از قیمت گذاری میتوان به عنوان یک استراتژی بازاریابی استفاده کرد. این امر به ویژه برای تجارت های مبتنی بر نرم‌افزار به عنوان یک سرویس” یا SaaS[1] درست میباشد. قیمت گذاری میتواند باعث ایجاد سود و فروش بیشتر شود و مشتریان جدید را به لیست و کسب و کار شما جذب کند.

اگر شما هرگز در مورد قیمت گذاری به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی فکر نکرده‌اید و به‌سادگی بهترین حدستان را روی برچسب کنونی قیمت محصول خود گذاشته اید ، نگران نباشید: نکته مهمی که در مورد محصولات دیجیتالی وجود دارد این است شما میتوانید همیشه قیمتشان را تنظیم کنید. بهتر از آن این است که سعی کنید هر یک از این 8 استراتژی قیمت گذاری زیر را برای محصولات دیجیتالی تست کنید و ببینید کدامیک برای شما بهتر عمل میکنند.

این‌ها استراتژی‌هایی برای محصولاتی هستند که به فروش میرسند.( توجه : اگرچه ما اغلب فکر میکنیم که SaaS راهیست برای انجام نرم‌افزارهای مبتنی بر اشتراک مثل ثبت اشتراک برای مایکروسافت آفیس یا ابزار ضد ویروس مورد علاقه شما،  SaaS میتواند به دیگر محصولات دیجیتالی با یک مدل مبتنی “اشتراک دوره ای” نیز اشاره کند.)

  1. بازار و رقابت قیمتی را بشناسید.

یک تجزیه و تحلیل رقابتی و ارزیابی کاملی را انجام دهید تا بفهمید بقیه در صنعت چگونه محصولات دیجیتالی مشابه را قیمت گذاری میکنند. سپس محصول خود را نسبت به موقعیتش در این رقابت قیمت گذاری کنید. اگر محصول شما محتوای منحصر به فرد یا ویژه و ارزش افزوده ای ارائه میکند که محصول رقبا آن را شامل نمیشود، در نظر داشته باشید که قیمت آن‌ها را کمی بالاتر یا حداقل برابر میزان ارزش افزوده در پیام‌های بازاریابی خود قرار دهید. اگر رقبای شما محصولات مشابهی را ارائه میدهند، در نظر داشته باشید که چگونه میتوانید تخفیف یا طرح‌های تشویقی ایجاد کنید بدون اینکه حاشیه سود خود را به خطر بیاندازید.

 

  1. قیمت گذاری لایه بندی شده ارائه دهید.

 

قیمت گذاری لایه بندی شده در حوزه SaaS بسیار معمول است. مشتریان در حال حاضر با مدل های رایج قیمت گذاری لایه ای آشنا هستند و شما میتوانید انواع سطوح خدمات، اطلاعات یا دسترسی‌ها به ویژگی های محصولتان در درجات قیمتی متفاوتی ارائه دهید.

 

  1. تفاوت‌ها را نشان دهید.

 

خیلی از شرکت‌ها که قیمت گذاری لایه بندی شده ارائه میکنند تفاوت‌های بین بسته‌های بالارده و پایین‌رده را با استفاده از جداول یا نمودارهای مقایسه‌ای نشان میدهند. Salesforce.com مثال خیلی خوبی است. میتوانید براحتی ارزش افزایش یافته را با اضافه شدن هر لایه روی نمودار مقایسه‌ای ببینید. در مورد راه‌هایی  فکر کنید که چگونه بطور گرافیکی میتوانید ارزش افزوده محصول خود را با استراتژی قیمت گذاری لایده بندی شده نشان دهید.

 

  1. اجازه دهید مشتریان قبل از خرید امتحان کنند.

 

تقریبا تمام شرکت‌هایی که SaaS ارائه میکنند اجازه میدهند تا مشتریان قبل از خید امتحان کنند. بیشتر شرکت‌ها بازه های امتحان رایگان 7، 21 و 30 روزه ارائه میکنند. مطمئن شوید که یک پاسخوی خودکار برای ارتباط با مشتری وقتی که اشتراک رایگانش در حال اتمام است ارتباط برقرار کند تا به آن‌ها یادآور شود که قبل از اتمام مهلت تست قراردادشان را تمدید کنند. پیشنهاد ویژه ای را برای آن‌هایی که قبل از مهلت مقرر تست تمدید میکنند در نظر بگیرید، این کار باعث میشود مشتریان راحت تر به خرید بسته اشتراک کامل “بله” بگویند.

 

  1. از روش‌های قیمت گذاری روانشناسانه استفاده کنید.

 

قیمت گذاری روانشناسانه به روشی اشاره میکند که در آن اقلام طوری قیمت گذاری میشوند که باعث میشود آنها ارزان‌تر به نظر برسند. در یک فروشگاه رده بالا خرید کنید متوجه میشوید که قیمت اجناس با 0 پایان می‌یابند. حال اگر در والمارت یا هر فروشگاه تخفیف دهنده دیگر خرید کنید متوجه میشود قیمت ها با 7 یا 9 تمام میشوند. مشریان شرطی شده‌اند که “ارزش” را ببینند، حتی اگر جنسی یک پنی کمتر یا دو پنی کمتر از جنس شرکت رقیب باشد. مثلا برای نشان دادن ارزش به جای قیمت گذاری بسته هایتان با قیمت های 30، 60 و 90 دلار ، آن ها را به ترتیب بصورت 29، 59 و 89 دلار قیمت گذاری کنید.

 

  1. یک هدیه اضافی در نظر بگیرید.

 

همه دوست دارند با هر خرید هدیه بگیرند. برای همین است که خیلی از محصولات دیجیتال، مثل کتاب های الکترونیکی، کتابی را بطور رایگان به خریدتان اضافه میکند. ایک ارزش افزوده و قابل درک است که میتواند بعضی مشتریان مردد را قانع کند تا عملیات خرید را کامل کنند. اگر شما هدیه ای ارائه میکنید، مطمئن شوید که ارزش قابل توجهی به پیشنهاد اصلیتان اضافه کند.

 

  1. ضمانتی برای بازگشت پول ارائه کنید.

 

ضمانت های بازگشت پول آخرین مخالفت برای خرید یک اشتراک دیجیتال را با حذف ریسک در تراکنش از بین میبرد. مشتریانی که نسبت به خرید از ارائه کنندگان مستقل و گمنام دیجیتالی بدگمان هستند ممکن است کمتر حساس شوند اگر مطمئن باشند پولشان در خطر نیست. اگر شما یک محصول با کیفیت ارائه میکنید، میبایست بازگشت کم، اگر نگوییم صفر، داشته باشید. و اگر درباره کیفیت محصول خود اطمینان ندارید، برای اصلاحات بیشتر ارجاعش دهید و آن را منتشر نکنید !

 

  1. پیشنهاد و قیمت خود را امتحان کنید، خلاق باشید.

 

قیمت گذاری خیلی مهم است، اما همچنین دیگر عناصر اطراف قیمت در وبسایت شما نیز مهم هستند. پیشنهاد ارائه شده و عناصر خلاقانه به همراه قیمت باعث جذب مشتریان به صفحه شده و وبگردان را به خریدان تبدیل میکند. رده‌های مختلف قیمتی را تست کنید، از روش های خلاقانه جدید برای نشان دادن ویژگی ها و فواید محصولات خود و نیز از فراخوان برای عمل (CTA[2])های جدید جوایز و محصولات اضافی بهره بگیرید تا ببنیید کدام ترکیب منجر به بیشترین فروش میشود.

 

قیمت گذاری عنصر مهمی از استراتژی محصول دیجیتال شماست. با استفاده از این نکات، یک ساختار جذاب و سودآور و واقعی برای اشتراکات و دیگر مسائل دیجیتالی خود ایجاد میکنید.

[1] SaaS : software-as-a-service

[2] CTA : calls to action