینگ) تا به حالت طبیعی بازگردید.

شرایط فیزیکی را مهیا کنید: شرایط ایده آل برای خواب، تاریکی قیرگون و دمایی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سلسیوس است.

پیش از خواب از خوردن خودداری کنید: خوردن قبل از خواب مانع یک خواب خوب شبانه می شود.

ورزش کنید: ورزش به اندازه کافی شما را خسته می کند که بتوانید شب را تخت بخوابید.

 

آیا شما سحرخیز هستید یا شب زنده دار؟ به نظر شما زود خوابیدن چه مزایایی دارد؟

 

برای مشاوره در زمینه کسب و کار خود با ما در تماس باشید 

۰۲۱۴۴۲۸۰۶۸۳

۰۲۱۴۴۲۸۰۶۸۴

۰۹۱۲۸۱۲۰۳۹۸